31 липня 2019 року справа №320/3060/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання протиправним та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, в якому просить суд: скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області від 22.05.2019 року про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн. на Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області в межах виконавчого провадження № 58639265.
В обгрунтування таких вимог позивач зазначив, що рішення суду в межах покладених зобов'язань Сквирським об'єднаним управлінням ПФУ Київської області виконане та повідомлено про це державного виконавця в строки, передбачені законодавством, тому позивач вважає, що постанова про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. винесена незаконно та необгрунтовано, чим самим державним виконавцем проігноровано та порушено норми та положення ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" №1404 VIII від 02.06.2016 (далі - Закону № 1404), а саме, належним чином не перевіряючи виконання рішення суду, державний виконавець застосував до позивача штрафну санкцію.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Відповідач правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву на позов не скористався.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду 31.07.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року суддею Балаклицьким А.І. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та зобов'язано Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 2304 руб.36 коп., на підставі довідки ВАТ «Сквира - Авто» від 13.03.2006 року №104 відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 02.01.2018 року, з урахуванням виплачених сум.
26.03.2019 року на адресу Сквирського об'єднаного управління ПФУ Київської області надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження № 58639265 від 18.03.2019 згідно виконавчого листа № 810/3404/18, виданого 12.02.2019 року про зобов'язання здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС в сумі 2304 руб. 36 коп., на підставі довідки ВАТ «Сквира - Авто» №10 від 02.02.2007 року, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 02.01.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум.
Юридичним сектором управління до відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій для перерахунку пенсії було надано рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 року № 810/3404/18.
На виконання цього рішення заявнику було проведено перерахунок пенсії за період з 10.01.2019 року (з дати набрання судовим рішенням законної сили), а саме пенсію обраховано відповідно до довідки ВАТ «Сквира - Авто» 10 від 02.02.2007 року із врахуванням заробітної плати у розмірі 2304 руб. 36 коп. Відповідно до зобов'язань, покладених на управління, останнє здійснило перерахунок згідно протоколу від 23.02.2019, тобто до відкриття державним виконавцем виконавчого провадження по справі.
Сума доплати за перерахунком становить 26264,38 гри., яка була виплачена ОСОБА_1 5 березня 2019 року, що складається з суми нарахованої на виконання рішення суду - 13045,40 грн. та місячного розміру пенсії - 13218,98 грн.
31.05.2019 на адресу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Сквирське об'єднане УІІФУ, Управління, Позивач) надійшла постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області від 22.05.2019 про накладення штрафу у розмірі 5100.00 грн. за невиконання рішення суду у справі № 810/3404/18 за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 .,Стягувач) до Управління про зобов'язання вчинити дії.
Сквирське об'єднане УПФУ у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження № 586639265 від 18.03.2019р. надало відповідь листом від 08.04.2019р. за № 1201/13 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду по справі № 810/3404/18, за якою відкрито виконавче провадження.
Однак, 31.05.2019 до Сквирського об'єднаного УПФУ надійшла постанова про накладення штрафу від 22.05.2019 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Сквирське об'єднане УПФУ не погоджується з вказаною постановою державного виконавця та вважає її протиправною, тому звернулось з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Суд встановлено, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 року № 810/3404/18 заявнику було проведено перерахунок пенсії за період з 10.01.2019 року (з дати набрання судовим рішенням законної сили), а саме пенсію обраховано відповідно до довідки ВАТ «Сквира - Авто» 10 від 02.02.2007 року із врахуванням заробітної плати у розмірі 2304 руб. 36 коп. Відповідно до зобов'язань, покладених на управління, останнє здійснило перерахунок згідно протоколу від 23.02.2019, тобто до відкриття державним виконавцем виконавчого провадження по справі.
Сума доплати за перерахунком становить 26264,38 гри., яка була виплачена ОСОБА_1 5 березня 2019 року, що складається з суми нарахованої на виконання рішення суду - 13045,40 грн. та місячного розміру пенсії - 13218,98 грн.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 8. зміни, що додаються.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Відповідно до пункту 11 Порядку №649 боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Окрім того, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по справі №810/3404/18 було проведено перерахунок пенсії за період з 10.01.2019 року (з дати набрання судовим рішенням законної сили), а саме пенсію обраховано відповідно до довідки ВАТ «Сквира - Авто» 10 від 02.02.2007 року із врахуванням заробітної плати у розмірі 2304 руб. 36 коп. Відповідно до зобов'язань, покладених на управління, останнє здійснило перерахунок згідно протоколу від 23.02.2019 року. Сума доплати за перерахунком була виплачена ОСОБА_1 у березні 2019 року. Станом на 03.06.2019 року пенсія нараховується та виплачується на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по справі №810/3404/18 відповідно до довідки ВАТ «Сквира - Авто» 10 від 02.02.2007 року із врахуванням заробітної плати у розмірі 2304 руб. 36 коп.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виплату заборгованості з пенсій, що фінансуються з державного бюджету Сквирським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій здійснено обрахунок суми заборгованості за період з 02.01.2018 року по 09.01.2019 року. Сума боргу за вказаний період становить 94594,21 грн.
Варто зазначити, що визначальним елементом у процесі формування реєстрів на виконання вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року є дата надходження відповідного рішення (набрання законної сили) до боржника. Рішення суду набрало законної сили 10.01.2019 року, надійшло до управління 17.01.2019 року. Відповідний реєстр формується підпорядкованими управліннями після надходження повідомлення від Пенсійного фонду України. Реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за 2019 рік станом на 03.06.2019 року не формувався. Сума заборгованості на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду Сквирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області обрахована у повному обсязі та після надходження від Пенсійного фонду України повідомлення про формування реєстру рішень судів в порядку Постанови №649 буде включена до реєстру рішень судів, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та подальшого нарахування пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС в сумі 2304 руб. 36 коп., на підставі довідки ВАТ «Сквира - Авто» №10 від 02.02.2007 року, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 02.01.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум виконані Сквирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах наділених повноважень, згідно чинного законодавства України.
Сквирське об'єднане УПФУ у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження № 586639265 від 18.03.2019 надало відповідь листом від 08.04.2019р. за № 1201/13 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду по справі № 810/3404/18, за якою відкрито виконавче провадження.
Згідно ч. 6. ст. 26 - Закону № 1404 за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно ст. 63 Закону № 1404 за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Зважаючи, на те, що рішення суду в межах покладених зобов'язань Сквирським об'єднаним управлінням ПФУ Київської області виконане та повідомлено про це державного виконавця в строки, передбачені законодавством, суд вважає, що постанова про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. винесена незаконно та необгрунтовано, чим самим державним виконавцем проігноровано та порушено норми та положення ст. 63 Закону № 1404, тобто, належним чином не перевіряючи виконання рішення суду, державний виконавець застосував до позивача штрафну санкцію.
Згідно ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 74 Закону №1404-УІІІ рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 Закону №1404-У1І1 рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
За таких умов, констатується очевидна протиправність рішення відповідача про винесення постанови про накладення штрафу на Сквирське об'єднане УПФУ при виконанні виконавчого листа по даній справі.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 1921,00 грн, отже понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області від 22.05.2019 про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн. на Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області в межах виконавчого провадження № 58639265.
Стягнути на користь Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249465) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 34481907) судові витрати у сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.