Справа № 420/4546/19
01 серпня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (просп. Шевченко, 4А, м. Одеса, 65044) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа,8, м. Київ, 04053), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Карбишева,1, м. Луцьк, 43023) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА до Державної фіскальної служби України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК», в якому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо зупинення реєстрації податкових накладних складених та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» у кількості 770 (перелік наведений із зазначенням номеру, дати виписки, дати подання для реєстрації в ЄРПН) та зобов'язати відповідача зареєструвати вказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датами подачі їх на реєстрацію.
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1921,00грн.
Позивач зазначив, що 01.08.2014 року між ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» та ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» було укладено договір поставки № 32-ЛВ/14/КК. На виконання умов Договору ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» в період з 31 березня 2018 року по 14 квітня 2018 року здійснив ряд поставок товару Покупцю на загальну суму 118 354 389 (сто вісімнадцять мільйонів триста п'ятдесят чотири тисячі триста вісімдесят дев'ять) гривень 50 копійок, в тому числі ПДВ 19 725 731 (дев'ятнадцять мільйонів сімсот двадцять п'ять тисяч сімсот тридцять одна) гривня 58 копійок.
За вказаними господарськими операціями з поставки Покупцю тютюнових виробів ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні в кількості 770 (сімсот сімдесят) штук.
У період з 13.04.2018 року по 27.04.2018 року через програму електронного документообігу «М.Е.Dос» ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» отримано квитанції про зупинення реєстрації зазначених податкових накладних.
У квитанції було вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК в ЄРПН зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку" та запропоновано Позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач зазначив, що скориставшись наданим законодавством правом, за допомогою програми електронного документообігу "M.E.Doc" ним подано до контролюючого органу пояснення для підтвердження реального характеру господарської операції з поставки тютюнових виробів покупцю, а також надані копії первинних документів, складених в ході здійснення спірної господарської операції, зокрема: договір поставки тютюнових виробів № 32-ЛВ/14/КК від 01.08.2014 р; видаткові накладні за якими здійснювалися поставки товару; докази оплати Покупцем переданого йому Товару (довідка банку про надходження коштів); копії ліцензій та установчих документів, які підтверджують правосуб'єктність позивача та покупця та їх право на здійснення торгівлі тютюновими виробами.
Проте за результатами розгляду наданих пояснень та копій первинних документів, які складалися в ході здійснення господарської операції з поставки товарів покупцю, відповідачем не було вчинено жодних дій щодо скасування зупинення реєстрації податкових накладних.
У подальшому позивач наводить норми законодавства, у тому числі п. 201.10 ст. 201 ПКУ, відповідно до якого на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін, а також п. 201.7 ст. 201 ПКУ, якою встановлено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п. 201.10 статті 201 ПК України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пункт 2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі Порядок №1246) визначає: податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200і.З і 200і.9 статті 200і Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно п. 14 Порядку №1246, квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Пунктом 201.16 ст. 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, норми законодавства свідчать про те, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс), и кожна податкова накладна окремо перевіряється у відповідності з п. 12 Порядку №1246. Рішення про зупинення податкової накладної приймається щодо кожної окремої податкової накладної.
Спірні правовідносини виникають у платника податків щодо реєстрації кожної податкової накладної.
Відповідно до п.6 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень ст.172 КАС України цього Кодексу).
Частинами 1,2 ст.172 КАС України встановлено, що в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Суд, з урахуванням положень частини першої цієї статті, може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами:1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Спірні правовідносини виникли у позивача з одним й тим самим відповідачем, проте враховуючи специфіку підстав виникнення спірних правовідносин по кожній податковій накладній,- є різними докази щодо підтвердження реальності здійснення господарської операції, за якою складена податкова накладна (первинні документи по придбанню товару, його оплати, та послідуючій його реалізації, а саме видаткові накладні, ТТН, отримання товару, оплата його та інші первинні документи в підтвердження господарської операції відображеної у податковій накладній).
Позивачем в позові не наведені конкретні первинні документи щодо кожного рішення про зупинення податкової накладної, не зазначено коли були направлені пояснення та які документи надані щодо кожної податкової накладної у підтвердження реальності господарської операції, докази отримання вказаних повідомлень з первинними документами щодо кожної податкової накладної, результат їх розгляду. Суд вважає, що наявність одного і того ж довгострокового договору, на виконання якого здійснені господарські операції не є достатнім для об'єднання позовних вимог позивача в одне провадження.
Вказані обставини свідчать про відсутність підстав для об'єднання позовних вимог позивача заявлених в даній справі про визнати протиправними дій відповідача щодо зупинення реєстрації податкових накладних складених та направлених для реєстрації в ЄРПН позивачем у кількості 770 штук (та зобов'язання відповідача зареєструвати вказані 770 податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних датами подачі їх на реєстрацію.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позов підлягає поверненню позивачу на підставі п.6 ч.4 ст. ст.169 КАС України.
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (просп. Шевченко, 4А, м. Одеса, 65044) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа,8, м. Київ, 04053), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Карбишева,1, м. Луцьк, 43023) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу без розгляду.
Роз'яснити позивачу що повернення позовної заяви не позбавляє її права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва