26 липня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1916/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:
1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 , в призначенні пенсії передбаченої ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» незаконними.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, передбачену ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Свої вимоги обґрунтовує тим, що після смерті чоловіка, який мав статус інваліда та ліквідатора аварії на ЧАС, по досягненню нею віку 50 років, звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії передбаченої ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відмова у призначенні пенсії передбаченої ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», порушує її права та охоронювані законом соціальні гарантії.
Позивач в позовній заяві просила розглядати справу у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та відзив на позовну заяву.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
ОСОБА_2 (померлий чоловік позивачки) перебував на обліку в Сосницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримував пенсію по II групі інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На момент смерті чоловік позивачки пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не отримував.
27.05.2019 в Сосницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду, України було зареєстровано заяву та додані до неї документи позивачки про призначення їй пенсії за віком згідно статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Листом від 04.06.2019 №1381/04 їй було відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на те, що вона не має права на пенсію згідно пункту 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно пункту 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок.
Статтею 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктом 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено особливі умови для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Зокрема, пенсія призначається дружинам 1) військовослужбовців, 2) осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, 3) поліцейських.
Тобто, для призначення пенсії згідно вказаних законодавчих норм, чоловік позивачки мав бути або військовослужбовцем, або особою начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, або поліцейським. Натомість, чоловік позивачки не був ні військовослужбовцем, ні особою начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, ні поліцейським, а являвся військовозобов'язаним і був призваний на збори, де приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 25.03.1987 по 04.06.1987 року, згідно копій документів доданих до позову.
Таким чином, відсутні правові підстави для призначення позивачці пенсії згідно пункту 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статей 6 та 19 Конституції України органи державної влади, до яких відносяться органи Пенсійного фонду України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П'ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 01 серпня 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот