Рішення від 01.08.2019 по справі 480/1070/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2019 р. Справа № 480/1070/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 28 листопада 2018 року № Ф-7453-54 щодо зобов'язання ОСОБА_1 сплатити заборгованість (недоїмку, штраф, пеню) зі сплати єдиного внеску в сумі 4751,54 грн, з яких 4541,54 грн - недоїмка, 200 грн - штраф, та 10 грн - пеня. Позовні вимоги мотивує тим, що він займався професійною незалежною діяльністю (адвокатська діяльність) по квітень 2018 року, за час провадження якої систематично та в повному обсязі сплачував єдиний соціальний внесок. 27.04.2018 р. ним було подано заяву за формою 7-ЄСВ про зняття з реєстрації як платника єдиного соціального внеску. Також ним було подано заяву за формою 8-ОПП про припинення професійної незалежної діяльності, яка прийнята контролюючим органом 27.04.2018 р. Остаточний розрахунок як платником єдиного соціального внеску позивачем проведено 27.04.2018 р., даний платіж включає сплату єдиного внеску за 2017 рік та за 4 місяці 2018 року, тобто до дати подання заяви про зняття з реєстрації платником єдиного соціального внеску. На виконання п. 10 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року N 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року N 511), 05.05.2018 р. позивачем було подано до контролюючого органу Звіт із зазначенням типу форми "ліквідаційна", який отримано відповідачем.

Таким чином, позивачем дотримано порядок зняття з обліку як платника єдиного соціального внеску, подано передбачену законодавством звітність та проведено остаточний розрахунок. Натомість відповідач всупереч п. 5 розділу V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24 листопада 2014 року N 1162, не зняв його з обліку, не вчинив інших передбачених законодавством дій та продовжив нарахування єдиного соціального внеску. Отже, контролюючий орган безпідставно сформував оскаржувану вимогу, тому вона підлягає скасуванню. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що з 01.10.2012 р. ОСОБА_1 перебував на обліку в ДПІ у м. Сумах як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. 27.04.2018 р. позивач подав заяви про припинення діяльності 8-ОПП та 7-ЄСВ.

Відповідно до реєстру страхувальників, що ведуть органи ДФС, позивачем подано заяву № 7-ЄСВ 27.04.2018 р. Враховуючи зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нарахування ЄСВ за 2017 рік та щоквартальні нарахування ЄСВ у 2018 році в інтегровані картки платників ЄСВ проводяться автоматично на центральному рівні. У зв'язку з цим, враховуючи, що 27.04.2018 р. платник подав заяву про припинення діяльності форми 8-ОПП та форми 7-ЄСВ, а також той факт, що по ІКП позивача проведено нарахування всього за 2018 рік в сумі 10647,78 грн, тоді як фактично підлягає сплаті - 3276,24 грн, 01.04.2019 р. за рішенням начальника управління у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області в ІКП платника були проведені коригування нарахувань.

Станом на 22.04.2019 р. в ІКП позивача по коду бюджетної класифікації 71040000 наявна переплата ЄСВ в сумі 2620,00 грн, а будь-яка заборгованість відсутня, що підтверджується розрахунком боргу по ЄСВ за вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2018 р. Таким чином, враховуючи відсутність в ІКП позивача боргу зі сплати єдиного внеску, оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску № Ф-7453-54 від 28.11.2018 р. вважається відкликаною. Просив у задоволенні позву відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що доказів відкликання спірної вимоги відповідачем не надано, а підтвердження відкликання вимоги має вирішальне значення для розгляду справи. Крім того, станом на травень 2018 року позивач був керуючим партнером Адвокатського об'єднання "КОРПУС ЮРІС", відповідно, був застрахованою особою і єдиний внесок за нього нараховувало і сплачувало Адвокатське об'єднання "КОРПУС ЮРІС", тому у позивача відсутній обов'язок зі сплати єдиного внеску як особою, яка має право провадити адвокатську діяльність, оскільки фактично він є найманим працівником адвокатського об'єднання, а не самозайнятою особою. Таким чином, позивач реалізує своє право на заняття адвокатською діяльністю як особа, яка працює на посаді в адвокатському об'єднанні та отримує заробітну плату, з якої сплачується ЄСВ. Отже, йому нараховано ЄСВ за відсутності на те правових підстав. Вважає, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Ухвалою суду від 26.03.2019 р. судом було задоволено клопотання позивача про забезпечення позову шляхом зупинення дії вимоги Головного управління ДФС у Сумській області від 28 листопада 2018 року № Ф-7453-54, щодо зобов'язання ОСОБА_1 сплатити заборгованість (недоїмку, штраф, пеню) зі сплати єдиного внеску в сумі 4751,54 грн, з яких 4541,54 грн - недоїмка, 200 грн - штраф, та 10 грн - пеня; позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що по квітень 2018 року позивач займався професійною незалежною діяльністю (адвокатська діяльність).

27.04.2018 р. позивач подав до ДПІ в м. Сумах ГУ ДФС в Сумській області заяву за формою 7-ЄСВ про зняття з реєстрації як платника єдиного соціального внеску та заяву за формою 8-ОПП про припинення незалежної професійної діяльності. Вказані заяви прийняті контролюючим органом 27.04.2018 р. (а.с.9,10).

Остаточний розрахунок як платником єдиного соціального внеску позивачем проведено 27.04.2018 р., даний платіж включає сплату єдиного внеску за 2017 рік та за 4 місяці 2018 року (а.с.11).

05.05.2018 р. позивач подав до контролюючого органу Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (а.с.12).

28 листопада 2018 року відповідачем сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-7453-54 на суму 4751,54 грн, з яких 4541,54 грн - недоїмка, 200 грн - штраф, та 10 грн - пеня (а.с.8).

Суд вважає, що дана вимога про сплату боргу (недоїмки) є протиправною та підлягає скасуванню з огляду на таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону платниками єдиного внеску є, зокрема, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", здійснюється органами доходів і зборів за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

Відповідно до п.п. 1-5 розділу V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24 листопада 2014 року N 1162, у разі прийняття особами рішення про припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", платник єдиного внеску зобов'язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою N 7-ЄСВ.

У разі отримання заяви від платника єдиного внеску про зняття з обліку контролюючий орган повідомляє Пенсійний фонд України та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування про прийняття рішення платником щодо зняття з обліку.

Відповідні органи Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом десяти календарних днів з дня отримання інформації про прийняття рішення платником щодо зняття з обліку надають відповідному контролюючому органу довідку про наявність або відсутність заборгованості зі сплати страхових коштів за формою N 8-СК.

Отримавши заяву за формою N 7-ЄСВ, контролюючий орган проводить передбачену законодавством перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. Платник єдиного внеску здійснює остаточні розрахунки з контролюючим органом.

У разі ненадання органами Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування довідок за формою N 8-СК у зазначений строк або у разі встановлення заборгованості платника єдиного внеску, який знімається з обліку, контролюючий орган складає довідку про стан розрахунків за платежами до контролюючого органу, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою N 9-ЄСВ, яку надсилає (видає) платнику єдиного внеску чи уповноваженій особі платника.

Після проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску контролюючий орган знімає його з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників із зазначенням дати та підстави зняття з обліку.

Як вбачається з матеріалів справи, остаточний розрахунок як платником єдиного соціального внеску позивачем проведено 27.04.2018 р., даний платіж включає сплату єдиного внеску за 2017 рік та за 4 місяці 2018 року (а.с.11).

27.04.2018 р. позивач подав до ДПІ в м. Сумах ГУ ДФС в Сумській області заяву за формою 7-ЄСВ про зняття з реєстрації як платника єдиного соціального внеску та заяву за формою 8-ОПП про припинення незалежної професійної діяльності. Вказані заяви прийняті контролюючим органом 27.04.2018 р. (а.с.9,10).

Крім того, відповідно до п.п. 4, 10, 11 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року N 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року N 511), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом.

У разі прийняття рішення про ліквідацію, припинення діяльності страхувальників, зазначених у пунктах 4, 5 цього розділу, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", зобов'язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми "ліквідаційна", де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня подання до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Страхувальники, зазначені у пунктах 4, 5 цього розділу, формують та подають до органу доходів і зборів Звіт із зазначенням типу форми "ліквідаційна" протягом 30 календарних днів з дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску.

На виконання вимог даного Порядку позивачем було подано до контролюючого органу Звіт із зазначенням типу форми "ліквідаційна", який отримано відповідачем 05.05.2018 р. (а.с.12).

Отже, позивачем вчинено всі необхідні дії для зняття з обліку платника єдиного внеску.

Натомість відповідач всупереч нормам Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не зняв позивача з обліку, не вчинив інших передбачених законодавством дій та продовжив нарахування єдиного соціального внеску.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач зазначає, що з огляду на фактичні обставини даної справи спірна вимога вважається відкликаною та, відповідно, не створює для позивача негативних наслідків. На підтвердження відкликання вимоги суду надано print screen сторінки інформаційно-аналітичної системи ГУ ДФС у Сумській області (а.с.53).

Разом з тим, print screen сторінки інформаційно-аналітичної системи ГУ ДФС у Сумській області не може бути враховано судом як належний доказ відкликання вимоги, оскільки з огляду на положення ст.ст. 75, 76 КАС України він не відповідає вимогам достовірності та достатності. У свою чергу, вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом і вже передана на виконання до органу державної виконавчої служби, у зв'язку з чим належним способом захисту порушеного права позивача буде ухвалення рішення по суті позовних вимог про її скасування.

Таким чином, дії відповідача щодо донарахування ОСОБА_1 недоїмки зі сплати єдиного внеску на суму 4751,54 грн є протиправними, відповідно, винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2018 р. № Ф-7453-54 не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, перевіривши оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки) на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає дане рішення необгрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 28 листопада 2018 року № Ф-7453-54 щодо зобов'язання ОСОБА_1 сплатити заборгованість (недоїмку, штраф, пеню) зі сплати єдиного внеску в сумі 4751,54 грн, з яких 4541,54 грн - недоїмка, 200 грн - штраф, та 10 грн - пеня.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах