Рішення від 29.07.2019 по справі 398/4605/18

Справа №: 398/4605/18

провадження №: 2/398/579/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"29" липня 2019 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Орловського В.В., за участі секретаря судового засідання Величко Т.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , представник позивача ОСОБА_3 , до ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та призначення аліментів,

встановив:

Представник позивача Швець С.В. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, у якій просить встановити, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також внести зміни до актового запису №563 від 17 вересня 2003 року, вчиненого Відділом реєстрації актів громадського стану Олександрійського міського управління юстиції Кіровоградської області, а саме: вказати батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, місце проживання: АДРЕСА_1 ; в графі «прізвище дитини» змінити з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ». Також позивач просить стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/4 усіх видів його заробітку (доходу), але не менше п'ятдесяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення повноліття дитини.

Позов обґрунтовує тим, що вона з відповідачем перебувала у фактичних шлюбних відносинах з 2003 року по 2006 роки. Проживали в будинку АДРЕСА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_5 вона народила сина ОСОБА_2 . Відповідач відмовився подавати спільну заяву до органів РАЦС, тому батько дитини записаний в свідоцтві про народження дитини відповідно до ст. 135 СК України. В подальшому в 2014 році вона уклала шлюб з відповідачем, однак чоловік дізнавшись, що їхній син ОСОБА_7 є інвалідом дитинства і його хвороба є невиліковною, вирішив розірвати подружні стосунки і залишив сім'ю. Відповідач ігнорує фінансові потреби дитини, добровільно не надає їй фінансової допомоги на утримання сина, і матеріальні витрати вона несе сама. Відповідач інших осіб на утриманні не має, має задовільний стан здоров'я та матеріальне становище, а тому має можливість надавати допомогу на утримання сина.

08.02.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому ОСОБА_4 зазначає, що позовні вимоги визначає частково, в частині визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини ОСОБА_8 визнає повністю, щодо вимог про стягнення аліментів визнає частково в розмірі 1/8 частини заробітної плати (доходу), оскільки має на утриманні повнолітнього сина, ОСОБА_9 , який проживає та навчається за межами України у м. Варшава, також його теперішня дружина не працює та перебуває на його повному утриманні, до того ж нещодавно помер його батько і тому він надає матеріальну допомогу на утримання своєї матері, яка проживає одиноко та потребує допомоги. Також зазначає, що на даний час, у зв'язку з великим безробіттям в Україні, вимушений перебиватися приватними заробітками, тому сплачувати аліменти в розмірі 1/4 від заробітку (доходу) не має можливості.

16.04.2019 року від представника позивача надійшла заява, в якій він заявляє про відмову від позовних вимог стосовно внесення змін в графі “прізвище дитини” актового запису №563 від 17 вересня 2003 року, вчиненого Відділом реєстрації актів громадського стану Олександрійського міського управління юстиції Кіровоградської області, а саме відмовляється від позовних вимог щодо зміни прізвища дитини із “ ОСОБА_5 ” на “ ОСОБА_6 ”.

03.05.2019 року відповідач подав письмове заперечення на заяву про відмову від частини позовних вимог позивачем, в якому зазначив, що дитина - син ОСОБА_7 є неповнолітнім, тобто особою віком від 14 до 18 років, тому він має бути залучений як третя особа для висловлювання своєї думки з приводу зміни прізвища. Також третьою особою має бути залучений Орган опіки та піклування Олександрійської міської ради, оскільки на засіданні органу повинно бути з'ясовано думку дитини про зміну прізвища. Вимоги про залишення сину ОСОБА_10 прізвища матері не визнає. Просить позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково та встановити батьківство по відношенню до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 і в свідоцтві про його народження внести запис, що батьком є ОСОБА_4 , змінити прізвище сина з ОСОБА_11 на ОСОБА_6 . Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 аліменти у розмірі 1/8 частини всіх видів заробітку (доходу) на утримання сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до його повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Позивач та її представник адвокат Швець С.В. у судове засідання не з'явились. Він представника надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, що підтверджується зворотним поштовим повідомленням з- розпискою про отримання, про причини неявки суд не повідомив.

Представник третьої особи начальник Олександрійського МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області подав заяву, у якій просив розглянути справи без участі представника відділу.

Вислухавши позивача і відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступних висновків

ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_2 , його батьками зазначені ОСОБА_12 та ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_1 виданим відділом реєстрації актів громадського стану Олександрійського міського управління юстиції 17 вересня 2003 року, актовий запис №563.

Згідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька дитини відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, відомості про батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме ОСОБА_12 записаний відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

Згідно довідки №14 Квартального комітету №29 Олександрійської міської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживає разом з матір'ю ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , 28 квітня 2015 року уклав шлюб з ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Олександрія реєстраційної служби Олександрійського міськрайонного управління юстиції у Кіровоградській області, актовий запис №157.

У ОСОБА_4 та ОСОБА_13 є син, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого Олександрійським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, актовий запис №553.

Згідно свідоцтва №9951/2018/ZB, ОСОБА_14 , народжений ІНФОРМАЦІЯ_10 в Кіровоградській області, син ОСОБА_15 , є студентом Академії Економіки та Гуманітарій в Варшаві напрямок Адміністрації на 6 семестрі, плановий термін закінчення навчання 30.09.2019.

Згідно копії довідки КП “Житлогосп” №83 від 05.02.2019 року ОСОБА_4 проживає по АДРЕСА_1 , з дружиною ОСОБА_13 та сином ОСОБА_9 .

Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 28.04.2006 року звільнена згідно ст. 38 КЗпП України за власним бажанням.

Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками зазначені ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 виданого Олександрійським МВДРАЦСГТУЮ у Кіровоградській області, актовий запис №725.

Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_6 , ОСОБА_17 є пенсіонером за віком.

Згідно довідки №53 від 05.02.2019 року про склад сім'ї виданої квартальним комітетом №28, ОСОБА_17 проживає по АДРЕСА_3 .

Згідно копії лікарського свідоцтва про смерть №672 від 19.05.2018 року, ОСОБА_16 , 1942 року народження, помер ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Розглядаючи позовні вимоги про визнання батьківства, суд застосовує такі норми права.

Відповідно до ст. 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Відповідно до ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно з п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року, №96/5, рішення суду про визнання батьківства (материнства) є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Відповідно до ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Згідно з ч. 1 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Враховуючи, що відповідач у відзиві визнав позовні вимоги в частині визнання батьківства, позов в частині визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини у частині зазначення батьком дитини ОСОБА_4 підлягає задоволенню.

Щодо питання про зазначення у актовому запису прізвища дитини суд вирішує справу у межах заявлених позовних вимог. Так, відповідно до заяви від 16 квітня 2019 року позивач відмовилась від вимоги про внесення змін до актового запису про народження дитини у частині зміни до прізвища дитини із “ ОСОБА_5 ” на “ ОСОБА_6 ”. Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи в межах заявлених нею вимог. Таким чином, позивач відмовилась від вимоги про внесення змін до актового запису щодо прізвища дитини, а відповідач ОСОБА_4 , хоча у своїх письмових запереченнях наполягає на зміні прізвища дитини, із відповідним позовом щодо вирішення спору щодо прізвища дитини, ні до суду, ні до органу опіки і піклування відповідно до ст.145 СК України не звертався. Отже, враховуючи відмову позивача від зазначених вимог і незаявлення таких вимог відповідачем у передбаченій ЦПК процесуальній формі, суд вважає, що спір щодо прізвища дитини на даний час відсутній.

Розглядаючи позовні вимоги про стягнення аліментів суд застосовує, зокрема, такі норми права.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ст. 181 СК України способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

Згідно ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

Враховуючи встановлені у справі обставини і зазначені норми права суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо розміру аліментів підлягають задоволенню.

