Рішення від 24.07.2019 по справі 520/5562/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2019 р. № 520/5562/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,

за участю:

представника позивача - Шелушина Д.І.,

представника відповідача - Соіча Ю.Г.

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення про застосування штрафних санкцій №0008594001 від 28.12.2018 року, рішення про застосування штрафних санкцій №0008604001 від 28.12.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій до ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" - протиправні, позивач не може нести відповідальність за роздрібну торгівлю алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії.

Від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що під час спірних правовідносин контролюючий орган діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, пославшись на законність дій посадових осіб відповідача при прийнятті рішення.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Харківській області від 04.12.2018 року №9002 працівникам відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Харківській області доручено провести фактичну перевірку ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" (податковий номер 33872438) з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у сфері роздрібної та оптової торгівлі за місцем фактичного провадження діяльності у господарському об'єкті, який розташовано за адресою: Кільцевий проїзд, 1, м.Харків.

За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів від 14.12.2018 року №5191/20-40-40-01-10/33872438 (а.с.14).

У вищезазначеному акті встановлені наступні порушення: ч.3 ст.16 та ч.26 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР.

На підставі акту від 14.12.2018 року №5191/20-40-40-01-10/33872438 (а.с.14), ГУ ДФС у Харківській області прийняті рішення про застосування фінансових санкцій до ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006": №0008594001 від 28.12.2018 року - штраф в розмірі 18279033,52 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат, не зазначений у ліцензії; №0008604001 від 28.12.2018 року - штраф в розмірі 17000,00 грн., за подання звіту за формою 1-ОА за березень 2018 року з недостовірними відомостями. (а.с.18-19)

Не погодившись з рішеннями про застосування фінансових санкцій №0008594001 від

28.12.2018 року, №0008604001 від 28.12.2018 року позивач звернувся зі скаргою до ДФС України.

Рішенням ДФС України від 25.04.2019 року №19616/6/99-99-11-06-01-25 - скаргу позивача залишено без задоволення. (а.с.20)

Позивач не погодився із вказаними рішеннями, у зв'язку із чим - звернувся до суду.

Як встановлено в ході розгляду справи ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" отримало ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) (переоформлення), серія АЕ № 297465 , реєстраційний номер 100214 від 15.12.2015 року, терміном дії з 22.06.2015 року до 22.06.2020 року та ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту), серія АЕ №298019 , реєстраційний номер 200300 від 18.11.2016 року, терміном дії з 18.11.2016 року до 18.11.2021 року.

Частиною 3 статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт означеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за тюрмою, встановленою цим органом.

У разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, до суб'єктів господарювання застосовуються і шансові санкції передбачені абз.19 ч.2 ст.17 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР - у розмірі 17000,00 гривень.

Отже, відображення у звіті недостовірних даних щодо обсягів виробництва та/або обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів вважається поданням звіту з недостовірними відомостями та тягне накладення штрафу.

Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу поданий звіт за формою 1-ОА за березень 2018 року з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв, а саме: перевіркою встановлена розбіжність даних щодо загального обсягу придбання алкогольних напоїв згідно р. І звіту та обсягу придбання алкогольних напоїв у розрізі суб'єктів господарювання по р. II звіту у розмірі 25 дал. (за даними р. І звіту за березень 2018 року обсяг придбання алкогольних напоїв становить - 17686,946 дал., а за даними р. II звіту - 17661,946 дал.).

Оскільки, в ході розгляду справи позивачем не надано будь-яких належних доказів, спростовуючих встановлене порушення, суд дійшов до висновку, що ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" порушено вимоги ч.3 ст.16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Також, суд зазначає, що статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481) визначено, що ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами видаються за заявою суб'єкта господарювання.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта господарювання та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта господарювання протягом трьох робочих днів видає суб'єкту господарювання ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Частиною 26 статті 15 передбачено, що у додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Судом встановлено, що 20.03.2018 року ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" зареєструвало в Східній ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реєстратор розрахункових операцій МАРІЯ-304Т, заводський номер ЗМ 1001025855, реєстраційний номер 3000410068 .

29.05.2018 року ТОВ "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" подано до Головного управління ДФС у Харківській області заяву на внесення змін в додаток до ліцензії №172036644669 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з 28.06.2017 року по 27.06.2018 року, в якій просило внести зміни в додаток до ліцензії у зв'язку із зміною електронного контрольно-касового апарату.

Як вбачається з пояснень представника відповідача, з обставин встановлених у акті перевірки від 14.12.2018 року №5191/20-40-40-01-10/33872438 та не заперечується позивачем - у період з 27.03.2018 року по 29.05.2018 року позивачем здійснювалась роздрібна торгівля алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат, не зазначений у ліцензії, чим порушив вимоги ч. 26 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР.

Відповідальність за вказане порушення передбачена абз. 7 ч. 2 ст.17 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР.

Відповідно до статті 17 Закону №481 - за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 грн., за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10000 гривен.

Згідно інформаційної бази ДФС України, на яку надходять електронні копії розрахункових документів встановлено, що вартість реалізованих позивачем алкогольних напоїв у період з 27.03.2018 року по 29.05.2018 року склала 9139516,76 грн., тобто сума фінансової санкції складає - 9139516,76 х 2 = 18 279 033,52 грн.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону 481/95-ВР, регламентований спеціальним Порядком, який затверджений становою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (далі - Порядок 790).

За приписами п. 8 Порядку № 790 рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення норм Закону № 481/95-ВР складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Суд зазначає, що позивачем не наведено жодних обґрунтувань на підтвердження відсутності порушень, за які застосовано фінансові санкції. Більш того, сам позивач зазначає, що формально правопорушення відбулось. В обґрунтування позовних вимог позивачем покладено виключно формальні обставини, які не є належними доказами для підтвердження неправомірності застосування фінансових санкцій.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що винесення Головним управлінням ДФС у Харківській області рішень про застосування штрафних санкцій №0008594001 від 28.12.2018 року, №0008604001 від 28.12.2018 року є правомірним.

Відповідно до ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи та враховуючи факт не надання позивачем доказів, спростовуючих доводи відповідача, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішень, не підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішень - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 01 серпня 2019 року.

Суддя Бідонько А.В.