Рішення від 26.07.2019 по справі 200/5886/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 р. Справа№200/5886/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П.,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в

Донецькій області

про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання

вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 232 від 28 березня 2019 року про відмову в призначенні пенсії за віком;

- зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового трудового стажу періоди роботи позивача в ТОВ «Технологія вуглездобичі» з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 20 лютого 2019 року.

Доводи позовної заяви обґрунтовані тим, що він 20 лютого 2019 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Але рішенням № 232 від 28 березня 2019 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

При вирішенні питання про призначення пенсії відповідачем протиправно не враховано до стажу роботи, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоди його роботи: з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року.

Позивачем зауважено, що для зарахування його стажу роботи до складу пільгового, достатньо відомостей, зазначених в його трудовій книжці та в наданих до заяви про призначення пенсії довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Посилаючись на наявність підстав для включення до пільгового стажу наведених періодів роботи та достатності сукупного пільгового стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, позивач зазначає про протиправність дій відповідача стосовно прийняття спірного рішення та наявності підстав для його скасування (а.с. 4-6).

У своєму відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , зазначаючи, що спірне рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає приписам чинного законодавства, так як відмова позивачу у призначенні пільгової пенсії мала місцеу зв'язку із відсутності у позивача необхідного пільгового стажу (25 років), передбаченого ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Під час розрахунку стажу для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах управлінням не було зараховано до пільгового стажу позивача періоди його роботи з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2019 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року в ТОВ «Технологія вуглездобичі», так як зазначене підприємство згідно відомостей з реєстру страхувальників заходиться на непідконтрольній українській владі території та не здійснило перереєстрацію юридичної адреси на під контрольну українській владі територію. Дані по спеціальному стажу позивача та по нарахованій позивачу заробітній платі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні.

Лише після сплати страхувальником єдиного соціального внеску Торецьке об'єднане УПФУ Донецької області набуде право на зарахування спірного періоду роботи позивача до його загального страхового та пільгового стажу (а.с. 22-26, 43-45).

Ухвалою від 3 травня 2019 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 29 травня 2019 року (а.с. 1).

Ухвалою від 29 травня 2019 року підготовче засідання відкладено, призначено дату підготовчого засідання на 26 червня 2019 року (а.с. 57).

Ухвалою суду від 26 червня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 17 липня 2019 року (а.с. 60).

Ухвалою суду від 17 липня 2019 року судом було прийнято рішення про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с. 63).

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 7-8).

Відповідач, Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 42170475, місцезнаходження: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, є органом державної влади (а.с. 64-65).

Статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 9 липня 2003 року (далі - Закон № 1058-IV) на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України є юридичною особою публічного права (п. 14).

Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій […] та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 п. 4 Положення).

Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень згідно приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України (далі - КАС України), який виконує у даних правовідносинах владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством.

Як встановлено судом, 20 лютого 2019 року позивач звернувся до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до якої додав: військовий квиток НОМЕР_2 від 6 червня 1991 року; диплом про навчання НОМЕР_3 від 24 червня 1991 року; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року № 67 від 15 лютого 2018 року; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; дві довідки, які визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені ждля окремих категорій працівників № 38 від 15 лютого 2019 року, № 24 від 8 лютого 2019 року; підтвердження місця реєстрації; копію паспорту, копію трудової книжки, індивідуальні відомості про застраховану особу з 2000 по 2019 рік (а.с. 7-8,11-13,14,16,28, 32-36, 46 (зв.бік)).

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача, копія якої міститься в матеріалах справи, позивач:

- з 28 травня 1990 року по 2 червня 1990 року проходив УП на шахті «Новодзержинська»;

- з 2 червня 1990 року по 5 липня 1990 року працював підземним учнем гірника з повним робочим днем на підземній роботі в Шахті «Новодзержинська»;

- з 19 грудня 1990 року по 21 грудня 1990 року проходив навчання в УП Шахти «Новодзержинська»;

- з 22 грудня 1990 року по 22 лютого 1991 року прийнятий на практику підземним учнем з повним робочим днем на підземній роботі в Шахті «Новодзержинській»;

- з 22 лютого 1991 року по 17 травня 1991 року працював підземним гірником ІІ роз. з повним робочим днем на підземній роботі;

- з 6 червня 1997 року по 15 червня 1991 року проходив службу в Радянській армії;

- з 28 липня 1993 року по 30 липня 1993року проходив навчання в УП Шахти «Новодзержинська»;

- з 31 липня 1993 року по 1 грудня 1993 року працював підземним гірником 2 розряду з повним робочим днем на підземних роботах в Шахті «Новодзержинська»;

- з 1 грудня 1993 року по 1 лютого 1998 року працював підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем на підземних роботах в Шахті «Новодзержинська»;

- з 1 лютого 1998 року по 1 квітня 1999 року працював підземним горним майстром з повним робочим днем на підземній роботі в Шахті «Новодзержинська»;

- з 26 червня 2007 року по 27 червня 2007 року навчався в УП ДВАТ «Шахта «Новодзержинська»;

- з 28 червня 2007 року по 22 липня 2007 року працював учнем забійником з повним робочим днем на підземній роботі в ДВАТ «Шахта «Новодзержинська»;

- з 23 липня 2007 року по 18 вересня 2014 року працював гірським майстром з повним робочим днем на підземній роботі ДВАТ «Шахта «Новодзержинська»;

- з 23 вересня 2014 року по 5 грудня 2016 року працював гірським майстром підземним з повним робочим днем на підземній роботі у ВАТ «Технологія вуглездобичі»;

- з 6 грудня 2016 року та по теперішній час працює підземним гірським майстром з повним робочим днем на підземній роботі у ВАТ «Укргеосервіс» (а.с. 11-13).

За наслідком розгляду поданої заяви та доданих до неї документів відповідачем було прийнято рішення № 232 від 28 березня 2019 року про відмову в призначені позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

У рішенні зазначено, що згідно наданих документів пільговий стаж ОСОБА_1 становить 24 роки 3 місяці 7 днів, стаж роботи на відповідній професії - 0 років 3 місяця 29 днів, інші підземні роботи - 23 роки 11 місяців 8 днів, в той час як відповідно до частин 1 та 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії на пільгових умовах необхідно мати пільговий стаж не менше 25 років (а.с. 9-10).

Як встановлено судом, при розгляді заяви позивача відповідачем не було зараховано до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 у ТОВ «Технологія вуглездобичі» (з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року), у зв'язку із тим, що зазначене товариство знаходиться на непідконтрольній українській владі території (у м. Донецьк) та не здійснило перереєстрацію юридичної адреси на підконтрольну українській владі територію України; в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні дані по спеціальному стажу позивача та дані про нараховану йому заробітну плату (а.с. 9-10).

Будучи не згодним із рішенням відповідача № 232 від 28 березня 2019 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом (а.с. 4-6).

Суд вважає за необхідне зазначити, що позивач, оскаржуючи спірне рішення, не погоджується саме із не зарахування до стажу, який дає право на вихід на пенсію на пільгових умовах (пільгового стажу), періодів його роботи: з 23 вересня 20174 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року у ТОВ «Технологія вуглездобичі».

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи наведені нормативно-правові приписи, беручи до уваги, що судом не вбачається підстав для виходу за межі позовних вимог, справа розглядається в межах заявленого позивачем адміністративного позову і з урахуванням заявлених підстав незгоди позивача зі спірним рішенням.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно ч. 2 п. 1 ст. 26 зазначеного Закону починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років при призначенні пенсії в період за з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.

Пунктом 1 ст. 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV).

Згідно ст. 1 Закону № 1058-IV:

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV зазначено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку […] і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Таким чином, при розгляді заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України мають не лише встановити факт зайнятості особи повний робочий день на певних (визначених нормативно-правовими актами) роботах (посадах), а й встановити ту обставину, що під час зайнятості на зазначених посадах заявник був застрахованою особою, за яку щомісяця сплачувались страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (мав страховий стаж).

Згідно ч. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 52-54) місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Технологія вуглездобичі» (код ЄДРПОУ 35560130) - 83108, Донецька область, місто Донецьк, проспект Партизанський, буд. 1А (з 14 квітня 2014 року - непідконтрольна українській владі території України).

На довідці від 8 лютого 2019 року № 24 про підтвердження наявного у позивача трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (період з 23 вересня 2014 року по 5 грудня 2016 року), виданої позивачу Товариством з обмеженою відповідальністю «Технологія вуглездобичі», також зазначена адреса: 83108, Донецька область, місто Донецьк, проспект Партизанський, буд. 1А (а.с. 14).

Як вбачається з виписки ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії (а.с. 15, 29-30), дані по спеціальному стажу позивача у періоди з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року - відсутні.

Відповідно до виписки з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування «Індивідуальні відомості про застраховану особу» (Форма ОК-5) відомості про нараховану позивачу у спірні періоди заробітну плату та страховий стаж - відсутні (а.с. 32-36).

Таким чином, суд дійшов висновку, що не зарахування відповідачем до страхового стажу позивача, який надає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, періодів його роботи (з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року) у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Технологія вуглездобичі» - є правомірним.

Беручи до уваги, що без врахуванням цих періодів пільговий стаж позивача складає 24 роки 3 місяці 7 днів при необхідних - 25 років (зазначена обставина не є спірною), рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 березня 2019 року № 232 - є обґрунтованим та правомірним.

Відповідно, позовні вимоги позивача про скасування рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 березня 2019 року № 232 про відмову у призначенні пенсії за віком, а також про визнання протиправними дій відповідача стосовно прийняття цього рішення - задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періодів його роботи в ТОВ «Технологія вуглездобичі» з 23 вересня 2014 року по 30 квітня 2016 року та з 1 червня 2016 року по 31 липня 2016 року, а також про зобов'язання управління призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з 20 лютого 2019 року є похідними від позовних вимог про скасування спірного рішення, ці вимоги також не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (85200, вул. Дружби, буд. 22, м. Торецьк, Донецька область, ЄДРПОУ 42170475) про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.П. Волгіна