Справа №295/10414/19
3/295/3125/19
30.07.2019 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі: м.Житомир
головуючої судді Зіневич І. В.
секретаря судового засідання Ковальчук О.С.
з участю:
прокурора Охрімчук М.О.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли з управління захисту економіки в Житомирській області департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, проживає: АДРЕСА_1 , працюючої старшим державним інспектором відділу моніторингу доходів та обліково звітних систем ГУ ДФС в Житомирській області, на даний час перебуває у відпустці по догляду за дитиною
за ч.1ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , перебуваючи в період з 30.12.2018р. по теперішній час на посаді старшого державного інспектора відділу моніторингу доходів та обліково звітних систем ГУ ДФС в Житомирській області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
В порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , несвоєчасно 24.05.2019р. без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018рік, чим скоїла адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнала, пояснила, працює інспектором в ГУ ДФС в Житомирській області. Вчасно не подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018р. за збігом сімейних обставин та відсутністю вдома комп'ютерної техніки. Має на утриманні двоє малолітніх дітей, на даний час перебуває у відпустці по догляду за дитиною, чоловік постійно знаходиться у відрядженнях. Весною хворіла бабуся, знаходилась в реанімаційному відділенні, допомагала матері її доглядати, тому щорічну декларацію за 2018р. подала лише 24.05.2019р.
Прокурор просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 850грн.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора суд приходить до наступного висновку.
Частиною першою ст.172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У відповідності до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права та свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно повідомлення начальника Головного управління ДФС у Житомирській області ОСОБА_1 відповідно до наказу №467-о від 29.12.2018р. з 30.12.2018р. працює на посаді старшого державного інспектора відділу моніторингу доходів та обліково звітних систем ГУ ДФС в Житомирській області та ознайомлена з вимогами антикорупційного законодавства(а.с.21).
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування було встановлено, що ОСОБА_1 , як особою, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подано щорічну декларацію за 2018р. 24.05.2019р., тобто в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» (а.с.7).
Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018р., підтверджується, як поясненнями самої ОСОБА_1 так і матеріалами справи, що були досліджені в суді.
Відомості про обставини, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 в поданні декларації у встановлений законом строк в матеріалах справи відсутні, не надано таких і самою ОСОБА_1 в судовому засіданні.
На підставі викладеного суд вважає винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6КУпАП, доведеною повністю.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу.
Керуючись ч.1ст.172-6,ст.ст.40-1,268,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384грн 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 діб з моменту її винесення.
Суддя І. В. Зіневич