88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а , тел.: (0312) 617451
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua
17.07.2019 м. Ужгород Справа № 907/137/19
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.,
За участю секретаря судового засідання Петрова Ю.А.
розглянувши позовну заяву АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», м. Ужгород до Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації, м. Мукачево про стягнення суми 104.868,24 грн.
За участю представників:
Від позивача - Бочкор А.П., адвокат , довіреність № 007 Др-125-1218 від 19.12.19 року
Від відповідача - не з'явився.
Позивач звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідача про стягнення суми 104.868,24грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за заявою-приєднанням №42BBZK275-18 від 22.01.2018 до умов публічного договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) у зв'язку з виявленням оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання, посилаючись на порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, ст.ст. 15, 16, 526, 527, 530, 610 Цивільного кодексу України.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 22.03.2019 відкрито загальне позовне провадження у розгляді справи №907/137/19 та призначено підготовче засідання на 22.04.2019.
Сторони своїх повноважних представників у підготовче засідання 22.04.2019 року не направили.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 22.04.2019 було відкладено підготовче засідання на 15 травня 2019 року.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 15.05.2019 за згодою сторін було оголошено перерву відповідно до ст.183 ГПК України до 10.06.2019 року.
10.06.2019 представником позивача у судовому засіданні подано заявлено клопотання про зміну найменування позивача з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Закарпатгаз” (скорочено - ПАТ “Закарпатгаз”) на нове -АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО “ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ “ЗАКАРПАТГАЗ” (скорочено -АТ “ЗАКАРПАТГАЗ ”), у підтвердження чого надано копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 29.05.2019 p.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 10.06.19 було задоволено клопотання про заміну найменування позивача, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує, тим що відповідно до пп. 2, 5 п.1 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ об'ємів, належать: несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване підключення газових приладів.
Позивач посилається на те що дані порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС, за участю представника споживача - завідувача Зняцівського дошкільного навчального закладу Прокопчук Я.Ю. зафіксовано актом про порушення № 256 від 31.10.2018 року.
Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС 11.12.2018 розглянуто та задоволено комісією ПАТ «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення.
Позивачем перераховано об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з дня припинення газопостачання та перевірки ВРГ 16.05.2018 до 31.10.2018, тобто день виявлення та усунення порушення. Перерахований до сплати об'єм природного газу становить 8 910,4 м. куб., а вартість, зазначена Позивачем становить 104 868,24 грн.
У ході судового процесу представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх обґрунтованість документами долученими до матеріалів справи.
Відповідач письмовими відзивом, проти позову заперечує, вважає, що такий не підлягає задоволенню, посилаючись, зокрема, на те, що позивачем не підтверджена конкретна дата, з якої відбулось несанкціоноване відновлення газопостачання об'єкту. Також, Відповідач вважає посилання на Пункт 2.,3. Глави 4 розділу XI Кодексу ГРС не санкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природнього газу, спожитий об'єм природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання до виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців недоцільним.
Застосування даної норми вважає не коректним, так як на момент виявлення не санкціонованого відновлення газопостачання 31.10.2018 та на час вимоги про компенсацію між сторонами діяв договір про розподіл природного газу.
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем.
У судовому засіданні 17.07.2019, відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Між Позивачем та Відповідачем укладений Договір розподілу природного газу, шляхом заяви-приєднання , так - Управлінням освіти, молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації надіслало на адресу ПАТ «Закарпатгаз» заяву - приєднання № 42BBZK275-18 від 22.01.2018 до умов публічного договору розподілу природного газу. Згідно додатку №4 до заяви приєднання, адреса об'єкта - АДРЕСА_1 , перелік точок комерційного обліку об'єкта споживача - лічильник «Самгаз» G 4, заводський № 2226178.
Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно p п. 3.2 договору за наявності підтвердженого обсягу природного газу Споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить Споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі Закон) затверджено Постановою від 30.09.2015 N 2494 Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Пункт 1 глави 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними "газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу .
На виконання вимог статей 12 та 40 Закону постановою НКРЕКП від 30.09.2015 М2498НКРЕКП (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за N1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1.Договору); умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону і Кодексу (п.1.2).
Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної Споживачем заявам-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що на є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка Оператора ГРМ, та/бо документально підтверджене споживання природного газу (п.1.3.).
За умовами договору Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначенні цим договором (п.2.1).
За доводами позивача, свої зобов'язання за Договором газорозподільне підприємство виконує належним чином та в повному обсязі.
Натомість Відповідачем допущено порушення зазначених норм за наступних обставин.
Як вбачається з матеріалів справи 31.10.2018 року працівниками ПАТ «Закарпатгаз» на об'єкті відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , під час проведення перевірки вузла було встановлено два порушення, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу, а саме: несанкціоноване відновлення газоспоживання та несанкціоноване підключення газових приладів.
Дані порушення, за участю представника споживача - завідувача Зняцівського дошкільного навчального закладу Прокопчук Я.Ю. зафіксовано актом про порушення № 256 від 31.10.2018 року.
Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС 11.12.2018 розглянуто та задоволено комісією ПАТ «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення.
Таким чином, внаслідок самовільного, тобто без погодження з Оператором ГРМ, відновлення газопостачання та додаткового підключення до газової мережі котлу рівнотерм в кількості 1 Шт. потужністю 5,4 м.куб/год та КС-Г-5О в кількості 1 шт, потужністю 5,6 м.Куб/год, сумарна номінальна потужність газоспоживаючих приладів на об'єкті Відповідача склала 11 м3/год., і значно перевищила діапазон обчислення лічильника газу, який становить 6 м3/год.
Тобто, максимальна витрата газу встановленого газоспоживчого обладнання, яку може облікувати даний лічильник газу, та за якої забезпечуються робочі умови лічильника газу, становить 6м3/год. У разі перевищення цієї вимірюваної витрати покази лічильника є не достовірними.
Пунктом 2,3 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання, або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки, а при використанні газу без договору - з дня його закінчення ,чи розірвання до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців. У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до цих норм, у зв'язку з тим, що контрольне зняття показників лічильника чи перевірка (огляд) вузла обліку не проводилось, Товариством здійснено нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання за 6 місяців з 16.05.2018 до виявлення порушення 31.10.2018.
Перерахований до сплати об'єм природного газу становить 8 910,4 м. куб., а вартість, зазначена Позивачем становить 104 868,24 грн.
У відповідності до положень п. 12 глави 5 Розділу 11 Кодексу ГРС, зазначена вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком від 11.12.2018 шляхом надсилання йому рекомендованим поштовим відправленням разом із Вимогою № 9827 від 22.12.2018. Відповідачем вимога залишена без відповіді та задоволення.
Зважаючи на вищенаведене, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права з даним позовом.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Спір у даних правовідносинах виник у зв'язку з порушенням Відповідачем умов договору, та вимогою Позивача про стягнення компенсації вартості перерахованих обсягів природного газу (завданих збитків), у заявленій позивачем до стягнення сумі 104 868,24 грн.
Відповідно до частин першої та другої статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Згідно з приписами частин першої - третьої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
У відповідності до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписами статті 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі статтею 224 Господарського кодексу України (далі - ГК України) учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до частини першої статті 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 24941 (далі - Кодекс газорозподільних систем), договір на приєднання до газорозподільної системи/договір на приєднання - це письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об'єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи; несанкціоноване відновлення газоспоживання - це виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком; несанкціоноване підключення газових приладів - це самовільне під'єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об'єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під'єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Згідно з приписами пунктів 1 та 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про пошкодження пломб; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
У відповідності до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з пунктом 3 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 1 та 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно додатку №4 до заяви приєднання, адреса об'єкта - АДРЕСА_1 , перелік точок комерційного обліку об'єкта споживача - лічильник «Самгаз» G 4, заводський № 2226178. З діапазоном обчислення газу, який становить 6 м3/год.
Відтак, максимальна витрата газу встановленого газоспоживчого обладнання, яку може облікувати даний лічильник газу, та за якої забезпечуються робочі умови лічильника газу, становить 6м3/год. У разі перевищення цієї вимірюваної витрати покази лічильника е не достовірними.
31.10.2018 року працівниками ПАТ «Закарпатгаз» на об'єкті відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , під час проведення перевірки вузла було встановлено два порушення які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу, а саме: несанкціоноване відновлення газоспоживання та несанкціоноване підключення газових приладів.
Дані порушення, за участю представника споживача - завідувача Зняцівського дошкільного навчального закладу Прокопчук Я.Ю. зафіксовано актом про порушення № 256 від 31.10.2018 року.
Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС 11.12.2018 розглянуто та задоволено комісією ПАТ «Закарпатгаз» з розгляду актів про порушення.
Отже, внаслідок самовільного, тобто без погодження з Оператором ГРМ, відновлення газопостачання та додаткового підключення до газової мережі котлу рівнотерм в кількості 1 Шт. потужністю 5,4 м.куб/год та КС-Г-5О в кількості 1 шт, потужністю 5,6 м.Куб/год, сумарна номінальна потужність газоспоживаючих приладів на об'єкті Відповідача склала 11 м3/год., і значно перевищила діапазон обчислення лічильника газу, який становить 6 м3/год.
У відповідності до пунктів 4-8 зазначеної глави розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Позивачем у підтвердження правомірності складення акту про порушення подано суду наказ відділу освіти Мукачівської державної адміністрації №1391-к від 25.11.2014 яким переведено ОСОБА_1 з посади виконуючої обов'язки завідувача Зняцівського дошкільного навчального закладу на посаду на посаду завідувача даного закладу. Саме даною особою від імені споживача було підписано акт про порушення.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з пунктами 10-12 вказаної глави розділу XI Кодексу газорозподільних систем споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
Згідно Кодексу газорозподільних систем у разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
З матеріалів справи вбачається, що листом №3491 від 23.11.2018 позивачем було повідомлено відповідача про дату засідання комісії з розгляду актів про порушення (надіслано на поштову адресу відповідача згідно відмітки поштового відділення).
У відповідність Пункту 11 Глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, таке: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Тобто, максимальна витрата газу встановленого газоспоживаючого обладнання, яку може облікувати даний лічильник газу, та за якої забезпечуються робочі умови лічильника газу, становить 6 м3/год. У разі перевищення цієї вимірюваної витрати покази лічильника є не достовірними.
У відповідності до положень глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС 12.12.2017р. акт про порушення розглянуто та задоволено комісією ПАТ «Закарпатгаз» з розглядів актів про порушення.
Пунктом 3 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРІМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до цих норм, у зв'язку з тим, що контрольне зняття показників лічильника чи перевірка (огляд) вузла обліку не проводилось, Позивачем перераховано об'єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання з дня припинення газопостачання та перевірки ВРГ 16.05.2018 до 31.10.2018 день виявлення та усунення порушення. Перерахований до сплати об'єм природного газу становить 8 910,4 м. куб., а вартість, зазначена Позивачем становить 104 868,24 грн.
У відповідності до положень Кодексу, зазначена вартість донарахованого об'єму природного газу пред'явлена до сплати Відповідачу окремим платіжним рахунком від 11.12.2018 шляхом надсилання йому рекомендованим поштовим відправленням разом із Вимогою № 9827 від 22.12.2018. Відповідач цю вимогу про компенсацію залишив без реагування. Разом з тим, матеріали справи містять докази стосовно отримання відповідачем такої вимоги 27.12.2018.
Відповідач повідомив, що Позивачем жодним чином не підтверджена конкретна дата, з якої відбулося несанкціоноване газопостачання об'єкту, на що, суд зазначає, у відповідності до норм Пункту 2,3 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРС, контрольне зняття показників лічильника чи перевірка (огляд) вузла обліку не проводилось, Позивачем здійснено нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання за 6 місяців з 16.05.2018 до виявлення порушення 31.10.2018.
Згідно з частиною другою статті 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1. Типового Договору розподілу природного газу ).
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Пунктом 4 ст. 611 цього Кодексу визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ця норма кореспондується зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи викладене, Відповідач зобов'язаний компенсувати ПАТ «Закарпатгаз» вартість перерахованих при вищенаведених обставинах обсягів природного газу.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 ГПК України).
При цьому судом не приймаються інші твердження відповідача наведені ним на обґрунтування власної позиції по суті спору у ході судового розгляду, зокрема, щодо посилання Позивачем на Пункт 2,3 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС, так як дана норма застосовується, як у разі несанкціонованого відновлення газопостачання, так і у випадку відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що Відповідач зобов'язаний компенсувати позивачу, вартість перерахованих при вищенаведених обставинах обсягів природного газу.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 195, 232, 233, 237, 238, 240 ГПК України, суд
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації (89600, Закарпатська область м. Мукачево, вул. Штефана Августина, 21, код ЄДРПОУ 02143347) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», ( 88015, Закарпатська область м. Ужгород вул. Погорєлова, 2 код ЄДРПОУ 05448610) вартість донарахованого об'єму природного газу на суму 104.868,24 грн. (сто чотири тисячі вісімсот шістдесят вісім грн. 24 коп.)
3. Стягнути з Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації,( 89600, Закарпатська область м. Мукачево, вул. Штефана Августина, 21 код ЄДРПОУ 02143347) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», ( 88015, Закарпатська область м. Ужгород вул. Погорєлова, 2 код ЄДРПОУ 05448610) суму 1921 грн. (Одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн.00 коп.) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 31.07.19
Суддя О.Ф. Ремецькі