30 липня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/2055/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника позивача - Бублика О.І.,
представника відповідача - Паська Т.Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
07 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 14 червня 2019 року (а.с. 39)) просив:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині нарахування пенсії з граничним розміром за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та не виплати у повному обсязі заборгованості по пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплату однією сумою пенсії без обмежень граничного розміру починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року із розрахунку 76% від 15 471,23 грн. розміру грошового забезпечення із урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідачем протиправно виплачувалася у спірному періоді пенсія із застосуванням обмеження граничного розміру, оскільки обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI.
11 липня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у якому відповідач проти задоволення позову заперечував. Зазначив, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24 грудня 2015 року частину п'яту статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту""Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень". Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06 грудня 2016 року у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри "у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Отже, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року розмір пенсії позивача обмежено сумою в 10 740 грн. За період з 01 січня 2018 року і по даний час, місячний розмір пенсії позивача становить 11 758,13 грн. (15 471,23*76% грошового забезпечення) (а.с. 117-119).
19 липня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь позивача на відзив, у якій останній вказував на правомірність своїх вимог (а.с. 126-131).
Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 115).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що згідно розрахунку від 20 липня 2000 року ОСОБА_1 була призначена пенсія відповідно до положень Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 46).
07 лютого 2018 року, на виконання постанови Автозаводського районного суду м.Кременчука від 12 грудня 2017 року по справі №524/3418/17, видано ОСОБА_1 нову довідку №4/2065 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії (а.с. 67), за якою розмір грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок тобто з 01 січня 2016 року (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою старший слідчий слідчого відділу Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2350,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (55%) - 3877,50 грн, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (10%) - 705,00 грн, премія (160%) - 3838,73,00 грн, усього - 15471,23 грн.
В подальшому рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року по справі №816/715/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі довідки від 07 лютого 2018 року №4/2065 про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01 січня 2016 року по визначеному в цій довідці посадовому окладу - 2500,00 грн, окладу за спеціальним званням - 2200,00 грн, надбавкою за вислугу років 50 % - 2350,00 грн, надбавкою за виконання особливо важливих завдань 55 % - 3877,50 грн, надбавкою за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10 % - 705,00 грн та премією у розмірі 33 % - 3838,73 грн, установивши йому раніше призначений розмір пенсії 76 % від перерахованого грошового забезпечення (за офіційним посиланням в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reestr.court.gov.ua/Review/73130376)
Листом від 13 липня 2018 року №5410/03-24/1 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 , що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року, яке набрало чинності у липні 2018 року управлінням здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення 07 лютого 2018 року №4/2065 із грошового забезпечення на суму 15 471,23 грн., виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області. Розмір пенсії після перерахунку склав 11 758,13 грн., а враховуючи максимальний розмір пенсії: з 01 січня 2016 року - 10 740 грн, з 01 січня 2018 року - 11 758,13 грн. (а.с. 15).
Листом від 04 вересня 2018 року №1403/Б-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 , що різниця між нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" складає 41 036,16 грн., на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року №816/715/18 - 134 212,56 грн (а.с. 15).
Згідно протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01 січня 2016 року розмір пенсії становив 11 758,13 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 10 740 грн. (а.с. 68).
Позивач не погоджуючись із виплатою пенсії з обмеженням її граничного розміру звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII.
Строки виплати пенсії унормовані як загальними нормами права, до яких належать положення Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальними нормами права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з частиною другою статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи позивачу з 01 січня 2016 року здійснено перерахунок пенсії, який становить 11 758,13 грн., однак у спірному періоді здійснювалася виплата пенсії з обмеженням розміру 10 740 грн.
Відповідно до пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, який набув чинності з 01 січня 2016 року встановлено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Зміни до пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих положень цього Закону не вносились. Таким чином, виходячи з правового аналізу вимог наведених нормативно - правових актів обмеження стосовно обмеження максимального розміру пенсії розповсюджується лише на осіб, які стали отримувачем пенсій за Законом лише з 01 січня 2016 року.
В даному випадку, з огляду на те, що позивач є отримувачем пенсії з 2000 року та на час призначення пенсії жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії за Законом не існувало, тому до позивача не може застосовуватися такі обмеження.
За приписами частини другої статті 55 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Щодо застосування у спірному періоді постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Пунктом 4 вказаної постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Тобто, пунктом 3 зазначеної постанови визначений порядок, яким виплата позивачу сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені за спірний період, фактично зменшена та розстрочена на значний термін, що порушує право останнього на отримання всієї суми підвищеної пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 визначено, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка в свою чергу передбачає, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри перерахунку всіх призначених за цим Законом пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Проте не визначено та не передбачено право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри виплати перерахованих пенсій.
Водночас, слід зазначити, що питання правомірності пункт 3 вказаної постанови було предметом розгляду справи у Окружному адміністративному суді м. Києва.
Так, рішенням від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18 Окружний адміністративний суд м. Києва визнав протиправним та скасував пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
За інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень вищевказане рішення набрало законної сили 16 червня 2019 року (http://reestr.court.gov.ua/Review/82368814).
Таким чином, станом на момент розгляду даної справи пункт 3 постанови від 21 лютого 2018 року №103, який передбачав поетапну виплату пенсіонерам суми підвищення перерахованої пенсії, визнаний протиправним та скасовано.
Поряд з цим, суд зауважує, що норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачають можливості розстрочення виплати сум підвищення до перерахованих пенсій у зменшеному розмірі.
Щодо посилань відповідача у відзиві на позов на рішення по справі №816/715/18, інформація відносно якого включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, суд зазначає, що предметом спору в даній справі є надання правової оцінки нарахуванню пенсії позивачу виходячи з обмеження її граничним розміром та не виплати такої пенсії у повному - 100 % розмірі, а не питання порядку виконання рішення по справі №816/715/18.
Крім того, Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду від 22 серпня 2018 року №649 визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
В той час, як при розгляді даної справи встановлено протиправне обмеження з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року позивачу пенсії на рівні 10 740 грн.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене, керуючись приписами наведених норм, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень , всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 (реєстраційни номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927, юридична адреса: вул. Соборності, 66, м.Полтава, 36014) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у частині нарахування ОСОБА_1 пенсії з граничним розміром за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині не виплати ОСОБА_1 у повному обсязі заборгованості по пенсії за період часу з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплату однією сумою ОСОБА_1 пенсії без обмеження граничного розміру, починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року із розрахунку 76% від 15 471,23 грн. розміру грошового забезпечення із урахуванням вже виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Повне рішення складено 01 серпня 2019 року.
Суддя С.О. Удовіченко