Рішення від 22.07.2019 по справі 280/2400/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 липня 2019 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/2400/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

до Сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма «Людмила» (71153, Запорізька область, Бердянський район, с.Дмитрівка, вул.Праці, буд.3; код ЄДРПОУ 31853319)

про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ ДФС у Запорізькій області) до Сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма «Людмила» (далі - відповідач, СПП АФ «Людмила»), в якому позивач просить суд стягнути податковий борг у розмірі 1181051 грн. 93 коп. з рахунків у банках обслуговуючих відповідача, а також за рахунок готівкових коштів платника податків.

Позивач у позові зазначив, що за СПП АФ «Людмила» обліковується податковий борг у загальному розмірі 1181051 грн. 93 коп., а саме: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, у сумі 510 грн. 00 коп.; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата, у сумі 180802 грн. 35 коп.; з військового збору у сумі 4381 грн. 55 коп.; з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 416 грн. 00 коп.; з орендної плати з юридичних осіб у сумі 48892 грн. 05 коп.; з адміністративних штрафів та інші санкції у сумі 946049 грн. 98 коп., який виник з сум узгоджених податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем та нарахованих контролюючим органом, пені.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідач про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не надано.

Ухвалою судді від 27.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 24.06.2019 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 24.06.2019 відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 22.07.2019 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 71153, Запорізька область, Бердянський район, с.Дмитрівка, вул.Праці, буд . 3 . Відповідач має ідентифікаційний код 31853319.

І. Заборгованість відповідача по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, у сумі 510 грн. 00 коп. виникла в результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного СПП АФ «Людмила» контролюючим органом.

Так, 22.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку СПП АФ «Людмила» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 07.06.2017, з питань правильності єдиного внеску за період за 01.01.2014 по 07.06.2017. За наслідками проведеної перевірки 22.06.2017 складено Акт №354/08-01-14-14/31853319 (а.с.38-42).

09.08.2017 на підставі Акту перевірки №354/08-01-14-14/31853319 від 22.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0015091313, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у сумі 510 грн. 00 коп. (а.с.44).

Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення від 09.08.2017 за №0015091313, то вказана у ньому сума грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженою і підлягає сплаті.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, (платіжних документів) СПП АФ «Людмила» до суду не надало.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, складає 510 грн. 00 коп.

ІІ. Заборгованість відповідача по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата, у сумі 180802 грн. 35 коп. виникла в результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного СПП АФ «Людмила» контролюючим органом, пені.

Так, 22.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку СПП АФ «Людмила» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 07.06.2017, з питань правильності єдиного внеску за період за 01.01.2014 по 07.06.2017. За наслідками проведеної перевірки 22.06.2017 складено Акт №354/08-01-14-14/31853319 (а.с.38-42).

09.08.2017 на підставі Акту перевірки №354/08-01-14-14/31853319 від 22.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0015071313, яким відповідачу збільшено грошове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 180802 грн. 35 коп., з яких: 136760 грн. 03 коп. - за податковим зобов'язанням; 43614 грн. 40 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями; 427 грн. 92 коп. - пеня (а.с.45).

Пеня у сумі 427 грн. 92 коп. нарахована відповідачу відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України.

Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення від 09.08.2017 за №0015071313, то вказана у ньому сума грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженою і підлягає сплаті.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, (платіжних документів) СПП АФ «Людмила» до суду не надало.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата, складає 180802 грн. 35 коп.

ІІІ. Заборгованість відповідача по військовому збору у сумі 4381 грн. 55 коп. виникла в результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного СПП АФ «Людмила» контролюючим органом.

Так, 22.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку СПП АФ «Людмила» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 07.06.2017, з питань правильності єдиного внеску за період за 01.01.2014 по 07.06.2017. За наслідками проведеної перевірки 22.06.2017 складено Акт №354/08-01-14-14/31853319 (а.с.38-42).

09.08.2017 на підставі Акту перевірки №354/08-01-14-14/31853319 від 22.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0015141313, яким відповідачу збільшено грошове зобов'язання по військовому збору на суму 4381 грн. 55 коп., з яких: 3410 грн. 63 коп. - за податковим зобов'язанням; 831 грн. 21 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями; 139 грн. 71 коп. - пеня (а.с.48).

Пеня у сумі 139 грн. 71 коп. нарахована відповідачу відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України.

Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення від 09.08.2017 за №0015141313, то вказана у ньому сума грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженою і підлягає сплаті.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по військовому збору (платіжних документів) СПП АФ «Людмила» до суду не надало.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача по військовому збору складає 4381 грн. 55 коп.

ІV. Заборгованість відповідача з податку на прибуток підприємства виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного СПП АФ «Людмила» самостійно у поданій до контролюючого органу Податковій декларації з податку на прибуток підприємства №9270396482 від 27.02.2017 (а.с.36).

