Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 липня 2019 р. Справа№200/6903/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Шинкарьова І.В., при секретарі судового засідання Заїченко Я.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області про:
- визнання дії відповідача Ясинуватське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в радгоспі "Авдіївський" та КСП "Авдіївський", та відмови в призначенні пенсії незаконними;
- зобов'язання відповідача Ясинуватське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до загального стажу період роботи з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в радгоспі " Авдіївський" та КСП "Авдіївський", та призначити пенсію за віком з часу звернення до відповідача , тобто з 03 травня 2019 року.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем неправомірно відмовлено у зарахуванні до стажу період роботи:
з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в Радгоспі "Авдіївський" у зв'язку з невідповідністю даних про підприємство на печатці при звільненні з назвою підприємства при прийомі на роботу (приймає радгосп, а звільняє КСП), відсутній запис про реорганізацію;
Відповідно, посилаючись на ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постанову КМУ від 12.08.1993 року № 637 та інші положення законодавства, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03 червня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; призначено засідання по справі на 25 червня 2019 року.
Розгляд справи відкладено з 25 червня 2019 р. на 23 липня 2019 р. о 10:50 год. про сторони повідомленні належним чином.
10 червня 2019 року на адресу суду надійшов відзив, з якого, зокрема, вбачається, що при розгляді зави про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " управлінням прийнято рішення від 10 травня 2019 №91 згідно змісту якого було прийнято рішення про не зарахування періодів роботи до страхового стажу з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в Радгоспі "Авдіївський" у зв'язку з невідповідністю даних про підприємство на печатці при звільненні з назвою підприємства при прийомі на роботу: приймає радгосп, а звільняє КСП "Авдіївський". Відповідно страховий стаж заявника складає 22 роки 7 місяців 20 дні, що є недостатнім для прийняття відповідного рішення.
У судове засідання призначене представники сторін не з'явилися, надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
Ясинуватське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011 (далі за текстом - Положення №384/2011).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), згідно даних трудової книжки НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) з 08 червня 1981 року по 04.11.1995 року працював в Радгоспі "Авдіївський".
03 травня 2019 року позивач звернувся до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення та визначення розміру пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
10 травня 2019 року управлінням прийнято рішення №91 про не зарахування періодів роботи до страхового стажу з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в Радгоспі "Авдіївський" у зв'язку з невідповідністю даних про підприємство на печатці при звільненні з назвою підприємства при прийомі на роботу: приймає радгосп, а звільняє КСП "Авдіївський". Тобто, печатка повинна відповідати підприємству - радгосп "Авдіївський".
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено право громадян України на державне пенсійне забезпечення.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу від 15 до 25 років по 31.12.2018 року.
Згідно із частинами першою, другою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Разом з тим, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Щодо не зарахування періодів роботи до страхового стажу з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в Радгоспі "Авдіївський" у зв'язку з невідповідністю даних про підприємство на печатці при звільненні з назвою підприємства при прийомі на роботу: приймає радгосп, а звільняє КСП "Авдіївський", суд зазначає наступне.
Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), встановлено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У довідці б/н виданої с/х ООО «Авдіївський» зазначено, що КСП «Авдіївський» є правонаступником совхозу «Авдіївський з листопада місяця 1995 року. Протокол конференції загальних зборів від 04 листопада 1995 року. С/х ТОВ «Авдіївський є правонаступником КСП «Авдіївський» Згідно з указом Президента від 03 грудня 1999 у зв'язку з реорганізацією КСП «Авдіївський'з 01 травня 2000 року. Разом з цим, враховуючи хронологічну послідовність зміни організаційно-правових форм роботодавця, у зазначений проміжок часу (з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року), процедуру прийняття на роботу здійснював радгосп "Авдіївський", звільняв - КСП "Авдіївський".
Таким чином позиція органу ПФУ, яка полягає у відмові зараховувати певні періоди роботи до страхового стажу через відсутність даних про реорганізацію підприємства та у зв'язку з невідповідністю печаток хронології реорганізації, підлягає відхиленню.
Крім того, суд зазначає, що підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Зазначений висновок викладено в постанові Верховного суду від 06 березня 2018 року по справі № 754/14898/15-а.
Як передбачено ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано, відповідно позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Ясинуватського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області які полягають в не зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи з 08 червня 1981 року по 04 листопада1995 року підлягають задоволенню.
Також суд наголошує, що загальний розмір страхового стажу, в частині якого позовні вимоги є задоволеними, є достатнім для виходу позивача на пенсію згідно абз. 3 п. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Наряду з викладеним, суд враховує наступне.
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням владних дискреційних повноважень є закон і справедливість.
Згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З аналізу норм законодавства, яке регулює спірні взаємовідносини, вбачається, що відповідач, як орган владних повноважень, не виконуючи визначені законом владні дискреційні функції щодо призначення і виплати пенсії позивачу, діяв з порушенням закону і справедливості.
Оскільки прийняття рішення про призначення та виплату пенсії є владними дискреційними функціями органу Пенсійного фонду, такий обов'язок покладений на орган Пенсійного фонду нормами чинного законодавства, на час розгляду справи відповідачем визначені Законом владні дискреційні функції не виконані, суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та ухвалити рішення про зобов'язання відповідача розглянути питання про призначення та виплату пенсії позивачу з урахуванням норм чинного законодавства з питань пенсійного забезпечення та висновків суду про порушення суб'єктом владних повноважень Закону щодо визначеного чинним законодавством права позивача на призначення та отримання пенсії.
Крім того, наявні підстави для захисту прав позивача шляхом скасування рішення № 91 від 10 травня 2019 року відмову у призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 6 березня 2018 року у справі №754/14898/15 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72608654).
Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України,судовий збір підлягає стягненню з відповідачів пропорційно до частини задоволених вимог. У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 512,00 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393, 86020, Донецька область, смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, буд. 12) про визнання дії відповідача Ясинуватське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині відмови в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в радгоспі "Авдіївський" та КСП "Авдіївський", та відмови в призначенні пенсії незаконними; Зобов'язання відповідача Ясинуватське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до загального стажу період роботи з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року в радгоспі " Авдіївський" та КСП "Авдіївський", та призначити пенсію за віком з часу звернення до відповідача , тобто з 03 травня 2019 року, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року.
Рішення Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 91 від 10 травня 2019 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), - скасувати.
Зобов'язати Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити повторний розгляд заяви позивача від 03 травня 2019 №231 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду щодо зарахування до загального стажу ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) період роботи 08 червня 1981 року по 04 листопада 1995 року.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 29 липня 2019 року.
Стягнути з Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області (код ЄДРПОУ 37544393, 86020, Донецька область, смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, буд. 12) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова