30 липня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/1546/19
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олешківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про зобов'язання внести зміни до актових записів,
встановила:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до адміністративного суду із позовною заявою до Олешківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі-відповідач), в якій просить:
1) зобов'язати Снігурівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області внести зміни до наступних документів:
- в актовому записі про народження ОСОБА_2 , вчиненому Снігурівським районним бюро ЗАГС 13.06.1953 року № 224, в розділі "батько" дитини ( ОСОБА_3 ) зазначити національність "поляк";
- в актовому записі про народження ОСОБА_2 , вчиненому Снігурівським районним бюро ЗАГС 13.06.1953 року за № 224, в розділі "мати" дитини ( ОСОБА_4 ) зазначити національність "полька".
- виправити прізвище дитини та батьків з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ".
2) зобов'язати Олешківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області внести зміни до наступних документів:
- в актовому записі про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , вчиненому Цюрупинським бюро ЗАГС 06.11.1964 року № 94, в розділі національність ОСОБА_2 зазначити "поляк";
- в актовому записі про народження ОСОБА_8 , вчиненому Цюрупинським бюро ЗАГС 22.12.1965 року № 217, в розділі національність батька ОСОБА_2 зазначити "поляк";
- в актовому записі про народження ОСОБА_1 , вчиненому Цюрупинським бюро ЗАГС 24.04.1971 року № 83, в розділі національність батька ОСОБА_2 зазначити "поляк".
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Як вбачається із позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач просить зобов'язати територіальні органи державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актових записів, на підставі яких буде змінена змінять національна приналежність позивача та його родини, а саме до актових записів про народження від 13.06.1953 року №224, від 22.12.1965 року № 217, від 24.04.1971 року № 83 та актового запису про шлюб від 06.11.1964 року № 94.
Таким чином, спірні правовідносини виникли з приводу відмови органів реєстрації актів цивільного стану вносити зміни щодо національності до актових записів.
Надаючи оцінку даним правовідносинам, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За правилами п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
За змістом п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, на спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Варто відмітити, що під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , звертаючись із заявою до Олешківського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області, бажав внести зміни до актового запису про народження свого батька - ОСОБА_2 , зазначивши факт належності баби та діда до польської національності, а тому оскаржує протиправну, на його думку, відмову органу реєстрації актів громадянського стану, оформлену листом від 26.12.2018 року, складену на підставі висновку від 26.12.2018 року, щодо внесення змін до актового запису від 13.06.1953 року № 224.
Отже, спірні правовідносини пов'язані з відмовою відповідача внести зміни (зазначити факт належності батька позивача до польської національності) до актового запису про народження ОСОБА_2 , який відмінний від існуючого запису цивільного стану.
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1, 2, 3 ст. 49 ЦК України).
Аналогічні за змістом приписи закріплені у ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Тобто, реєстрації підлягають дії/події, що впливають на набуття, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
У пункті 2.13 Правил № 96/5 зазначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
Отже, позивач звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права на відображення у актовому записі про народження батька інформації про належність до польської національності, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2019 року справа № 807/45/17.
Із наведеного слідує, що спір з приводу внесення відомостей чи змін до актів цивільного стану щодо національності батька не є публічно-правовим у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав у сфері публічно-правових відносин. Компетенція адміністративних судів, установлена статтею 19 КАС, на цей спір не поширюється.
Частиною 1 с. 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, заявлені в рамках даного спору вимоги позивача підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження належить відмовити в частині позовних вимог.
Керуючись ст.170, 243, 248 КАС України,
ухвалила:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Олешківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про зобов'язання внести зміни до актових записів у частині позовних вимог про:
- зобов'язання Снігурівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області внести зміни до наступних документів: в актовому записі про народження ОСОБА_2 , вчиненому Снігурівським районним бюро ЗАГС 13.06.1953 року № 224, в розділі "батько" дитини ( ОСОБА_3 ) зазначити національність "поляк"; в актовому записі про народження ОСОБА_2 , вчиненому Снігурівським районним бюро ЗАГС 13.06.1953 року за № 224, в розділі "мати" дитини ( ОСОБА_4 ) зазначити національність "полька";
- зобов'язати Олешківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області внести зміни до наступних документів: в актовому записі про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , вчиненому Цюрупинським бюро ЗАГС 06.11.1964 року № 94, в розділі національність ОСОБА_2 зазначити "поляк"; в актовому записі про народження ОСОБА_8 , вчиненому Цюрупинським бюро ЗАГС 22.12.1965 року № 217, в розділі національність батька ОСОБА_2 зазначити "поляк"; в актовому записі про народження ОСОБА_1 , вчиненому Цюрупинським бюро ЗАГС 24.04.1971 року № 83, в розділі національність батька ОСОБА_2 зазначити "поляк".
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачеві, що даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кисильова О.Й.