Рішення від 22.07.2019 по справі 1.380.2019.001493

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001493

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1 , розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 01.04.2019 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач). З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 12.06.2019 (том 1 а.с. 95) позивач просить суд:

- «визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо рішення від 26.11.2018 про перерахунок пенсії з 01.12.2018, як проведені в порушення статті ІІ Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зокрема, щодо прийняття документів для призначення пенсії без їх легалізації; без рішення суду, як підстави до перерахунку пенсії, зокрема, встановлення вини пенсіонера щодо надання недостовірних даних, що призвело за собою перерозхід коштів на виплату пенсії»;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області скасувати рішення про перерахунок пенсії від 26.11.2018 та повернути «недоначислену суму пенсії з моменту перерахунку, з 01.12.2018 року».

Позивач стверджує, що документи, скеровані відділенням Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Петропавловську - Камчатському Камчатського краю (акт перевірки від 01.11.2018 № 79, довідка Петропавловськ-Камчатського міського архіву від 27.08.2018 № 3508-2/01) про розмір його заробітної плати в 1975-1988 рр. можуть бути підставою для перерахунку розміру його пенсії не інакше, як на підставі судового рішення. Посадові особи відповідача на підставі згаданих документів протиправно здійснили перерахунок його пенсії з 01.12.2018, що призвело до зменшення розміру. Посилається на рішення Львівського окружного адміністративного суду № 1340/3919/18 від 21.01.2019, відповідно до якого суд визнав неправомірними дії відповідача щодо перерахунку пенсії та зобов'язав провести перерахунок пенсії з 20.01.2013. Позивач наполягає, що предметом розслідування в кримінальному провадженні №12017140300000219 від 11.04.2017 була довідка № 385, яка «сфабрикована» працівниками відповідача, проте таке не стосувалося достовірності довідок про заробітну плату ОСОБА_1 . №51 від 22.11.2007 та №4 від 04.02.2008. Позивач подав відповідь на відзив та додаткові пояснення (том 1 а.с. 72-74, том 2 а.с. ), навів доводи на спростування позиції відповідача.

ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (том 1 а.с. 49-52), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач вказує, що у зв'язку розслідуванням кримінального провадження щодо призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі підроблених документів (довідки про розмір заробітної плати) виникла необхідність звернутися до органів Пенсійного фонду Російської Федерації для перевірки дійсності відомостей довідок про заробітну плату. На підставі отриманих від компетентних органів Російської Федерації документів відповідач встановив, що розмір заробітної плати позивача за відповідні періоди суттєво відрізняється (менший) порівняно з довідкою про заробітну плату від 22.11.2007 № 51 за період його роботи у ВАТ «Дальэнергомонтаж», на підставі даний котрої ОСОБА_1 визначено розмір пенсії. На підставі нової довідки про заробітну плату від 27.08.2018 № 3508-2/01, виданої Петропавловськ-Камчатським міським архівом, внесені зміни та приведено розмір середньомісячного заробітку, який враховується для обчислення пенсії, до документально даних про заробітну плату пенсіонера. З огляду на це 26.11.2015 відповідач прийняв рішення № 13240128924 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018. Як правову підставу перерахунку відповідач посилається на приписи абзацу 5 частини першої статті 40 Закону № 1058-ІV, відповідно до якого заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Щодо посилання позивача на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі № 1340/3919/18, представник відповідача повідомив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2019 це рішення скасовано, заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду (том 1 а.с. 243-247).

Відповідач також подав заперечення на відповідь на відзив та додаткові пояснення (том 1 а.с. 85-87, том 2 а.с. 9-12). Стверджує, що відповідно до п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органам ПФУ надано право перевіряти обґрунтованість видачі документів, які подаються для призначення (перерахунку) пенсій. Оскільки архівною довідкою від 27.08.2018 встановлено розбіжності між відомостями довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 22.11.2007 №51 та розрахунково-платіжними відомостями по нарахуванню йому заробітної плати за період його роботи у ВАТ «Дальэнергомонтаж», відповідач взяв до уваги документально підтверджені відомості з архівної довідки. Тому відповідач мав всі підстави провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2018, - наступного місяця після отримання документально підтверджених відомостей про заробіток ОСОБА_1 ,, що впливає на визначення розміру його пенсії. Додатково відповідач повідомив, що станом на 11.07.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 3907,66 грн.

Суд заслухав присутніх учасників справи, дослідив заяви по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

відповідно до протоколу № 128924 від 04.04.2008 (том 1 а.с. 159, 169звор.) ОСОБА_1 з 20.01.2008 призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі у галузі пенсійного забезпечення, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) на підставі документів по розмір заробітної плати ОСОБА_1 за відповідні періоди, серед іншого - довідки ОАО «Дальенергомонтаж» № 51 від 22.11.2007 за періоди з 20.03.1975 по 28.08.1979, середній заробіток 567 руб.12 коп. (том 1, а.с. 53).

