Рішення від 01.08.2019 по справі 360/2755/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2755/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття 14 грудня 2018 року заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років та неврахування до спеціального стажу періодів роботи з 30 березня 1987 року по 20 січня 1988 року, з 21 січня 1988 року по 26 квітня 1990 року та з 01 листопада 2002 року по 30 березня 2015 року;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу періоди роботи з 30 березня 1987 року по 20 січня 1988 року, з 21 січня 1988 року по 26 квітня 1990 року та з 01 листопада 2002 року по 30 березня 2015 року;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 грудня 2018 року про призначення пенсії за вислугу років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності, спричиненої онкологічним захворюванням. Як до, так і після закінчення строку інвалідності, позивач неодноразово намагався подати заяву про призначення пенсії за вислугу років, оскільки він впродовж трудової діяльності був працівником на залізничному транспорті, а саме займав посади слюсаря з ремонту рухомого складу магістральних залізниць, зайнятих на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, першого та другого класу оглядача вагонів, оглядача-ремонтника вагонів магістральних залізниць, зайнятих на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, першого та другого класу. Трудова діяльність припинена 17 липня 2017 року. Тоді ж видано уточнюючі довідки за №№ 03/149, 03/150 про всі періоди спеціального стажу. Загальний стаж на сьогоднішній день складає 28 років 1 місяць 23 дні, а спеціальний - 15 років 5 місяців 23 дні.

14 грудня 2018 року при поданні заяви разом із уточнюючими довідками позивачу усно відмовлено в прийнятті заяви та доданих до неї документів. Надалі, відповідач продовжив систематично відмовляти у прийнятті уточнюючих довідок із заявою про призначення пенсії за вислугу років виключно в усному порядку, наводячи різні причини: відсутність права на пенсію за вислугу років, необхідністю запису на прийом, перевантаженість пенсійного органу.

Позивач був вимушений звернутися на урядову гарячу лінію. Листом від 11 січня 2019 року № KУ-8856983 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області підкреслило, що пенсія за вислугу років призначається за зверненням осіб та виплачується в разі звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, роз'яснило про необхідність надання до органу Пенсійного фонду України уточнюючих довідок підприємства та зазначило, що загальний страховий стаж є достатнім для призначення пенсії за вислугу років, а страховий стаж не може бути враховано, оскільки на кутовому штампі зазначено адресу підприємства, розташованого на тимчасово окупованій території України. В листі від 14 травня 2019 року № КУ-9299221 продубльовано зміст листа від 11 січня 2019 року № KУ-8856983.

У листі від 27 травня 2019 року № 164/К-5 відповідач підтверджує, що 14 грудня 2018 року заява позивача про призначення пенсії з довідками не була прийнята через те, що довідки про спеціальний стаж видані у м. Луганськ, та заначив, що повернутися до розгляду питання призначення пенсії за вислугу років буде можливе після надання уточнюючих довідок.

Заява про призначення пенсії за вислугу років відповідачем досі від позивача не прийнята, працівники пенсійного органу не надають інших рекомендацій, окрім як звернення до суду.

З посиланням на положення статей 19, 46 Конституції України, статей 52, 55, 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 4, 8, 24, 45, пункту 2-1 Розділу ХV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, позивача вважає, що відповідачем протиправно не прийнято заяву від 14 грудня 2018 року про призначення пенсії за вислугу років та не зараховано до пільгового стажу позивача спірні періоди роботи, у зв'язку з чим порушується право позивача на отримання пенсії при досягненні певного віку та умов.

Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 30 липня 2019 року за вхідним реєстраційним № 40289/2019 подало відзив на позовну заяву від 26 липня 2019 року № 6112/08-21, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 117-118).

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто безпосередньо до Управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління за місцем проживання (реєстрації) та вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсійного забезпечення. До заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудовою стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Трудова книжна - це правовстановлюючий документ. Трудова книжка повинна відповідати нормативним актам законодавства України.

Також відповідач повідомив, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціальною страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. В переліку цих пунктів зазначено м. Луганськ.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» надані з тимчасово непідконтрольної території документи державними органами не можуть бути прийняті до уваги. Відповідач не має змоги перевірити достовірність документів, створених на непідконтрольній державній владі України території. Тому неможливо зарахувати період роботи згідно з наданими документами.

Пунктом 2-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» збережено право на пенсію та вислугу років, зокрема, робітникам локомотивних бригад за умови, якщо вони на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачені статтями 52, 54, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тобто, пенсія за вислугу років призначається за зверненням осіб з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до абзацу першого статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України - після досягнення 55 років і при стажу роботи не менш 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. За відсутності вищезазначеного стажу роботи у період до 1 квітня 2024 року пенсія призначається за наявності стажу роботи, зокрема, чоловікам з 1 квітня 2019 но 31 березня 2020 - не менше 27 років 6 місяців.

14 грудня 2018 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області для переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, але заява не була прийнята у зв'язку з тим, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 30 березня 1987 року по 20 січня 1988 року, з 21 січня 1988 року по 26 квітня 1990 року та з 01 листопада 2002 року по 30 березня 2015 року у вагонному депо «Комунарськ», видана у м. Луганську.

Відповідно до Порядку підтвердження наявною трудовою стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року№ 637, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державною реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з записами у трудовій книжні позивача за період роботи з 01 листопада 2002 року по 17 липня 2017 року, відповідно до наказу від 12 липня 2016 року № 8/ос вагонне депо Комунарськ державного підприємства «Донецька залізниця» реорганізовано шляхом з злиття у виробничий підрозділ «Комунарське вагонне депо» структурного підрозділу «Луганська дирекція залізничних перевезень» регіональна філія «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на підставі наказу ПАТ «Укрзалізниця» від 15 квітня 2016 року № 303 та за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням підприємства є: Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22. Тому зарахувати ці періоди за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідач не має можливості.

Таким чином, для одержання підтверджуючих довідок відповідно до чинного законодавства позивач мас право звернутись до кадрової служби вищезазначеного підприємства за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 05 липня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 1-3).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 16 березня 2016 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області як отримувач пенсії по інвалідності, про що свідчать протокол від 30 березня 2016 року № 295 та розпорядження від 20 квітня 2017 року № 150115 (арк. спр. 120, 147).

За заявою ОСОБА_1 від 14 грудня 2018 року про призначення/перерахунок пенсії, зареєстрованою за № 994/1057, рішенням управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 23 грудня 2018 року № 909050150115 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 21 вересня 2018 року (арк. спр. 153-154, 155-156).

Відповідно до протоколу призначення пенсії в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії від 25 червня 2019 року № 909050150115 позивачу у зв'язку з продовженням інвалідності призначено пенсію по інвалідності на період з 01 квітня 2019 року по 31 березня 2021 року (арк. спр. 177-179).

Згідно з інформацією, викладеною в листі управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 27 травня 2019 року № 164/К-5, позивач 14 грудня 2018 року звернувся до відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області для переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, але заява не була прийнята у зв'язку з тим, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 30 березня 1987 року по 20 січня 1988 року, з 21 січня 1988 року по 26 квітня 1990 року та з 01 листопада 2002 року по 30 березня 2015 року у вагонному депо «Комунарськ», видана у м. Луганську (арк. спр. 37-39).

На виконання вимог ухвали суду від 05 липня 2019 року про надання заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, у прийнятті якої управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області 14 грудня 2018 року відмовлено, від позивача надійшла заява від 11 липня 2019 року б/н, в якій останній зазначив, що заява від 14 грудня 2018 року у нього відсутня, оскільки, звернувшись до відповідача з метою її подання, позивач розраховував на те, що бланк заяви для заповнення буде наданий безпосередньо відповідачем. Ознайомившись із уточнюючими довідками про спеціальний стаж позивача, спеціалістом відповідача в усному порядку відмовлено у поданні заяви, оскільки документи вважаються недійсними. Таким чином, внаслідок упередженої оцінки спеціалістами відповідача пред'явлених 14 грудня 2018 року уточнюючих довідок, позивачу не надано бланка заяви та відмовлено у прийомі загалом. Подібний сценарій повторювався й при подальших спробах звернення до відповідача з цього ж питання. Звернення до адміністративного суду було зумовлено саме тим фактом, що пенсійним органом не лише відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, але і систематично відмовляється у поданні самої заяви про її призначення (арк. спр. 47).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел встановлені Законом № 1058-IV.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).

Пунктом 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 регламентовано, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Підпунктами 1-3 пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є оформлена відповідна заява особи за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Порядок № 22-1 є нормативно-правовим актом, який офіційно оприлюднений, тому у межах спірних правовідносин позивач має можливість самостійно оформити заяву про призначення пенсії за вислугу років за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, та направити її разом з необхідними документами до уповноваженого органу Пенсійного фонду України поштою.

Оскільки позивач в заяві від 11 липня 2019 року повідомив суду, що заява про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років від 14 грудня 2018 року у нього відсутня, оскільки позивач розраховував на те, що бланк заяви для заповнення буде наданий безпосередньо відповідачем, проте його не було надано, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття 14 грудня 2018 року заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 грудня 2018 року про призначення пенсії за вислугу років.

Внаслідок того, що страховий стаж обчислюється органом Пенсійного фонду України при вирішенні питання про призначення пенсії за відповідною заявою особи, яка у межах спірних правовідносин не оформлювалась та до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку не подавалась, а отже, страховий стаж для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідачем не обчислювався, правові підстави для визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неврахування до спеціального стажу періодів роботи з 30 березня 1987 року по 20 січня 1988 року, з 21 січня 1988 року по 26 квітня 1990 року та з 01 листопада 2002 року по 30 березня 2015 року та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу періоди роботи з 30 березня 1987 року по 20 січня 1988 року, з 21 січня 1988 року по 26 квітня 1990 року та з 01 листопада 2002 року по 30 березня 2015 року також відсутні.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір" від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (ідентифікаційний код 21792637, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд. 20) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська