30 липня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/1860/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника відповідача - Муравйова О.В.,
представника третьої особи - Солодкого О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
27 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просив:
- визнати дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного Фонду України у Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення протиправним,
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року виходячи з розміру окладу за посадою, військовим (спеціальни) званням, відсоткової надбавки за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас - 12%, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 20%, надбавки за особливо важливі завдання - 50% надбавки за особливі умови служби (ОУС) - 35% та премії - 10%, які позивач отримував до перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що Полтавським обласним військовим комісаріатом при виготовлені довідки для перерахунку пенсії протиправно не враховано усіх складових грошового забезпечення на які мав право ОСОБА_1 при виході на пенсію. Вказував, що на час виникнення спірних правовідносин пункт 1 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додаток 2 Порядку №45 були нечинними та не підлягали застосуванню усіма суб'єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативно правових актів, в тому числі й відповідачем.
04 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про залучення в якості третьої особи (а.с. 35), за результатами розгляду якого ухвалою суду від 20 червня 2019 року останнє було задоволено.
05 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов, у якому Полтавський обласний військовий комісаріат проти задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складена у відповідності до норм чинного законодавства України. Крім того, постанова №103 на час здійснення перерахунку пенсії була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин (а.с. 37-38).
27 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у яких третя особа зазначила, що станом на 05 березня 2019 року - момент з якого позивач просить перерахувати пенсію, не відбулося жодних змін у грошовому забезпеченні відповідної категорії військовослужбовців, передбачених статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як підстава для перерахунку пенсії (а.с. 51-54).
12 липня 2019 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 65).
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що відповідачем не заперечується.
Полтавським ОВК складено та надіслано до ГУ ПФУ у Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, №ФП57176 від 16 березня 2018 року (а.с. 24) про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за посадою "командир корабля" становить: посадовий оклад - 4 930 грн., оклад за військовим званням "майор" - 1 340 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3 135 грн., всього - 9 405 грн.
07 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просив скласти нову довідку за формою передбаченою до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, відповідно до пункту 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, з урахуванням надбавки за кваліфікацію льотчик/штурман 1-клас, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавки за особливо важливі завдання (зараз надбавка за особливості проходження військової служби), надбавки за особливі умови служби (ОУС) та премії та надати її до Головного УПФУ в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії (а.с. 13).
Листом №12/1207/фп.57176 від 10 травня 2019 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_1 , що на на даний час Кабінетом Міністрів України не видавався розпорядчий документ про скасування чи бездіяльність або виключення окремих структурних одиниць постанови №103 в зв'язку з рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05 березня 2019 року. Механізм обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються, тощо) прямо залежить від порядку та умов проведення перерахунку пенсії. Перегляд розміру грошового забезпечення можливий при прийнятті відповідним вищим органом виконавчої влади України нових умов та/або зміні порядку проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом (а.с. 14).
Вважаючи, протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Полтавській області нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , без урахування додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною першою статті 11 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова №103).
Відповідно до пунктів 1, 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок №45).
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання вказаних нормативних актів Полтавським ОВК складено на надіслано до ГУ ПФУ у Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , №ФП57176 від 16 березня 2018 року (а.с. 24) про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за посадою "командир корабля" становить: посадовий оклад - 4 930 грн., оклад за військовим званням "майор" - 1 340 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3 135 грн., всього - 9 405 грн.
Види грошового забезпечення, що не були передбачені пунктом 1 Постанови № 103 та абзацом першим пункту 5 Порядку №45, до довідки не включалися.
Таким чином, на час складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки №ФП57176 від 16 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, Полтавське ОВК діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України на той час.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Наразі, в поданій Полтавським обласним військовим комісаріатом довідці були визначені види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13 лютого 2008 року №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Оскільки постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, у тому числі тих які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, ІНФОРМАЦІЯ_3 правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.
Вказана постанова була чинною на момент складення довідки та перерахунку пенсії не була скасована.
Оскільки на час виникнення спірних правовідносин, вказана постанова була чинною то Полтавський обласний військовий комісаріат діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені законодавством.
Щодо твердження позивача про обов'язок відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області іншу довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, наведеними нормами Порядку №45 встановлений алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та пункту 5 Порядку №45 цей алгоритм дій не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу не встановлено.
Таким чином, уповноважені органи, до яких відноситься і відповідач, готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України, а не за вимогою осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача обов'язку готувати та подавати до Головного управління ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, а відтак у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Полтавського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ07851296, юридична адреса: вул. Шевченка, 78А, м.Полтава, 36039), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927, юридична адреса: вул. Соборності, 66, м.Полтава, 36014) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03 жовтня 2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 01 серпня 2019 року.
Суддя С.О. Удовіченко