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства (платіжних документів) СПП АФ «Людмила» до суду не надало.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з податку на прибуток підприємства складає 416 грн. 00 коп.

V. Заборгованість відповідача з орендної плати за землю з юридичних осіб виникла в результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного СПП АФ «Людмила» самостійно у поданій до контролюючого органу Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік №9024991796 від 19.02.2018, якою відповідачем нараховано орендної плати за 2018 рік всього у сумі 206722 грн. 84 коп. При цьому, щомісячний платіж протягом січня-листопада 2018 року складає 17226 грн. 90 коп., а платіж у грудні 2018 року - 17226 грн. 94 коп. (а.с.37).

Відповідачем не сплачено орендної плати за землю з юридичних осіб на підставі Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік №9024991796 від 19.02.2018 на загальну суму 48871,21 грн.

Відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України відповідачу по орендній платі за землю з юридичних осіб нарахована пеня у сумі 20 грн. 84 коп.

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за землю з юридичних осіб складає 48892 грн. 05 коп.

Однак, відповідно до наданої позивачем Довідки про стан заборгованості відповідача, станом на 21.06.2019, у СПП АФ «Людмила» відсутній податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб (а.с.62).

VІ. Заборгованість відповідача по адміністративним штрафам та іншим санкціям виникла в результаті проведення Бердянським управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі по результатам якої складено Акт від 28.08.2018 за №8_51 (а.с.31).

17.10.2018 на підставі Акту перевірки №8_51 від 28.08.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0156515108, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у сумі 946049 грн. 98 коп.

Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення від 17.10.2018 за №0156515108, то вказана у ньому сума грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженою і підлягає сплаті.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по адміністративним штрафам та іншим санкціям (платіжних документів) СПП АФ «Людмила» до суду не надало.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача по адміністративним штрафам та іншим санкціям складає 946049 грн. 98 коп.

Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Згідно наданої позивачем інтегрованої картки СПП АФ «Людмила» за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 1132159 грн. 88 коп., у тому числі: 510 грн. 00 коп. - по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати; 180802 грн. 35 коп. - по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата; 4381 грн. 55 коп. - по військовому збору; 416 грн. 00 коп. - по податку на прибуток підприємства; 946049 грн. 98 коп. - по адміністративним штрафам та іншим санкціям.

Даних про розстрочення (відстрочення) вказаних узгоджених грошових зобов'язань, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ - не містить.

Відповідачем не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.

Отже, позивачем доведено заборгованість СПП АФ «Людмила» у сумі 1132159 грн. 88 коп.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи пп.14.1.153, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України.

Судом досліджено наданий позивачем корінець податкової вимоги за №1034-25 від 05.08.2014.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Враховуючи вище викладене, судом з'ясовано, що відповідач на час судового засідання має податковий борг у сумі 1132159 грн. 88 коп., у тому числі: 510 грн. 00 коп. - по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати; 180802 грн. 35 коп. - по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата; 4381 грн. 55 коп. - по військовому збору; 416 грн. 00 коп. - по податку на прибуток підприємства; 946049 грн. 98 коп. - по адміністративним штрафам та іншим санкціям, який у добровільному порядку - не погашений. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з СПП АФ «Людмила» у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з рахунків Сільськогосподарського приватного підприємства Агрофірма "Людмила" (71153, Запорізька область, Бердянський район, с.Дмитрівка, вул.Праці, буд.3; код ЄДРПОУ 31853319) у банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить цьому платнику податків, на користь бюджету податковий борг у сумі 1132159 грн. 88 коп., у тому числі:

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, у сумі 510 грн. 00 коп. на рахунок - 33119340008035, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38042560, код банку (МФО ГУДКСУ) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач Бердянське УК/Дмитрівська/11010100;

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата, у сумі 180802 грн. 35 коп. на рахунок - 33117342008035, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38042560, код банку (МФО ГУДКСУ) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач Бердянське УК/Дмитрівська/11010400;

- по військовому збору у сумі 4381 грн. 55 коп. на рахунок - 31113063008031, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38042560, код банку (МФО ГУДКСУ) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач Бердянське УК/Бердянський р-н/11011000;

- по податку на прибуток підприємства у сумі 416 грн. 00 коп. на рахунок - 33112318008031, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38042560, код банку (МФО ГУДКСУ) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач Бердянське УК/Бердянський р-н/11021000;

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям у сумі 946049 грн. 98 коп. на рахунок - 31111106008031, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38042560, код банку (МФО ГУДКСУ) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач Бердянське УК/Бердянський р-н/21081100.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 31.07.2019.

Суддя О.О. Прасов