Справа № 420/4561/19
01 серпня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., перевіривши матеріали адміністративного Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вермонт-Лекс», про визнання об'єкта самочинним будівництвом, зобов'язання вчинити певні дії, -
30.07.2019р. Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вермонт-Лекс» про визнання об'єкта розташового за адресою: АДРЕСА_1 Южна 118, на земельній ділянці з кадастровим номером-5122783200 НОМЕР_1 01 НОМЕР_2 , будівництво якого здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю «Вермонт-Лекс»-самочинним будівництвом, зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю «Вермонт-Лекс» привести об'єкт розташований за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_3 у відповідність до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При цьому, відповідно до п.п.1,2 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).
Зі змісту наведеної норми вбачається законодавче закріплення обов'язку суду на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі встановити, зокрема, наявність у особи, яка підписала та подала позовну заяву, в даному випадку представника позивача, таких повноважень.
Частиною 1 статті 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до ч.4 ст.55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Так, позовна заява Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області підписана виконуючим обов'язки сільського голови Бондаренко Л ОСОБА_1 Л. Однак, до позову не додано доказів на підтвердження наявності у ОСОБА_2 повноважень на підписання позовної заяви від Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
Частиною 1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Разом з тим, позивач звернувся до Одеського окружного адміністратвиного суду із позовними вимогами про визнання об'єкта самочинним будівництвом без врахування приписів ст.5 КАС України.
Водночас, щодо зазначення у п.2 прохальної частини позовних вимог Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про зобов'язання ТОВ «Вермонт-Лекс» привести об'єкт у відповідність до вимог чинного законодавства, суд зазначає, що зміст позовних вимог має бути чітким та зрозумілим, без посилання на загальні поняття, зокрема щодо «відповідності вимогам чинного законодавства».
Згідно з ч.1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху для надання позивачу строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України суддя, -
Адміністративний позов Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вермонт-Лекс», про визнання об'єкта самочинним будівництвом, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра