01 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2019/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки протиправними, зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 13 червня 2019 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пе нсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ, надавши новий пакет документів про стаж та заробіток, в тому числі набутого і після призначення попередньої пенсії. Однак їй було відмовлено у призначенні пенсії в зв'язку з тим, що при призна ченні пенсії її розмір зменшується, оскільки для розрахунку розміру пенсії взято показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 гривень, збільшеної на коефіцієнт 1,17 відповідно до пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, як для перерахунку пенсії, а не згідно до норм частини другої статті 40 Закону №1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії про що було повідомлено листом управління ГУ ПФУ у Волинській області від 21 червня 2019 року №7413/02-39.
З таким діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх неправомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному її заробітній платі та стажу, а тому просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що питання переведення з одного виду пенсії на інший врегульовано частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
У зв'язку з тим, що при переведенні позивача на пенсію за віком розмір її пенсійної виплати зменшився б, управлінням було прийнято рішення про відмову в переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищевикладені обставини, вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області в зазначеній ситуації діяло виключно на підставі, в межах та на виконання норм чинного законодавства.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 2011 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (Закон №3723 в редакції, чинній на час призначення пенсії).
13 червня 2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, надавши новий пакет документів про стаж та заробіток, в тому числі набутого і після призначення попередньої пенсії. Однак їй було відмовлено у призначенні пенсії в зв'язку з тим, що при призначенні пенсії її розмір зменшується, оскільки для розрахунку розміру пенсії взято показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 гривень, збільшеної на коефіцієнт 1,17 відповідно до пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, як для перерахунку пенсії, а не згідно до норм частини другої статті 40 Закону №1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії про, що було повідомлено листом управління ГУ ПФУ у Волинській області від 21 червня 2019 №7413/02-39.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом враховано таке.
Як встановлено частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону України № 1058-ІV від 09.03.2003, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В частині третій статті 45 цього Закону також зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною третьою статті 45 Закону України № 1058-IV від 09.03.2003 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058-IV від 09.03.2003.
Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України №1058-IV від 09.03.2003.
Отже, у даному випадку позивачу необхідно було призначити іншу пенсію за іншим Законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком на умовах Закону України № 1058-IV від 09.03.2003).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій у постанові від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а, постанові від 14.02.2018 (справа № 465/5246/17), постанові від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13.12.2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.
В силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, судом встановлено, що для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 позивач звернулася 13.06.2019, що підтверджується поданою заявою про призначення пенсії та не заперечується сторонами.
Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV від 09.03.2003.
Водночас, відповідачем неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки та не враховано приписи частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV від 09.03.2003.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, судовий збір на суму 768,40 грн, сплачений згідно із квитанцією від 29.06.2019 №0.0.1395611016.1 (а. с.19).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.
3обов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк