Постанова від 22.09.2009 по справі 2а-1275/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.09.2009 р. 16:13 № 2а-1275/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І. О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва

до Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування»

простягнення заборгованості

У судовому засіданні 22 вересня 2009 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.

ОБСТАВИНИСПРАВИ

Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (надалі - також «Позивач») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» (надалі -також «Відповідач») про стягнення з Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» прострочену заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій призначених згідно з Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність'у розмірі 80 627 грн. 93 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог чинного законодавства України Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування'має перед Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій в розмірі 80 627 грн. 93 коп., яка на момент розгляду даної адміністративної справи є непогашеною.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва в судовому засіданні зазначив, що, починаючи з 1 січня 2008 року по теперішній час Позивач надсилає Відповідачу повідомлення про відшкодування фактичних витрат на виплату наукових пенсій, призначених працівникам цього інституту, але суми коштів, зазначених в повідомленнях, підприємством безпідставно не відшкодовуються.

Таким чином, на думку представника Позивача, вищевказане свідчить про порушення відповідачем вимог статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність'та постанови Кабінету Міністрів України № 372.

Відповідачем подано письмові заперечення на позов, в яких зазначено про те, що відповідно до повідомлень Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва заборгованість Відповідача за 2008 рік становить 33 179 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спірні правовідносини регулюються Законом України Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 «Про затвердження порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність'та сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи».

Відповідно до частини 9 статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»(надалі також -«Закон») різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації -за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи визначено Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 (надалі також «Порядок»).

Відповідно до пункту 2 Порядку визначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Таким чином, Суд звертає увагу на те, що суми, які підлягають виплаті, визначаються на підставі місячного розміру пенсійного утримання особи, що має право на даний вид пенсії і є виключною компетенцією Пенсійного фонду.

Даним нормативним положенням закріплено обов'язок органу Пенсійного фонду щодо визначення розміру витрат на відшкодування різниці наукових пенсій, а також обов'язок підприємства щомісячно до 25 числа перераховувати органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному періоді.

Як підтверджується матеріалами справи, а саме -Довідкою управління статистики міста Києва про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 19717, Державне підприємство «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування'є державним госпрозрахунковим підприємством.

Згідно з карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного не бюджетного підприємства (період розрахунку з 1 січня 2008 року по 30 грудня 2008 року), заборгованість Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування'становить 80 627, 93 грн.

Листом № 6663/03 від 17 грудня 2008 року Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва повідомило Відповідача про те, що заборгованість Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування'станом на 15 грудня 2008 року становить 80 627, 93 грн.

Факт отримання вищевказаного листа 25 грудня 2008 року представником Відповідача підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 05109774.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 (надалі -Положення) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування; забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України; ефективне використання коштів Пенсійного фонду України, здійснення в межах своєї компетенції контрольних функцій, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів Пенсійного фонду України.

Частиною 3 статті 106 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'встановлено, що орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

На основі наявних в матеріалах справи розрахунків Судом встановлено розмір загальної суми заборгованості Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування», який становить 80 627, 93 грн.

Доказів на підтвердження погашення вказаної заборгованості Відповідачем не надано.

Суд звертає увагу на те, що необґрунтованим є посилання Відповідача в письмових запереченнях на позов про те, що заборгованість Відповідача за 2008 рік становить 33 179 грн., оскільки Відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження вказаного твердження.

Водночас, Суд вважає за необхідне звернути увагу на Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва № 11/197 від 30 травня 2008 року, якою було затверджено мирову угоду між Першим заступником прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва та Державним підприємством «НДПІ містобудування'та закрито провадження у справі за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва до Державного підприємства «НДПІ містобудування'про стягнення заборгованості у сумі 70 630, 49 грн.

Однак, Суд звертає увагу на те, що вищевказану мирову угоду було затверджено судом щодо виплати заборгованості, яка стосується інших періодів, на які нараховувалися виплати, а саме -січень -грудень 2005 року та з 1 лютого по 31 грудня 2007 року.

В даному адміністративному провадження позовні вимоги заявлені про стягнення заборгованості за інші періоди часу, а саме -серпень, вересень, жовтень 2007 року, які не охоплені вищевказаною мировою угодою.

Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування'прострочену заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій призначених згідно з Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність'у розмірі 80 627 грн. 93 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н. Є. Блажівська