Після досягнення пенсійного віку (60 років) ОСОБА_1 обраховано пенсію на підставі ст.ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; розмір пенсії ОСОБА_1 змінювався відповідно до проведених перерахунків, станом на 01.12.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 складав 4090,49 грн. (том 2, а.с. 10).

11.04.2017 ОСОБА_1 звернувся до Сколівського відділу поліції Стрийського ВП ГУНП у Львівській області із заявою про те, що посадові особи управління Пенсійного фонду України у Сколівському районі підробили довідки про його зарплату, що призвело до зменшення розміру нарахованої пенсії заявника; заяву внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017140300000219 від 11.04.2017 за ознаками правопорушення передбаченого ч. 1 статті 366 КК України, проводилася судова економічна експертиза (том 1, а.с.104).

11.06.2018 ГУ ПФУ у Львівській області для підтвердження достовірності відомостей довідок про розмір заробітної плати ОСОБА_1 скерувало запит №938/02.26-10 до відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Камчатському краю щодо проведення зустрічних перевірок довідок про заробітну плату №51 від 22.11.2007 та №4 від 04.02.2008 за періоди роботи ОСОБА_1 на ВАТ «Дальэнергомонтаж» та УПТК об'єднання «Камчатскоблремстрой» (том 1 а.с. 55).

Державна установа «відділення Пенсійного фонду Російської Федерації в м.Петропавловську - Камчатському Камчатського краю» листом від 02.11.2018 № 05-13/16454 скерувало Сколівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Львівській області нові довідки про заробітну плату, історичну довідку та довідки-акти перевірок щодо ОСОБА_1 (том 1 а.с. 56). Отримані від компетентних органів Російської Федерації документи свідчать про таке:

- відповідно до довідки-акта перевірки від 01.11.2018 № 80 державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Петропавловську - Камчатському Камчатського краю щодо періодів роботи ОСОБА_1 в УПТК об'єднання «Камчатскоблремстрой», підтверджено відомості про заробітну плату, вказані в довідці про заробітну плату № 4 від 04.02.2008;

- відповідно до довідки-акта перевірки від 01.11.2018 № 79 (том 1, а.с.62) державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Петропавловську - Камчатському Камчатського краю щодо періодів роботи ОСОБА_1 на ОАО «Дальенергомонтаж» встановлено, що в зв'язку із ліквідацією підприємства документи зберігаються в МКУ «Петропавловськ-Камчатський міський архів». Проведеною 04.09.2018 документальною перевіркою первинних документів підприємства встановлено, що видана Петропавловськ-Камчатським міським архівом архівна довідка від 27.08.2018 №3508-2/01 (том 1 а.с. 63) на імя ОСОБА_1 про заробіток, що враховується при обчисленні пенсії, є достовірною та документально підтвердженою, відповідає первинним документам.

Постановою заступника начальника СВ Сколівського ВП Стрийського ВП ГУНП у Львівській області від 14.11.2018 закрито кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017140300000219 від 11.04.2017 у зв'язку з відсутністю в діях посадових осіб Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 366 КК України (том 1 а.с. 66-68).

Відповідач встановив, що архівна довідка Петропавловськ-Камчатського міського архіву від 27.08.2018 №3508-2/01 (том 1 а.с. 63) містить інші відомості про заробіток, аніж надана ОСОБА_1 для призначення пенсії довідка ОАО «Дальенергомонтаж» №51 від 22.11.2007 (том 1, а.с. 53).

26.11.2018 ГУ ПФУ у Львівській області:

- на підставі відомостей згаданої архівної довідки внесло в електронну пенсійну справу ОСОБА_1 зміни щодо розміру його заробітної плати за період роботи на ОАО «Дальенергомонтаж» з 20.03.1975 по 28.08.1979;

- у зв'язку із внесеними змінами прийняло рішення № 13240128924 від 26.11.2018 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2018 (том 1 а.с. 65). У зв'язку з проведеним перерахунком розмір пенсії ОСОБА_1 склав 3287,89 грн..

30.11.2018 ГУ ПФУ у Львівській області листом № 1923/03.24-36 повідомило ОСОБА_1 про отримані від державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Петропавловську - Камчатському Камчатського краю документи, а також про проведений на підставі цих документів перерахунок пенсії та її новий розмір (том 1 а.с. 9).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Нормами статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого облік (абзац п'ятий частини першої).

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління ПФУ від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок № 22-1).

Розділ ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший,

Так, відповідно до п.п. 3) п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед інших, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1). Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до п. 2.10. розділу ІІ Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2. розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:

ОСОБА_1 в 70-80х роках ХХ століття працював на підприємствах, розташованих на території Крайньої Півночі Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки (тепер - Російська Федерація). При призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком (для обчислення розміру пенсії) враховано відомості про розмір його заробітної плати за період з 20.03.1975 по 28.08.1979, вказані в довідці №51 від 22.11.2007. В згаданий період (1975-1979рр) ОСОБА_1 працював на підприємстві, правонаступником котрого станом на 2007 було ВАТ «Дальенергомонтаж». Станом на дату виникнення спірних правовідносин ВАТ «Дальенергомонтаж» ліквідоване, а документи підприємства (серед іншого - особові рахунки працівників, розрахунково-платіжні відомості по нарахуванню заробітної плати) зберігаються в МКУ «Петропавловськ-Камчатський архів» (том 1, а.с.63-64).

Скарги ОСОБА_1 щодо правомірності дій посадових осіб ГУ ПФУ у Львівській області та перерахунку пенсії з 20.01.2013 розглядалися в порядку адміністративного судочинства (судова справа №1340/3919/18, том 1, а.с.26-30, 243-247). Питання достовірності документів про заробітну плату ОСОБА_1 , що враховані посадовими особами ГУ ПФУ у Львівській області при обчисленні розміру його пенсії, було предметом дослідження в межах кримінального провадження № 12017140300000219. За таких фактичних обставин суд вважає звернення ГУ ПФУ у Львівській області до компетентних органів Російської Федерації з метою перевірки та підтвердження достовірності наявних в пенсійній справі ОСОБА_1 довідок про розмір його заробітної плати цілком обґрунтованим та адекватним способом реалізації повноважень щодо перевірки обґрунтованості видачі документів, на підставі яких нарахована пенсія.

Відділення Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Петропавловську - Камчатському Камчатського краю надало ГУ ПФУ у Львівській області:

- архівну довідку від 27.08.2018 № 3508-2/01 про розмір заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи на підприємстві, правонаступником якого є ВАТ «Дальенергомонтаж»;

- акт перевірки первинних документів цього підприємства, відповідно до якого архівна довідка від 27.08.2018 № 3508-2/01 є достовірною та документально підтвердженою.

Оскільки органи ПФУ наділені компетенцією перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату, суд вважає правомірними дії відповідача щодо звірки наявних відомостей про розмір заробітної плати ОСОБА_1 (встановлених на підставі довідки №51 від 22.11.2007) з відомостями архівної довідки від 27.08.2018 № 3508-2/01, достовірність якої підтверджено компетентним органом Пенсійного фонду Російської Федерації. Встановивши розбіжність між наявною та документально підтвердженою інформацією, відповідач вніс зміни до персоніфікованих відомостей про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи на ВАТ «Дальенергомонтаж». Внесення цих змін стало підставою для перерахунку розміру пенсії позивача, оформленого рішенням №13240128924 від 26.11.2018.

Суд також враховує, що відповідно до статті 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року необхідні для пенсійного забезпечення документи, що видані в установленому порядку на території держав-учасниць СНД приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації. З огляду на це аргумент позивача про прийняття відповідачем без легалізації виданих компетентними органами Російської Федерації документів, що стосуються його пенсійного забезпечення, не заслуговує на увагу.

Суд також не приймає аргумент позивача щодо необхідності «встановлення вини пенсіонера щодо надання недостовірних даних» в судовому порядку для перерахунку його пенсії. Встановлення органом ПФУ недостовірності даних щодо розміру заробітної плати особи, на підставі яких цій особі обчислюється пенсія, є підставою для приведення органом ПФУ даних персоніфікованих відомостей про розмір заробітку у відповідність до документально підтверджених показників та перерахунку розміру пенсії; вина/відсутність вини пенсіонера в цій ситуації не має значення, оскільки відповідач не ставив питання про компенсацію особою витрат на зайво виплачену пенсію.

Оцінюючи описані дії ГУ ПФУ у Львівській області та рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 № 13240128924 від 26.11.2018, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах повноважень, у спосіб та в порядку визначеному статтею 40 Закону №1058-IV та нормами Порядку № 22-1. Суд також враховує, що посадові особи ПФУ здійснили вибір найбільш доцільного, сприятливого та оптимального варіанту заробітної плати для обчислення пенсії позивачу (том 1 а.с. 233звор.-235). Підсумовуючи свої висновки, суд переконаний, що рішення ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок ОСОБА_1 пенсії № 13240128924 від 26.11.2018 відповідає критеріям, визначеними частиною другою статті 2 КАС України, а позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають до задоволення.

З огляду на висновки суду по суті спору, понесені ОСОБА_1 судові витрати не відшкодовуються та покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01.08.2019.

Суддя Москаль Р.М.