Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 серпня 2019 р. № 520/6575/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (Харківська область, м.Красноград, вул. Бєльовська, 90, 2-й поверх, ідентифікаційний код 40381122) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд :
- визнати протиправним та скасувати Рішення №149 від 17.05.2019 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , в перерахунку пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 3 ст. 59 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019, обчислюючи розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно до заяви від 10.05.2019 року;
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, код ЄДРПОУ 40381122, вчинити дії по перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , з 10.05.2019 року на підставі заяви від 10.05.2019 року на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як норми прямої дії, та провести обчислення та виплату державної (основної) пенсії ОСОБА_1 виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, без врахування інших положень Закону України №796-11 та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року N“ 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення №149 від 17.05.2019 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у призначенні з 10.05.2019 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, на думку позивача, є протиправним.
Відповідач, Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має 3 групу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Красноградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.
З матеріалів справи встановлено, що 10.05.2019р. позивач звернувся до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (категорія 1), ветерану війни - інваліду 3 групи, яка встановлена позивачу у зв'язку з участю ОСОБА_1 участю як військовослужбовця у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в період з 16.12.1986 року по 07.02.1987 року у складі військової частини № 83279..
Рішенням №149 від 17.05.2019 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності, відповідності до ч. З ст. 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019 обчислюючи розмір пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно до заяви від 10.05.2019 року, оскільки за матеріалами пенсійної справи у період з 28.08.1986 року до 29.01.1988 року гр. ОСОБА_1 працював в Ремонтно-будівельному підприємстві, звідки був направлений на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 16.12.1986 року по 07.02.1987 року. Отже в цей час не проходив строкову військову службу.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідач, відмовив в перерахунку пенсії позивачу з тих мотивів, що таке право мають виключно пенсіонери з числа осіб, які на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проходили дійсну строкову військову службу.
Статтею 10 Закону №796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається КМУ.
Суд враховує Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби".
Отже, положення ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo статус і соціальний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" в частині "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а відтак позивач з 25.04.2019р. має право на перерахунок пенсії відповідно до положень вказаної норми.
Враховуючи вказане, суд приходить до висновку, що для належного захисту порушених прав позивача достатнім буде визнати протиправним та скасувати Рішення №149 від 17.05.2019 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , в перерахунку пенсії та зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 з 10.05.2019р. пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як норми прямої дії, та провести обчислення та виплату державної (основної) пенсії ОСОБА_1 виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, без врахування інших положень Закону України №796-11 та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року N“ 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії є вимогами спрямованими на майбутнє, отже задоволенню не підлягають.
Отже, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (Харківська область, м.Красноград, вул. Бєльовська, 90, 2-й поверх, ідентифікаційний код 40381122) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення №149 від 17.05.2019 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 з 10.05.2019р. пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.