Справа № 420/4556/19
31 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні (у письмовому проваджені) питання про зупинення провадження у справі,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області:
- щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу;
- щодо виплати пенсії в 2018 році з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії, а в 2019 році - з урахуванням лише 75% суми підвищення пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області:
- провести перерахунок ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, з урахуванням: посадового окладу в розмірі 4650,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 1340,00 грн., процентної надбавки за вислугу років (45%) в розмірі 2695,50 грн., надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу;
- здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Ухвалою суду від 01.08.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, без призначення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про наявність підстав для зупинення провадження по справі до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) та рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 з огляду на наступне.
25.01.2019 року Верховним Судом відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/6263/18 (провадження № Пз/9901/1/19) за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок.
У вказаній ухвалі визначені ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи:
- позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).
13.03.2019 року рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №240/6263/18 (провадження № Пз/9901/1/19) відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Відповідно до резулятивної частини, рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвалою від 22.04.2019 року Великою Палатою Верховного Суду у справі №240/6263/18 (провадження № Пз/9901/1/19) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.03.2019 року.
Справа призначена до розгляду в порядку письмового провадження на 28.08.2019 року.
Також, суд звертає увагу на Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_1 (позивач) до Кабінету Міністрів України щодо визнання протиправними та не чинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Вказаним Рішенням позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У пунктах 1, 2 Постанови №103 визначено:
перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.06.2019 року, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 залишено без змін.
Ухвалою від 23.04.2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відкрито касаційне провадження за скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі №826/3858/18.
26.07.2019 року Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду закінчено підготовчі дії по справі №826/3558/18 та призначено вказану справу до розгляду в порядку письмового провадження з 31.07.2019 року.
Зазначена інформація міститься у вільному доступі у Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
А тому, враховуючи те, що предметом розгляду у справі №420/4556/19 є протиправні дії відповідача щодо не включення при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року додаткових видів грошового забезпечення і врахування при виплаті пенсії лише 50% суми підвищення (у 2018 році) та 75% (у 2019 році), суд доходить висновку, що справа №420/4556/19 має ознаки типової справи, що було предметом розгляду зразкової справи №240/6263/18 та підпадає під дію пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині сум підвищення пенсії.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Приписами ст. 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що відповідно до ч.11 ст.290, ч. 4 ст. 291 КАС України рішення у зразковій справі перебуває на апеляційному розгляді Великої Палати Верховного Суду, судове засідання по розгляду апеляційної скарги призначено на 28.08.2019 року, відповідно правова позиція Верховного Суду викладена у рішенні від 13.03.2019 року не є остаточною, відповідно, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі.
Приписами п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи наведене та наявність підстав для зупинення провадження по справі, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження в даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), та рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18.
Право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті Преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів». «Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду (рішенні ЄСПЛ у справі «Brumarescu v. Romania» від 28.11.1999 року).
Керуючись ст. 12, 236, 243, 256, 290, 294, 295, 297 КАС України, суд,
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій при перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - зупинити до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) та рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.