про призначення експертизи
01 серпня 2019 р. Справа № 480/4440/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, інваліду 2 групи, категорії 1, починаючи з 08.10.2018 р., та зобов'язання Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р., інваліду 2 групи, категорії 1, із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці від 17.08.2006 р. - 1035,31 крб., із застосуванням премії, передбаченої підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради міністрів УРСР від 10.06.1986 р. № 207-7, в сумі 400 крб., а також відрядних 35 крб., починаючи з 08.10.2018 р.
У ході судового розгляду справи представник позивача звернувся з клопотанням про призначення у справі судово-економічної експертизи для встановлення правильності обчислення розміру середнього заробітку за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, з якого мала бути обчислена та нарахована пенсія ОСОБА_1 , яке було задоволено судом. Ухвалою від 22.01.2019 р. відповідно до вимог ст.ст. 102, 236 Кодексу адміністративного судочинства України було призначено судово-економічну експертизу та зупинено провадження у справі до одержання її результатів; для проведення експертизи експертам надано матеріали даної адміністративної справи.
Ухвалою від 13.02.2019 р. судом поновлено провадження у справі для вирішення клопотання експерта про надання додаткових документів.
Ухвалою від 28.02.2019 р. судом призначено судово-економічну експертизу з урахуванням вирішення клопотання експерта та зупинено провадження у справі до одержання її результатів; для проведення експертизи експертам надано матеріали даної адміністративної справи.
09.07.2019 р. до суду надійшло клопотання судового експерта Сумського відділення Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса про надання додаткових документів, необхідних для проведення експертизи; 17.07.2019 р. повернуто матеріали справи.
У зв'язку з надходженням до суду клопотання судового експерта про надання додаткових документів, необхідних для проведення експертизи, судом було поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні на виконання клопотання експерта позивач надав додаткові докази, та просив суд призначити у справі судову економічну експертизу.
Крім того, у судовому засіданні ухвалою суду відповідача у справі - Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області - замінено на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
У судове засідання представник відповідача не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення позивача, суд вважає за необхідне призначити у справі судову економічну експертизу, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом у тому числі і висновками експертів. Частиною 1 статті 102 КАС України встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Оскільки факт вірного обчислення розміру заробітної плати за час знаходження в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС, яка визначається для обчислення та нарахування пенсії позивачу, може бути встановлений лише на основі спеціальних знань у галузі бухгалтерських, економічних та аудиторських розрахунків із застосуванням методики експертного дослідження, суд вважає за необхідне призначити в даній справі судову економічну експертизу, проведення якої доручити Сумському відділенню Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись ст.ст. 102, 103, п. 4 ч. 2 ст. 236, ст. 248 КАС України, суд -
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії судово-економічну експертизу, проведення якої доручити Сумському відділенню Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків відповідно до ст.ст. 384, 385 КК України.
На вирішення експертів поставити питання:
1. Який розмір оплати праці за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р., мав бути нарахований ОСОБА_1 відповідно до вимог законодавства?
2. Провести розрахунок середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в період з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р., з якого мала бути призначена пенсія.
Для проведення експертизи надати експертам матеріали адміністративної справи № 480/4440/18.
Повідомити експертів про можливість проведення експертизи, виходячи з копій документів, що містяться в матеріалах справи.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя Л.М. Опімах