Рішення від 01.08.2019 по справі 480/2412/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2019 р. Справа № 480/2412/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Конотопському об'єднаному УПФУ Сумської області. У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року. Листом від 29.05.2019 №6900/03 відповідач повідомив про відмову у задоволенні заяви з підстав, що незважаючи на наявність рішення Конституційного Суду України змін до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не внесено.

Вважає таку відмову протиправною. У зв'язку з визнанням неконституційним словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії. Просить визнати дії Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії; зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , з врахуванням проведених виплат, на підставі п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян; які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року починаючи з 25.04.2019 року.

Також просить допустити до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалою суду від 08.07.2019 відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи. Замінено відповідача по справі - Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - 15 днів з дня отримання копії ухвали.

Копію ухвали 11.07.2019 отримала уповноважена особа відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, однак в установлений в ухвалі суду строк відзив наданий не був. На підставі ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за наявними матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач в період з 07.09.1986 по 17.10.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 4,11-12). Позивачу встановлена 2 група інвалідності безстроково, захворювання пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 13,14).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Листом від 29.05.2019 №6900/03 Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії. Зазначено, що рішення Конституційного суду України 25.04.2019 у справі № 1-р(ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не містить положень щодо порядку його виконання. Зміни до статті 59 цього закону не були внесені (а.с. 15). Така

Відповідно до ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діяла з 01.10.2017 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

В резолютивній частині рішення визначено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" … втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, після ухвалення Конституційним судом України рішення у справі № 3-14/2019 передбачене частиною 3 статті 59 Закону право на отримання пенсії у визначеному цією нормою розмірі набули не лише особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, а і ті, хто брав участь у ліквідації, будучи військовозобов'язаними, призваними на військові збори

Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач вказував на те, що управління позбавлено можливості здійснити обчислення розміру пенсії з підстав прийняття Конституційним судом рішення, оскільки рішення не містить положень щодо порядку його виконання, а зміни до закону у зв1язку з його прийняттям не внесені. Така відмова є протиправною.

В рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 N 15-рп/2000 зазначено, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150), яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (частина друга статті 8). Закони, інші правові акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення (частина друга статті 152 Конституції України).

За таких обставин, відсутність порядку виконання рішення Конституційного Суду України не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії із зазначених у розпорядженні підстав. Втрата чинності окремих положень Закону в цьому разі безпосередньо пов'язана з ухваленням Рішення Конституційного Суду України, а не з прийняттям правового акта на його підтвердження чи виконання.

Крім того, пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою, було передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за встановленою Постановою формулою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 543 зазначену норму викладено в новій редакції такого змісту: за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (редакція чинна з 01.07.2019).

Під час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи суперечило частині 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка є чинною після ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-14/2019. Тому при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії відповідач повинен був застосовувати вимоги закону, як нормативного акту, що має вищу, ніж постанова Кабінету Міністрів України юридичну силу. З 01.07.2019 набули чинності зміни до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та порядок приведено у відповідність до наведеної вище норми Закону.

Статтею 10 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з приміткою статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до військовослужбовців належать: … військовозобов'язані, призвані на військові збори.

Статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача підтверджується відповідним посвідченням. Той факт, що він є військовослужбовцем в розумінні Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підтверджується наданими суду копіями військового квитка та архівної довідки. Зв'язок інвалідності позивача з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС підтверджений копією експертного висновку від 05.01.1996 №7154 (а.с. 13). Таким чином, відповідач безпідставно дійшов висновку що норми ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не розповсюджуються на позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова у перерахунку позивачу пенсії не може відповідати критеріям правомірності, визначених у ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є протиправною. Оскільки Конотопське ОУПФУ в Сумській області протиправно відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління ПФУ в Сумській області, як правонаступника, провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з дати прийняття Конституційним Судом України рішення у справі №1-р(ІІ)/2019- 25.04.2019.

Позивач також просить звернути рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України підлягає негайному виконанню рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах стягнення за один місяць. Рішення суду у цій справі носить зобов'язальний характер. Наведеною нормою передбачено звернення до негайного виконання рішення лише у випадку стягнення коштів, тому вона не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, які полягали у відмові у здійсненні перерахунку перерахунку пенсії відповідно до положень п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням проведених виплат, на підставі п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян; які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25.04.2019 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко