Ухвала від 01.08.2019 по справі 910/7846/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

01.08.2019Справа № 910/7846/19

Господарський суд міста Києва у складі судді Ващенко Т.М. за матеріалами позовної заяви Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (м. Київ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Максал» (м. Київ), ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, встановив:

14.06.19. Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Максал» (м. Київ), ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів.

За приписами ч. 1 ст. 176 ГПК України якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суд відкриває провадження протягом п'яти днів з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.

У разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду (частини 6,7 вказаної статті).

Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

У відповідності до Договору поруки, поручителем за яким є фізична особа ОСОБА_1 , його адресою проживання вказано: АДРЕСА_1 .

З огляду на викладене Господарський суд міста Києва звернувся запитом від 18.06.19., який направлено 19.06.19., та вручено 24.06.19. Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, про надання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи: ОСОБА_1 - номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .

Оскільки станом на 15.07.19. відповідь до суду не надійшла, Господарський суд міста Києва звернувся запитом від 15.07.19., який направлено 16.07.19. Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, про надання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи: ОСОБА_1 - номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .

Станом на 01.08.19. відповідь до суду від Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради не надійшла. При цьому, вказаний органом реєстрації місця проживання та перебування особи зобов'язаний був надати відповідь у строк до 02.07.19. включно.

Тобто місяць Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради ухиляється від покладеного на нього обов'язку щодо надання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи: ОСОБА_1 .

При цьому судом враховано, що на запит суду до Головного управління державної міграційної служби України у Дніпропетровській області, яка до 04.04.16. року була повноважна про надання відповідної інформації, надано відповідь, що за даними ГУ ДМС у Дніпропетровській області ОСОБА_1 був зареєстрований в Дніпропетровській області, Верхньодніпровському районі, смт. Новомиколаївка.

Судом було направлено запит до Новомиколаївської селищної Ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області про надання відповідної інформації, на який отримано відповідь, що відповідно до акта обстеження місця проживання ОСОБА_1 виявлено, що близько 15 років він не проживає за адресою в смт . Новомиколаївка .

За вказаних підстав, без встановлення зареєстрованого станом на 2019 рік у встановленому законом порядку місця проживання (перебування) фізичної особи-відповідача в даній справі, суд позбавлений можливості вчинити процесуальні дії щодо відкриття провадження у справі № 910/7846/19 та розгляду справи у встановлені на те строки.

Захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010) і запобігання неналежній та такій, що затягує справу, поведінці сторін у цивільному процесі є завданням саме державних органів (рішення Суду у справі Мусієнко проти України, no. 26976/06, від 20.01.2011).

За вказаних підстав суд розцінює бездіяльність Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради як протиправну перешкоду у здійсненні судочинства.

Частиною 1 статті 246 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (ч. 5 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).

Наведене неподання інформації безсумнівно є порушенням п. 7 ч. 1 ст. 129 Конституції України, ч. 7 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, ст. 16 Закону України «Про захист персональних даних».

Згідно ч. 6 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Оскільки судом, було виявлено наведені порушення у діяльності Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, то суд вбачає за необхідне направити дану окрему ухвалу Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та Дніпровській міській раді.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (ч. 7 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).

За таких обставин, Господарський суд міста Києва виносить на адресу Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та Дніпровської міської ради окрему ухвалу про необхідність усунення порушень та недоліків в роботі Відділу обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради щодо виконання своїх повноважень як органу реєстрації місця перебування та місця проживання фізичних осіб та надання своєчасних і повних відповідей на запити Господарського суду міста Києва щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичних осіб, та вважає, що достатнім та обґрунтованим строком для надання ними відповіді є чотирнадцять календарних днів з моменту одержання окремої ухвали.

Керуючись статтями 234, 246 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Направити окрему ухвалу Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та Дніпровській міській раді з метою усунення порушень законодавства в частині припинення вчинення перешкод у здійсненні судочинства Відділом обліку проживання фізичних осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та для виконання ним своїх повноважень як органу реєстрації місця перебування та місця проживання фізичних осіб та надання своєчасних і повних відповідей на запити Господарського суду міста Києва щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичних осіб.

2. Визначити Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та Дніпровській міській раді строк для надання відповіді щодо обставин, з яких постановлено дану окрему ухвалу, - чотирнадцять календарних днів з моменту одержання даної окремої ухвали.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 01.08.19. та її може бути оскаржено в порядку та строк, встановлені ст. ст. 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Господарського суду міста Києва Тетяна Миколаївна Ващенко