Справа № 560/1668/19
іменем України
30 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
за участю:секретаря судового засідання Страхарської М.В., представника позивача Федорова В.Б. та представника відповідача Григорчук Г.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" до Шепетівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,
Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" звернулося до суду з адміністративним позовом до Шепетівської міської ради в якому просить:
визнати протиправним рішення LII сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 21 грудня 2018 року № 23 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян";
визнати протиправним та скасувати рішення LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення Шепетівської міської ради VII скликання "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" діяло в період з 01 січня 2019 року по 01 березня 2019 року.
За цей період, всупереч умовам договорів та нормам закону ( ст. 29, 37 ЗУ "Про автомобільний транспорт"), в оскаржуваному рішенні Шепетівської міської ради передбачено порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян лише за перевезення пасажирів у звичайному режимі руху. Вказане рішення міської ради, на думку позивача, у період його дії, фактично припинило відшкодування коштів на пільговий проїзд мешканців міста в автобусах у режимі маршрутного таксі. Зазначене рішення, на час його чинності завдало значної шкоди позивачу.
Адже, як зазначає позивач, згідно ст. 37 ЗУ "Про автомобільний транспорт" автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом, а безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне відповідальність згідно із законом.
Позивач вважає, що рішення LІІ сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 21 грудня 2018 року № 23 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" має бути визнано протиправним в період його дії з 01 січня 2019 року по 01 березня 2019 року.
Крім того, позивач зазначає, що у разі задоволення позову про визнання протиправним та не чинним рішення LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян", зокрема п. 4 вказаного рішення, то попереднє рішення буде діяти, тобто відновлення порушених прав не відбудеться.
Позивач вважаючи, що оскаржувані рішення є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 07 червня 2019 року суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, жодних пояснень з приводу оскаржуваних позивачем рішень, письмово суду не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, заперечення представників відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що рішенням LII сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 21 грудня 2018 року № 23 було прийнято рішення "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".
За змістом вказаного рішення було вирішено: 1. Затвердити Порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян з 01 січня 2019 року у новій редакції з додатками (Додаток 1, Додаток 2); 2. Визначити управління праці та соціального захисту населення головним розпорядником коштів щодо здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом загального користування; 3. Рішення XII сесії міської ради VII скликання від 04 серпня 2016 року № 28 вважати таким, що втратило чинність; 4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови В.Б. Вихівського та постійну комісію з питань розвитку промисловості, житлово - комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку (голова комісії М.І. Верхогляд).
Відповідно до п. 1 Додатку 1 до вказаного рішення визначено, що розподіл коштів між автомобільними перевізниками, які здійснюють перевезення пасажирів в звичайному режимі руху на міських автобусних маршрутах загального користування (далі - перевізники), проводиться на основі даних обліку задекларованих перевізниками щодо пільгового перевезення окремих категорій громадян.
05 квітня 2019 року Рішенням LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 було прийнято нове рішення "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".
За змістом вказаного рішення було вирішено: 1. Затвердити Порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у новій редакції з додатками (Додаток 1, Додаток 2); 2. Визначити управління праці та соціального захисту населення головним розпорядником коштів щодо здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом загального користування; 3. Рішення набуває чинності з 01 березня 2019 року; 4. Рішення LІІ сесії міської ради VII скликання від 21 грудня 2018 року № 23 вважати таким, що втратило чинність; 5. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови В. Вихівського та постійну комісію з питань розвитку промисловості, житлово - комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики зв'язку (голова комісії Верхогляд М . І. ).
Відповідно до п. 1 Додатку 1 до вказаного рішення визначено, що розподіл коштів між автомобільними перевізниками, які здійснюють безоплатне перевезення окремих категорій громадян на міських автобусних маршрутах загального користування (далі - перевізники), приводиться на основі даних обліку задекларованих перевізниками у додатку 2.
У абзаці другому п.2 Додатку 1 "Порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" до вищевказаного рішення зазначено, що у разі укладення між автомобільними перевізниками та громадськими організаціями міста окремих угод, договорів, тощо щодо забезпечення безкоштовного проїзду окремих категорій громадян в автобусах, що працюють в режимі маршрутного таксі, при наявності відповідних пільгових посвідчень, відшкодування з міського бюджету здійснюється за перевезення учасників бойових дій, членів сімей загиблих учасників "АТО/ООС".
Суд також встановив, що Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" є одним із перевізників, що здійснює перевезення пасажирів автомобільним транспортом у м. Шепетівці.
Протягом 2016-2017 років між ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" та виконавчим комітетом Шепетівської міської ради було укладено ряд договорів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.
Усі договори укладені між ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" та виконавчим комітетом Шепетівської міської ради, укладені на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху та у режимі маршрутного таксі.
Згідно з п. 2.6 зазначених договорів, Замовник зобов'язаний проводити в установленому порядку компенсаційні виплати за здійснення пільгових перевезень окремих категорій громадян.
У відповідності до п.3.3., перевізник забезпечує пільговий проїзд окремих пільгових категорій громадян відповідно з вимогами чинного законодавства.
Пунктом 3.9. передбачено, що перевізник щомісячно до 25-го числа місяця, що наступає за звітним, надає замовнику розрахунок втрат від перевезення пільгової категорії громадян.
Відповідно до п. 1.2. перевізник здійснює перевезення пасажирів в міському автотранспорті загального користування в режимі маршрутного таксі та в звичайному режимі руху (окремі рейси).
До кожного договору передбаченого графік руху де передбачено окремо, звичайний режим руху та режим руху маршрутного таксі.
Позивач вважаючи, що вказані рішення міської ради, фактично припинили відшкодування коштів на пільговий проїзд мешканців міста в автобусах у режимі маршрутного таксі, за винятком перевезення учасників бойових дій, членів сімей загиблих учасників "АТО/ООС", а це значна частина від усіх перевезень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі -Закон) визначено, що регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом;
Регуляторним органом, згідно вказаної норми закону є, у тому числі, орган місцевого самоврядування.
Як встановлено судом та зазначено вище, між ПрАТ "Шепетівське АТП 16807 та Виконавчим комітетом Шепетівської міської ради було укладено ряд договорів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.
Згідно п.1.1. вказаних договорів (які є ідентичними) предметом даного договору є господарська діяльність щодо виконання пасажирських перевезень.
Таким чином оскаржуване рішення є регуляторним актом, адже: прийняте уповноваженим регуляторним органом (міською радою, як органом місцевого самоврядування); положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин (господарських відносин щодо виконання пасажирських перевезень згідно п.1.1. договорів на перевезення пасажирів); регулює адміністративні відносини між регуляторним органом (виконавчим комітетом міської ради як замовником послуг на перевезення пасажирів) та суб'єктами господарювання (перевізниками які здійснюють перевезення пасажирів, в тому числі пільгові категорії громадян, автомобільним транспортом в м. Шепетівка). Одним із таких суб'єктів являється ПрАТ "Шепетівське АТП 16807".
Згідно з статтею 34 Закону, кожен проект регуляторного акту, що внесений на розгляд до сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акту вимогам статей 4 та 8 цього Закону.
Відповідальна постійна комісія: забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акту; готує експертний висновок щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акту за порядком та у строки, встановлені регламентами відповідних рад; готує свої висновки про відповідність проекту регуляторного акту вимогам статей 4 та 8 цього Закону на підставі аналізу регуляторного впливу, яким супроводжувався проект регуляторного акту при його внесенні на розгляд сесії відповідної ради, та експертного висновку щодо регуляторного впливу цього проекту. (У випадках, визначених частиною другою статті 33 Закону, такі висновки готуються на підставі експертного висновку щодо регуляторного впливу).
Висновки відповідальної постійної комісії готуються на підставі аналізу регуляторного впливу, яким проект регуляторного акту супроводжувався при його внесенні, лише у разі, якщо експертний висновок щодо регуляторного впливу не був наданий відповідальній постійній комісії протягом строку, встановленого для його підготовки. Це правило не застосовується у випадках, передбачених частиною другою статті 33 цього Закону.
Висновки відповідальної постійної комісії передаються для вивчення до постійної комісії, до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту регуляторного акту у відповідній раді (далі - головна постійна комісія), за винятком випадків, коли відповідальна постійна комісія є головною постійною комісією.
При представленні на пленарному засіданні сесії ради проекту регуляторного акту голова відповідальної постійної комісії доповідає висновки цієї постійної комісії про відповідність проекту регуляторного акту вимогам статей 4 та 8 цього Закону.
