01 серпня 2019 року Справа №215/3946/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сліпець Н.Є., розглянувши заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовною заявою до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у порушені правового режиму розгляду заяви позивача від 14.05.2019 згідно порядку ст.ст.18, 19 ЗУ «Про звернення громадян», ч.ч.1, 2, 8 ст.11 ЗУ «Про державну службу» і приписів ст.ст. 34, 71, 124 Конституції України;
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду заяви від 06.06.2019 згідно порядку ст.ст.3, 19, ч.2 ст.28 Конституції України;
- зобов'язати виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради протягом 15-ти днів вжити заходи індивідуальним актом відповідно до ст.3, ч.2 ст.28, 34 Конституції України і надати зазначені документи згідно заяви від 06.06.2019;
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у не забезпечені гарантій ст.ст.3, 34, 55 Конституції України при розгляді заяви від 06.06.2019 окремим пунктом рішення, зазначивши закон вимоги яких порушено згідно ст. 249 КАС України;
- захистити права позивача на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту виконавчим комітетом Тернівської районноїу місті ради, заява від 06.06.2019 вважається належно не розглянутою.
10.07.2019 року ухвалою судді Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області позовну заяву ОСОБА_1 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями позовну заяву передано на розгляд судді Сліпець Н.Є.
Одночасно з поданням адміністративного позову позивач звернувся із заявою про звільнення від сплати судового збору.
Розглянувши вказану заяву, вивчивши надані докази на його підтвердження, суд вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
За приписами ст. 4 Закону України “Про судовий збір” встановлені ставки судового збору, зокрема, за подання адміністративного позову фізичною особою немайнового характеру - 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який станом на 01.01.2019 року становить 1 921, 00 грн., тобто судовий збір складає - 768,40 грн.
Вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Отже, судовий збір за подання даного адміністративного позову складає 768,40 грн., виходячи з того, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру.
За приписами ст. 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Також і відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, вирішуючи такі заяви, суд повинен враховувати те, що якщо при сплаті необхідних судових витрат середньомісячний дохід особи буде меншим від рівня прожиткового мінімуму, встановленого законом для відповідної категорії осіб, тоді в суду є підстава для застосування заходів щодо зменшення, звільнення, розстрочення або відстрочення сплати судового збору.
Повне звільнення від оплати усіх судових витрат застосовується до тих осіб, рівень статків яких не дозволяє взагалі робити будь-які судові витрати, інакше вони не спроможні будуть забезпечити свої найнеобхідніші життєві потреби (житло, харчування, тощо).
Також, вирішуючи питання щодо можливості звільнення від сплати судового збору за цією позовною заявою, судом враховані і правові позиції, викладені у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 р. №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-УІ “Про судовий збір”, а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року №2 у яких зазначено, що при вирішення питання можливості звільнення від сплати судового збору адміністративний суд повинен виходити із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
На підтвердження свого матеріального стану та неможливості сплатити судовий збір в повному обсязі позивачем надано довідку №5369 від 01.07.2019 року з Тернівського Управління праці та соціального захисту населення м. Кривого Рогу, із змісту якої вбачається, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні і отримує щомісячну компенсаційну виплату непрацюючій працездатній особі, яка у період з червня 2017 року по липень 2017 року складала 26,94 грн., з серпня 2017 року по лютий 2018 року - 27,90 грн., з березня 2018 року по жовтень 2018 року - 30,57 грн., з листопада 2018 року по грудень 2018 року - 31,76 грн., з січня 2019 року по квітень 2019 року - 32,71 грн., у травні-червні 2019 року - 33,73 грн.
З урахуванням наведеного, а також оцінюючи зазначені обставини у їх сукупності для надання оцінки майнового стану позивача, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, ст.ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплату судового збору у розмірі 768,40 грн. за подання даної позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець