01 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2003/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
25.06.2019 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, управління, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №545/К-01 від 03.06.2019 про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, обчисленої відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та на підставі рішення Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17.07.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом 3 групи, однак отримує пенсію нижчу, ніж передбачено законодавством України. Вказує, що звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, проте, ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії.
Ухвалою судді від 01.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12.07.2019 позивачем подано клопотання про заміну неналежного відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на належного - Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Ковельське ОУПФУ), яке є суб'єктом порушеного права.
У відзиві на позовну заяву від 12.07.2019 представник ГУ ПФУ у Волинській області проти позовних вимог заперечує повністю, оскільки на момент звернення позивача до управління на законодавчому рівні не було визначено механізм можливості перерахунку пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для інших категорій військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю, крім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби. Зазначає, що Рішення Конституційного суду від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 не містило положень щодо порядку його виконання, крім того, не було внесено змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок №1210). Вказує, що лише постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 внесено зміни до пункту 9-1 Порядку №1210, у зв'язку з чим даний пункт було викладено у новій редакції. А тому, з метою забезпечення виконання законодавчих актів управлінням з 01.07.2019 року здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого вона збільшилась.
Також 12.07.2019 представником відповідача ГУ ДФС у Волинській області подано відзив на позовну заяву та одночасно заявлено клопотання про заміну неналежного відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на належного - Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області, де перебуває позивач ОСОБА_1 на обліку, як отримувач пенсії.
Ухвалою суду від 16.07.2019 замінено первісного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області на належного відповідача - Ковельське об'єднане управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Ковельське ОУПФУ, відповідач).
З наведених підстав позивач просив у задоволенні позову відмовити.
У поданому відзиві на позовну заяву від 24.07.2019 вих.№5444/06-2 представник відповідача Ковельського ОУПФУ позовні вимоги ОСОБА_1 заперечує повністю з тих підстав, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), пунктом 4.1 якого передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на Інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Однак, позивач станом на дату надходження ухвали суду про заміну відповідача в адміністративній справі №140/2003/19 від 16.07.2019 заяву за встановленою формою до управління не подав.
Звертає увагу, що не може розглядатися органами Пенсійного фонду України будь яка інша заява чи письмове звернення до будь якого органу Фонду з питанням за призначенням чи перерахунком пенсійної виплати, як заява про перерахунок та не може призводити до відповідних правових наслідків. З таким твердженням погоджується також Верховний Суд у постанові від 18.07.2018 по справі №461/4328/16-а.
Також зазначає, що лист головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 03.06.2019 №545/К-01 є відповіддю на письмове звернення позивача, а не рішенням Ковельського ОУПФУ про відмову у проведенні перерахунку, а тому ОСОБА_1 для звернення за перерахунком пенсії необхідно подати заяву встановленого зразка та надати всі необхідні для перерахунку документи саме до Ковельського ОУПФУ.
Таким чином, звернення ОСОБА_1 до суду з позовом до Ковельського ОУПФУ про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити перерахунок та виплату пенсії обчислену відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та на підставі Рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018 у справі № 1- 11/2018 (3830/151) є передчасним.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (категорія 1) (а. с. 7), перебуває на обліку в Ковельському ОУПФУ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
17.05.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про перерахунок пенсії, в якій з посиланням на статі 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та на рішення Конституційного суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 просив провести перерахунок пенсії.
Листом від 03.06.2019 №545/К-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 не вносились зміни до положень статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому для врахування вимог цього рішення підстав немає.
Крім того, ГУ ПФУ у Волинській області у даному листі зазначило, що рішенням Конституційного Суду №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Водночас, зазначив, що рішення № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 не містить положень щодо порядку його виконання.
Також зазначає, що на сьогоднішній день на законодавчому рівні не визначено механізм можливості перерахунку пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для інших категорій військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю, крім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846) (далі - Порядок №22-1).
Згідно пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до пункту 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктом 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Пунктом 4.1. Порядку №22-1передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до пункту 4.3. Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 06.12.2016 у справі № 2-а-4639/11/2414.
Судом встановлено, що 17.05.2019 позивачем до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області (вх.№545/К-01 від 28.05.2019) подано заяву про перерахунок розміру пенсії, в якій ОСОБА_1 просив перерахувати йому пенсію інваліду 3 групи, як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, починаючи з 01.08.2018 (а. с. 37-38).
Як слідує з матеріалів справи ГУ ПФУ у Волинській області листом від 03.06.2019 №545/К-01 повідомило позивача про те, що рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 не вносились зміни до положень статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому для врахування вимог цього рішення підстав немає.
Разом з тим, представником відповідача ГУ ДФС у Волинській області зазначено про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не є належним відповідачем у даній справі, оскільки позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку, як отримувач пенсії в Ковельському ОУПФУ.
З досліджених письмових доказів встановлено, що в матеріалах справи відсутнє будь-яке рішення Ковельського ОУПФ про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу, а також відсутні докази на підтвердження звернення позивача з відповідною заявою до відповідача з метою перерахунку пенсії.
При цьому, суд звертає увагу, що лист головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 03.06.2019 №545/К-01 є відповіддю на письмове звернення позивача, а не рішенням Ковельського ОУПФУ про відмову у проведенні перерахунку, що свідчить про відсутність порушеного права ОСОБА_1 з боку Ковельського ОУПФУ.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позову, оскільки позивач в порядку, встановленому Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком №22-1 до органу Пенсійного фонду України з заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії не звертався, відповідно відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, а тому вимоги до Ковельського ОУПФУ є передчасними.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про безпідставність позовних вимог позивача, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк
Згідно з оригіналом:
Суддя А.Я. Ксензюк