Рішення від 01.08.2019 по справі 520/6451/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

01 серпня 2019 р. справа № 520/6451/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196593, 61166, м. Харків, просп. Науки, 17-А) про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

1. визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326014803 від 08.12.2015 року, щодо припинення виплат ОСОБА_1 адресної допомоги для покриття витрат на проживання та щодо позбавлення студента НТУ «ХП1» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії такими, що вчинені з перевищенням повноважень, з використанням повноваження не з тією метою, з якою повноваження надане, безпідставними та протиправними.

2. визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР щодо створення, оформлення та видання рішень про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 , щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги ОСОБА_1 в складі членів сім'ї внутрішньо переміщених осіб та щодо позбавлення права на пільгу з отримання студенткою ОСОБА_1 соціальної стипендії (документів, які засвідчують та чіпляють мої права та законні інтереси, та на яких фіксується факт витрати коштів), вчиненими з грубим недотриманням єдиних вимог створення управлінських документів, роботи зі службовими документами та загальнодержавними реєстрами баз даних, з суттєвими порушеннями оформлення та зберігання первинно-облікової та наказно-розпорядчої документації (у тому числі її реєстрації, підписання та проставляння печатки), встановлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (що затверджені Наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.05.2015 року) та застереженими в ДСТУ 4163-2003 (затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07 квітня 2003 року № 55).

3. визнати дії та рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 , щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги ОСОБА_1 в складі членів сім'ї внутрішньо переміщених осіб та щодо позбавлення права на пільгу з отримання студенткою ОСОБА_1 соціальної стипендії під час навчання у ВНЗ за державним замовленням такими, що не відповідають критеріям, встановленим у ч.2 ст.2 КАС України.

4. скасувати Рішення за підписом начальника УПСЗНА Шевченківського району ХМР Станчик В.О. від 02 січня 2019 р. № 05/1-19 про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 ..

5. скасувати прийняте на підставі Рішення №05/1-19 від 02 січня 2019 року про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 . Рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання в частині здійснення перерахунку, зняття з оплати з 23.10.2014 та припинення виплат 01.11.2014 адресної допомоги ОСОБА_1 у складі членів сім'ї внутрішньо переміщених осіб.

6. скасувати прийняте на підставі Рішення № 05/1-19 від 02 січня 2019 року про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 . Рішення про позбавлення студента НТУ «ХПІ» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії під час навчання у ВНЗ за державним замовленням.

7. зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради:

- внести відомості про скасування Рішення № 05/1-19 від 02 січня 2019 року про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО);

- поновити на обліку ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою, видати ОСОБА_1 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з датою переміщення 01.06.2014 року, та внести про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) та до районної бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою (ЄДАРП);

- внести відомості про скасування дії Рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання по особовому рахунку № НОМЕР_3 в частині здійснення перерахунку, зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 до ПТК «Призначення допомоги на проживання» (ПТК ПДнаП), до районної бази даних ЄДАРП та до ЄІБД ВПО;

- поновити на обліку внутрішньо переміщену особу ОСОБА_1 , як особу віком від 18 до 23 років яка навчається та має право на отримання адресної допомоги для покриття витрат на проживання, та внести про це відомості до ПТК ПДнаП, до районної бази даних ЄДАРП та до ЄІБД ВПО;

- відновити припинені з січня місяця 2019 року виплати адресної допомоги для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , як особі віком від 18 до 23 років яка навчається та має право на отримання адресної допомоги, та здійснити такі виплати у повному обсязі та на умовах, що визначені в Рішенні УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 07.11.2018 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання по особовому рахунку № НОМЕР_3 на підставі звернення від 24.10.2018 року із відповідною заявою уповноваженого члена сім'ї внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_2 про продовження виплат допомоги на проживання на наступний період (а в разі неможливості - у додатково узгоджений із Позивачем спосіб);

- забезпечити в межах наданих повноважень поновлення виплат призначеної Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 07.11.2018 року щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 у складі сім'ї внутрішньо переміщених осіб (облікова справа № 615969) та перерахувати відповідні кошти Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для виконання ним (останнім) функції з виплати нарахованих але невиплачених грошових сум такої допомоги на діючий соціальний банківський рахунок уповноваженій особі ОСОБА_2 (і.н. - НОМЕР_4 ) за період з 01 січня до 25 квітня 2019 року включно (а в разі неможливості - у додатково узгоджений із Позивачем спосіб);

- внести відомості до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), про скасування Рішення про позбавлення студента НТУ «ХПІ» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії шляхом формування (відновлення) відповідної персональної облікової картки студентки ОСОБА_1 як особи, яка має право на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії в районній базі даних ЄДАРП;

- в межах наданих повноважень та встановлених діючими нормативно-правовими актами функціональних обов'язків забезпечити взаємодію з іншими органами та установами з фінансування потреби із забезпечення коштів для виплат (в тому числі за минулий період) припиненої з лютого місяця 2019 року виплати соціальної стипендії ОСОБА_1 , як студенту вищого навчального закладу ІІІ-ІУ рівня акредитації НТУ «ХПІ» денної форми останнього 4 курсу навчання за державним замовленням що має право на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії, на період з лютого місяця 2019 року (що настав після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом НТУ «ХПІ») до закінчення навчання у червні місяці 2019 року.

8. зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради подати протягом 15 календарних днів до суду звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона перебувала на обліку з 21.10.2014 року по 02.01.2019 року (включно) в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради та мала відповідні довідки №6326000356 від 21.10.2014 року, №6326014803 від 08.12.2015 року, а з 30.01.2018 року дублікат останньої довідки. Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 02.01.2019 року №05/1-19 довідка внутрішньо переміщеної особи від 08.12.2015 року №6326014803 ОСОБА_1 скасована, у зв'язку з поданням завідомо недостовірних відомостей. На підставі зазначеного рішення, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради було прийнято рішення від 08.01.2019 року про зняття позивача з оплати та припинення виплати адресної допомоги для покриття витрат на проживання та рішення про позбавлення права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії при навчанні у вищому навчальному закладі. З огляду на викладені у адміністративному позові факти та приписи норм чинного законодавства України, позивач вважає дії відповідача протиправними, та такими, що порушують її та просить задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов в якому з заявленими позовними вимогами не погоджується, позов вважає таким, що не підлягає задоволенню. Представник відповідача зазначив, що 21.10.2014 року батько позивача, яка була на той час неповнолітньою, - ОСОБА_2 звернувся до Управління із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. За результатами розгляду зазначеної заяви Управлінням було видано довідку про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 21.10.2014 р. № 6326000356 та ОСОБА_1 була внесено до довідки батька. При досягненні позивачем повноліття 08 грудня 2015 року її було взято на облік як внутрішньо переміщену особу за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_3 та видано довідку ВПО № 6326014803 . При проведенні верифікації Управлінням було встановлено, що ОСОБА_2 з вересня 2005 по січень 2017 працював на посаді заступника директора Харківської філії ТОВ «Укргазтехкомплекс» у м. Харкові. Керуючись п.5 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», згідно з яким підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є подання особою завідомо недостовірних відомостей, було прийнято рішення скасувати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 № 6326000356 від 21.10.2014 р. (рішення начальника Управління від 13.12.2018 р. № 05/9-18). У зв'язку з тим, що позивач одержала статус внутрішньо переміщеної особи на підставі заяви її батька ОСОБА_2 , та була внесена до його довідки як неповнолітня особа, Управлінням було зроблено запит в Харківську середню школу І-ІІІ ступенів № 29 ХМР Харківської області щодо періоду її навчання. У відповіді ХСШ І-ІІІ ступенів № 29 ХМР Харківської області було зазначено, що позивач ОСОБА_1 навчалась в школі з першого до одинадцятого класу в період з 01.09.2004 по 29.05.2015 р.. Тобто, позивач перемістилася та проживала у м. Харкові з 2004 року в зв'язку з тим, що постійно навчалася у Харківській середній школі І-ІІІ ступенів № 29 ХМР Харківської області Харківській, яка знаходиться в м. Харкові з 2004 по 2015 роки. Таким чином, місце перебування позивача у м. Харкові не пов'язане з обставинами, які передбачені ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», тобто, він прибув в Харків до початку обставин, передбачених цим Законом, а відповідно не являється внутрішньо переміщеною особою. Рішенням начальника Управління від 02.01.2019 року №05/1-19 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326014803 було скасовано. На підставі прийнятого рішення відомості про скасування довідки внесені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. В зв'язку з анулюванням довідки позивача, Управлінням винесено «Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» від 08.01.2019 року, яким позивачу припинено виплату допомоги з 01.11.2014 року на підставі абз.4 п.12 Порядку №505. Враховуючи викладене, Управління заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 21.10.2014 року №6326000336 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції виданої ОСОБА_2 , внесено відомості про ОСОБА_1 , як переміщену особу, яка не досягла 18-річного віку і прибула разом з особою, а саме ОСОБА_2 .

Відповідно до рішення Управління соціального захисту населення Дзержинського району м. Харкова про призначення допомог переміщеним особам на проживання від 24.10.2014 року ОСОБА_2 , як уповноваженому члену родини, призначено допомогу переміщеним особам на проживання, з урахуванням трьох членів сім'ї, у тому числі позивача - ОСОБА_1 .

08.12.2015 року ОСОБА_1 було видано довідку від 08.12.2015 року №6326014803 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

З матеріалів справи вбачається. що за заявами ОСОБА_2 призначення та виплата допомоги йому та членам його сім'ї продовжувалась.

Рішенням №05/1-19 від 02.01.2019 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради було вирішено скасувати дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 № 6326014803 від 08.12.2015 року та внести про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у зв'язку з тим, що при проведенні верифікації було встановлено, що ОСОБА_1 з 01.09.2004 року по 29.05.2015 року навчалась у Харківській спеціалізованій школі I-III ступнів №29 Харківської міської ради, та перемістилась з місця проведення АТО до дати, зазначеній у заяві.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 08.01.2019 року було прийнято рішення не виплачувати ОСОБА_2 та його членам сім'ї, у тому числі ОСОБА_1 , допомогу переміщеним особам на проживання та надати довідку про наявність переплати державних коштів.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернулась до суду.

Відповідно до ч.1,2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частиною 1 статті 5 Закону № 1706-VII, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Відповідно до статті 12 Закону № 1706-VII, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Статтею 1 Закону України від 02.09.2014 р. N 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року К 405. 2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, м. Красний Луч Луганської області внесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Згідно Наказу антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а визначено, що в Донецькій та Луганській області проведення антитерористичної операції здійснюється з 07.04.2014 року.

Відповідно до копії паспорту ОСОБА_1 серії НОМЕР_6 , виданий Краснолуцьким МВ УДМСУ в Луганській області 02 січня 2014 року, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 .

Крім того, згідно довідки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Будинок 31" від 04.04.2013 року ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що місцем проживання позивача на період наявності підстав, зазначених у статті 1 № 1706-VII, є територія проведення антитерористичної операції.

Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка), та надання цим особами щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. N 509 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок N 509), та Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. N 505.

За п.1 Порядку № 509, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 7-1 Порядку № 509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

З наявних матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перемістилась разом з батьком ОСОБА_2 з тимчасово окупованої території України та була внесена до довідки від 21.10.2014 року №6326000356 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції як переміщена особа, яка не досягла 18-річного віку і прибула разом з ОСОБА_2 . Також, після досягнення 18-річчя ОСОБА_1 отримала окрему довідку від 08.12.2015 року №6326014803 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. N 505, пункт 2: грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання.

Пунктом 3 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення Управління соціального захисту населення Дзержинського району м. Харкова про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 24.10.2014 року ОСОБА_2 , як уповноваженому члену родини, призначено допомогу переміщеним особам на проживання, з урахуванням трьох членів сім'ї, у тому числі позивача - ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи за подання завідомо недостовірних відомостей на підставі п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 1706-VII, а саме у зв'язку з проведенням верифікації було встановлено, що ОСОБА_1 з 01 вересня 2004 року по 29 травня 2015 року навчалась у Харківській спеціалізованій школі I-III ступенів №29 Харківської міської ради Харківської області.

Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надано відповідь Харківської спеціалізованої школи I-III ступенів №29 Харківської міської ради Харківської області, яка містить інформацію, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчалась у Харківській спеціалізованій школі I-III ступенів №29 Харківської міської ради Харківської області з 01.09.2004 року (1 клас) по 29.05.2015 рік (закінчила 11 клас).

Позивачем факт навчання у вищезазначеній школі не заперечувався, однак у 2014 року позивач була позбавлена можливості повернутися до свого місця проживання, Луганська область, м. Красний Луч, через проведення антитерористичної операції, у зв'язку з чим її і було взято на облік як внутрішньо переміщену особу.

З матеріалів справи вбачається, що 26 травня 2014 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було укладено договір найму (оренди) квартири у м. Харкові як з внутрішньо переміщеною особою з території проведення антитерористичної операції, зі змісту якого вбачається, що квартира наймається для життя орендатора та членів його сім'ї, у тому числі позивача - ОСОБА_1 .

Наведене підтверджує, що позивач є особою, яка вимушена була залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру у розумінні статті 1 Закону № 1706-VII.

При цьому суд зазначає, що крім листа Харківської спеціалізованої школи I-III ступенів №29 Харківської міської ради Харківської області відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження факту постійного проживання позивача у м. Харків та доказів того, що при отриманні довідки внутрішньо переміщеної особи у 2014 році позивачем, або її батьком, було подано недостовірні відомості.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Суд зазначає, що у 2014 році при первинному отриманні довідки разом з батьком позивача та у 2015 році при самостійному отриманні довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 було встановлено статус внутрішньо переміщеної особи, та призначено допомогу переміщеним особам на проживання, та у подальшому за заявами ОСОБА_2 , як уповноваженого члена сім'ї, призначення та виплата допомоги продовжувалась.

Суд зазначає, що при первинному зверненні батька позивача та у подальшому, при продовженні виплат, у відповідача були всі наявні підстави та повноваження щодо перевірки відповідності вказаних позивачем відомостей, однак вказаних дій відповідачем вчинено не було.

Відносно перших трьох позовних вимог судом встановлено, що відповідно до статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

З огляду на приписи ст. 5 КАС України, суд приходить до висновку про протиправність дій Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326014803 від 08.12.2015 року, щодо припинення виплат ОСОБА_1 адресної допомоги для покриття витрат на проживання, та як наслідок наявність підстав для скасування рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 02 січня 2019 р. № 05/1-19 про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 , рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання в частині здійснення перерахунку, зняття з оплати з 23.10.2014 та припинення виплат 01.11.2014 адресної допомоги ОСОБА_1 у складі членів сім'ї внутрішньо переміщених осіб.

Стосовно позовних вимог визнати дії протиправними щодо позбавлення студента НТУ «ХПІ» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії, скасування рішення про позбавлення студента НТУ «ХПІ» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії під час навчання у ВНЗ за державним замовленням та поновлення виплати соціальної стипендії суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що на запит позивача від 22.01.2019 року Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут" листом від 21.02.2019 року №66-04-200/126 повідомив позивача, що у зв'язку із скасуванням дії довідки про взяття на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи та втратою відповідного статусу позивачу відмовлено у встановлені соціальної стипендії як внутрішньо переміщеній особі.

Таким чином, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради не позбавляла студента НТУ «ХПІ» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії та відповідно не приймало стосовно цього ніякого рішення.

Крім того матеріали справи взагалі не містять рішення стосовно позбавлення студента НТУ «ХПІ» ОСОБА_1 права на пільгу з призначення та отримання соціальної стипендії під час навчання у ВНЗ за державним замовленням.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Окрім цього, приписами ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

З огляду на викладене, суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.

Суд зазначає, що для повного, всебічного захисту та відновлення прав позивача суд вважає, що сьома позовна вимога підлягає задоволенню в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради поновити на обліку ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою, відновити виплату адресної допомоги для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 .

Стосовно інших позовних вимог суд зазначає, що вони є передчасними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Щодо вимоги позивача стосовно встановлення судового контролю, суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зазначене є правом суду, а не обов'язком, водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196593, 61166, м. Харків, просп. Науки, 17-А) про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326014803 від 08.12.2015 року, щодо припинення виплат ОСОБА_1 адресної допомоги для покриття витрат на проживання.

Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 02 січня 2019 р. № 05/1-19 про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 ..

Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання в частині здійснення перерахунку, зняття з оплати з 23.10.2014 та припинення виплат 01.11.2014 адресної допомоги ОСОБА_1 у складі членів сім'ї внутрішньо переміщених осіб.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196593, 61166, м. Харків, просп. Науки, 17-А) поновити на обліку ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 ), як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою та відновити виплату адресної допомоги для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеній особі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196593, 61166, м. Харків, просп. Науки, 17-А) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім гривень) 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 01.08.2019 року.

Суддя Біленський О.О.