Постанова від 25.07.2019 по справі 524/5184/19

Справа № 524/5184/19

Провадження 3/524/2022/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2019 року Автозаводський райсуд м. Кременчука в складі:

головуючої судді - Обревко Л.О.

при секретарі - Кот А.А..

з участю прокурора - Кравченко Я.Ю.

захисника - Милованова Р.В.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці адміністративний протокол відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кременчука, Полтавської області, українки, громадянки України, одружена, працюючої Бюджетне управління Департаменту фінансів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, головним спеціалістом, проживаючої: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст 172-5, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Автозаводського районного суду м.Кременчука надійшов протокол про адміністративне корупційне правопорушення в якому зазначено, що ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом Бюджетного управління Департаменту фінансів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, являючись відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», всупереч вимог ч.2 ст.23 Закону одержала від групи осіб подарунки у не грошовій формі (квартиру) загальною вартістю 244 421,33 грн., що перевищує дозволений Законом розмір сукупної вартості подарунків (3 524 грн.) чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-5 КУпАП.

Обставини вчинення правопорушення наступні.

26.04.2006 ОСОБА_1 наказом № 969/14 Фінансового управління Кременчуцької міської ради Полтавської області було призначено на посаду головного економіста бюджетного відділу та присвоєно останній 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

01.06.2017 ОСОБА_1 . наказом № 4-к Фінансового управління виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області було переведено на посаду головного спеціаліста бюджетного відділу Департаменту фінансів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, що прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. "а" і "в" п. 2, п. 4 і 5 ч. 1 ст. З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування на яку поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення,правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов'язання, передбачені Законом.

Відповідно до ч. 2 ст.23 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Відповідно до СТ.7 Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у розрахунку на місяць) встановлено у розмірі з 1 січня 2018 року - 1762 гривень, тобто сукупна вартість подарунків отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не повинна перевищувати З 524 грн.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на . нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, договору дарування квартири № 1930 від 18.09.2018, посвідченого приватним нотаріусом Бородянського нотаріального округу" Київської області Микитенко Наталією Станіславівною, право власності на квартиру загальною площею 53.4 кв.м., що розташована за адресою. АДРЕСА_2 , зареєстровано за ОСОБА_1 .

З щорічної декларації ОСОБА_1 за 2018 рік встановлено, що остання 18.09.2018 отримала у подарунок від ОСОБА_2 та від ОСОБА_3 , об'єкт нерухомого майна, а саме квартиру загальною площею 53.4 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до п. 5 договору дарування квартири та висновку про вартість нерухомого майна, виданого станом на 04.09.2018 ТОВ «Оціночна компанія «Мерило», ринкова вартість квартири, що дарується за цим договором, становить 244 421 грн. 33 коп. грн.

З цього випливає, що ОСОБА_1 18.09.2018 отримала у подарунок квартиру, загальною площею 53,4 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вартістю 244 421 грн. 33 коп.

Таким чином в 2018 році ОСОБА_1 отримала в подарунок квартиру загальною вартістю 244 421 грн. 33 коп., що істотно перевищує визначену Законом суму подарунків отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, яка відповідає загальновизнаним уявленням про гостинність та складає З 524 грн. на 2018 рік.

Надаючи пояснення ОСОБА_1 повідомила, що дійсно 18.09.2018 отримала від рідної тітки ОСОБА_2 та двоюрідного брата ОСОБА_3 подарунок у вигляді квартири вартістю 244 421 грн. 33 коп., що розтащована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч. 3 ст. 1. Закону України «Про запобігання корупції» близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не чають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Вона ж, будучи головним спеціалістом Бюджетного управління Департаменту фінансів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, являючись відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», всупереч вимог ч.2 ст.52 Закону, після отримання 18.09.2018 року у власність об'єкту нерухомого майна - квартири, загальною площею 53,4 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , вартістю 244 421,33 грн., в порушення десятидневного строку не подала повідомлення про суттєві зміни в майновому стані на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Обставини вчинення правопорушення наступні.

26.04.2006 ОСОБА_1 Наказом № 969/14 Фінансового управління Кременчуцької міської ради Полтавської області було призначено на посаду головного економіста бюджетного відділу та присвоєно останній 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

01.06.2017 ОСОБА_1 . Наказом № 4-к Фінансового управління виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області було переведено на посаду головного спеціаліста бюджетного відділу Департаменту фінансів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, що прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. "а" і "в" п. 2, п. 4 і 5 н. 1 ст. З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у ч статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону країни "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування на яку поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження зобов'язання, передбачені Законом.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції" у разі твої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання^ним щу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство). Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089). Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 11 зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому етапі суб'єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подаються виключно в електронній формі, їх паперова копія не подається. Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування затверджена рішенням Національного агентства № від 10.06.2016.

Згідно з правилами заповнення повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, затвердженими рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016, суб'єкт декларування не пізніше ніж на десятий календарний день з дня отримання доходу або придбання майна зобов'язаний повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Якщо вартість майна була сплачена частинами, то повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно. Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування. Суб'єкт декларування повинен підтвердити ознайомлення із правилами заповнення форми повідомлення перед початком внесення інформації до розділів форми шляхом проставлення відповідної відмітки.

Відповідно до пункту 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно - правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Факт ознайомлення з вимогами фінансового контролю Закону України "Про запобігання корупції", правилами користування електронним цифровим підписом та Реєстром, також підтверджено поданням ОСОБА_1 щорічних декларацій за 2016, 2017 та 2018 роки, тобто останній було достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", оскільки на веб-сайті НАЗК розміщено антикорупційне законодавство, нормативно-правові акти, а також рішення та роз'яснення НАЗК щодо вимог фінансового контролю.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 року 1 762 гривні, тобто 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року складає - 88 100 грн.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, договору дарування квартири № 1930 від 18.09.2018, а також щорічної декларації за 2018 рік, встановлено, що ОСОБА_1 18.09.2018 отримала у подарунок від ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , та ОСОБА_3 , ІНП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , об'єкт нерухомого майна, а саме квартиру загальною площею 53.4 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідно до п. 5 договору дарування квартири та висновку про вартість нерухомого майна, виданого станом на 04.09.2018 ТОВ «Оціночна компанія «Мерило», ринкова вартість квартири, що дарується за цим договором, становить 244 421 грн. 33 коп.

З цього випливає, що ОСОБА_1 18.09.2018 отримала у власність майно - квартиру, загальною площею 53,4 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вартістю 244 421 грн. 33 коп.

Оскільки ОСОБА_1 18.09.2018 отримала у власність майно вартістю 244 421 грн. 33 коп., що перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, то остання відповідно до ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції" у зв'язку із суттєвою зміною в майновому стані у десятиденний строк з моменту отримання доходу зобов'язана була повідомити про це Національне агентство,щ саме не пізніше 23:59:59 27.09.2018.

Згідно інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Данилейко Т.В. не подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо отримання у власність майна вартістю 244 421,33 грн.

Оскільки ОСОБА_1 вчинила декілька правопорушення, які розглядаються одночасно одним і тим же органом, стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тому суд призначає покарання із застосуванням ст. 36 ч. 2 КпАП України.

В судовому засіданні правопорушник ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнала повністю.

Винність ОСОБА_1 підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями, та іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Вирішуючи питання про накладання стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує те, що хоча санкція ч.1 ст. 172-5 передбачає конфіскацією, але беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, а також обставини справи, які не вказують на те що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подарували ОСОБА_1 квартиру саме як публічному службовцю з метою вирішення питань у власних інтересах, що ОСОБА_1 є зацікавленою у певних офіційних діях ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та вважає можливим обмежитись накладенням стягнення у виді штрафу.

Враховуючи вище викладене та характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, її майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 вид стягнення у вигляді штрафу без конфіскації подарунка, з метою запобігання вчинення нею нових правопорушень у подальшому.

Статтею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт для запобігання вчиненню нових правопорушень.

Законом України «Про судовий збір» передбачено справляння судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, у зв'язку із чим суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 384 грн. 20 коп.

Керуючись ст.36, ч.1 ст 172-5, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст 172-5, ч.1 ст.172-6, 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення і притягнути її до адміністративної відповідальності, застосувавши адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700,00 (одна тисяча сімсот) грн. в прибуток держави без конфіскації подарунка.

Стягнути з ОСОБА_1 збір в сумі 384,20 грн. на користь держави (одержувач є Державна судова адміністрація України: отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф підлягає добровільній сплаті протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний штраф в розмірі 3400 грн.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука.

Суддя Л.О.Обревко