Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
01 серпня 2019 р. № 520/7441/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Тітов О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірним наказ № 134 о/с ГУМВС України в Дніпропетровській області від 20.05.2014 у частині присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання "старшина міліції";
- зобов'язати Міністра внутрішніх справ України, або особу, що виконує його обов'язки, присвоїти ОСОБА_1 з 20.05.2014 року спеціальне звання "старший лейтенант міліції".
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд встановив, що вона не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Відповідно до приписів п. 5 ч.1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що у позовній заяві позивачем звернено до суду позовні вимоги про визнання неправомірним наказ № 134 о/с ГУМВС України в Дніпропетровській області від 20.05.2014 у частині присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання "старшина міліції" та зобов'язання Міністра внутрішніх справ України, або особу, що виконує його обов'язки, присвоїти ОСОБА_1 з 20.05.2014 року спеціальне звання "старший лейтенант міліції".
При цьому, зі змісту позовної заяви не вбачається надання позивачем обґрунтувань стосовно строків звернення до суду.
Суд повідомляє, що відповідно ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Враховуючи, що позивач до суду із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не звертався, вказане у відповідності до положень ст.123 КАС України є підставою для залишення позову ОСОБА_1 без руху.
Відповідно до положень ч.1 ст. 123 КАС України при цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 2 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Крім того, згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем в якості відповідача зазначено Міністерства внутрішніх справ України, натомість в позовних вимогах позивач просить суд, зокрема, визнати неправомірним наказ № 134 о/с ГУМВС України в Дніпропетровській області від 20.05.2014 у частині присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання "старшина міліції".
Отже, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, позивачем не визначено, суб'єкта, яким прийнятий оскаржувальний наказ.
Відповідно до п. 8 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
З позовної заяви суддею встановлено, що позивачем у переліку доданих документів до позовної заяви зазначено зокрема: копія посвідчення учасника бойових дій на ім'я ОСОБА_1 , копія паспорту на ім'я ОСОБА_1 , скріншот звернення до Урядового контактного центру Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади №БО-9386456 від 03.06.2019. Проте позивачем, в порушення п.8 ч.5 ст.160 КАС України, вказаних документів не додано до позовної заяви, про що відділом з надання судово - адміністративних послуг складено акт від 30.07.2019 року № 520/7441/19/231/19.
Відповідно до ч.7 ст.161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивачем не надано до суду копії спірного рішення, а саме наказ № 134 о/с ГУМВС України в Дніпропетровській області від 20.05.2014 у частині присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання "старшина міліції", або клопотання про витребування такого документу у відповідача.
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду: заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати підстави для поновлення строку, заяву про уточнення позовних вимог, в якій визначити коло відповідачів по справі та позовні вимоги до кожного з них, копії документів, які зазначені в переліку документів до позовної заяви та копія спірного наказу або клопотання про витребування такого документу у відповідача.
Відповідно до пункту частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати підстави для поновлення строку, заяву про уточнення позовних вимог, в якій визначити коло відповідачів по справі та визначити позовні вимоги до кожного з них, копії документів, які зазначені в переліку документів до позовної заяви та копію спірного наказу.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Тітов