Статтею 33 Закону встановлено, що у разі внесення на розгляд сесії ради проекту регуляторного акту без аналізу регуляторного впливу відповідальна постійна комісія приймає рішення про направлення проекту регуляторного акту на доопрацювання органу чи особі, яка внесла цей проект.
За мотивованим поданням депутата ради, постійної комісії ради, голови районної або обласної ради відповідальна постійна комісія може прийняти рішення про забезпечення підготовки в порядку, встановленому частинами другою та третьою статті 34 цього Закону, експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акту, внесеного цим депутатом ради, постійною комісією ради, головою районної або обласної ради. У цьому разі аналіз регуляторного впливу не готується, а експертний висновок щодо регуляторного впливу готується відповідно до вимог статті 8 цього Закону.
У разі внесення на розгляд засідання виконавчого органу ради чи внесення на затвердження сільським, селищним, міським головою проекту регуляторного акту без аналізу регуляторного впливу цей проект повертається його розробникові на доопрацювання.
Враховуючи викладене та аналізуючи наведені норми законодавства можна дійти висновку, що оскаржувані рішення Шепетівської міської ради VII скликання "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" є регуляторним актом, для прийняття якого передбачена процедура встановлено законодавством та наведена вище.
Однак жодних доказів того, що Шепетівська міська рада дотримувалась та проводила будь яку з наведених процедур передбачених Законом, представником відповідача у ході судового розгляду надано не було.
Крім цього, у відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з ч. 4 ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у я кому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Таким чином, Виконавчий комітет Шепетівської міської ради, укладаючи договори на перевезення пасажирів, замовив певні обсяги пільгових перевезень, а саме, перевезення пільгових категорій громадян у звичайному режимі руху та у режимі маршрутного таксі.
Не зважаючи на вказане, всупереч умовам договорів та нормам закону (ст. 29, 37 Закону України "Про автомобільний транспорт", в оскаржуваних рішеннях Шепетівська міська рада передбачила порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян лише за перевезення пасажирів у звичайному режимі пуху, а у режимі маршрутного таксі - відшкодування здійснюється лише за пільгове перевезення учасників бойових дій, членів сімей загиблих учасників "АТО/ООС".
При цьому, як встановлено судом, договори укладені на перевезення пасажирів у звичайному режимі руху та у режимі маршрутного таксі та не передбачають будь якої часткової компенсації перевізнику за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Отже. суд погоджується із доводами позивача про те, що оскаржувані рішення міської ради фактично припинили відшкодування коштів на пільговий проїзд громадян в автобусах у режимі маршрутного таксі, за винятком перевезення учасників бойових дій, членів сімей загиблих учасників "АТО/ООС", що у свою чергу займає значну частина від усіх перевезень.
Водночас, суд звертає увагу на те, що оскаржуване рішення прийнято 05 квітня 2019 року, а відповідно до п.3 рішення зазначено, що воно набуває чинності з 01 березня 2019 року, тобто дія його розповсюджується на минулий період, що суперечить нормам законодавства України та створює умови, що погіршують становище позивача, оскільки, як встановлено вище, таке рішення значно ускладнює та фактично припиняє відшкодування коштів перевізнику за пільговий проїзд громадян.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Шепетівська міська рада, приймаючи оскаржуване рішення, діяла всупереч вимогам частини 2 статті 19 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду жодних належних доказів, а відтак не довів правомірності своїх дій щодо прийняття оскаржуваних рішень.
Зважаючи на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи оскаржувані рішення не дотримався процедури передбаченої для прийняття рішення, як регуляторного акту, оскільки відповідач на спростування зазначеного не надав до суду жодного доказу, до того ж. як встановив суду рішення Шепетівської міської ради не відповідають вимогам чинного законодавства України, зокрема Закону України "Про автомобільний транспорт", що у свою чергу об'єктивно підтверджено доказами, перевіреними у ході судового розгляду, тому на переконання суду даний адміністративний позов слід задоволити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до положень статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним рішення LII сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 21 грудня 2018 року № 23 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".
Визнати протиправним та скасувати рішення LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 01 серпня 2019 року
Позивач:Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" (вул. Лермонтова, 2, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 00426458)
Відповідач:Шепетівська міська рада (вул. Островського, 4, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 34175421)
Головуючий суддя П.І. Салюк