Суд вважає обґрунтованим заявлений позивачем розмір аліментів, а саме 1/4 частку від усіх доходів відповідача. Відповідач не надав суду жодних відомостей про розмір його доходу, олише послався на те, що “перебивається приватними заробітками” та має інших утриманців. Разом з цим у адресованій суду заяві про відкладення розгляду справі від 29 січня 2019 року він вказує, що перебуває за межами України на роботі. Такі твердження відповідача вказують на те, що він ухилився від надання суду конкретної інформації про розмір свого доходу.

Також відповідач ухилився від надання конкретних відомостей про розмір своїх витрат. За таких обставин суд відхиляє доводи відповідача про те, що він має на утриманні повнолітнього сина, який продовжує навчання. По-перше, відповідач надав суду лише незавірену фотокопію перекладу з польської на українську мову свідоцтва, виданого 9 жовтня 2018 року Академії економіки та гуманітарних наук у Варшаві про те, що ОСОБА_18 є студентом та запланований термін закінчення навчання - 30 вересня 2019 року. Цей доказ є недопустимим, оскільки суду не надано оригінал або завірену копію самого свідоцтва. Також відповідач не обґрунтував які саме витрати і у якому розмірі він несе на утримання свого неповнолітнього сина, який згідно з доводами відповідача, завершує навчання у вересні 2019 року, тобто невдовзі після розгляду цієї справи, і яку частину від його доходу ці витрати становлять.

Суд також враховує, що сам відповідач у відзиві визнає, що він несе витрати на оплату навчання і утримання свого неповнолітнього сина за кордоном, однак не зазначає розмір цих витрат.

Також суд відхиляє доводи відповідача про те, що він зобов'язаний утримувати дружину, оскільки суду не надано доказів того, що дружина є непрацездатною, потребує матеріальної допомоги або у не є інші передбачені главою 9 Сімейного кодексу України підстави отримувати утримання від чоловіка. Суду не надані докази її непрацездатності та її матеріального стану та наявності або відсутності у неї доходу.

Також суд відхиляє доводи відповідача про те, що він утримує матір, яка проживає окремо. Суду не надано доказів того, що матір відповідача потребує матеріальної допомоги від відповідача, який розмір її доходів, і докази того, що відповідач цю допомогу надає. Відповідач також не надав суду відомості у якому розмірі і у якій формі він надає матеріальну допомогу своїй матері і яку частку свого доходу він витрачає для надання цієї допомоги. Із наданої суду відповідачем довідки вбачається, що мати проживає одиноко за різними з відповідачем адресами. Також відповідачем не надано належних доказів, що його дружина знаходиться на обліку в центрі зайнятості, щоб підтвердило намагання влаштуватися на роботу.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про стягнення аліментів у розмірі 1/4 частини доходів відповідача.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 200, 206, 258, 259, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд

вирішив:

Задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп - НОМЕР_7 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), представник позивача ОСОБА_3 (діючий на підставі доручення №692 від 27.11.2018 року, адреса: АДРЕСА_4 обл АДРЕСА_5 ) до ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп - НОМЕР_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (ЄДРПОУ - 23693129 адреса: Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 138) про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та призначення аліментів.

Визнати, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, є батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про народження №563 складений 17 вересня 2003 року Відділом реєстрації актів громадського Олександрійського міського управління юстиції.

Зобов'язати Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про народження №563, складений 17 вересня 2003 року Відділом реєстрації актів громадського Олександрійського міського управління юстиції, а саме у графі «відомості про батька» зазначити, що батьком дитини ОСОБА_2 є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп - НОМЕР_8 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп - НОМЕР_7 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_4 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця, починаючи стягнення з дати подання позову, тобто з 10 грудня 2018 року до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Рішення підлягає негайному виконанню в частині стягнення аліментів у межах платежу за один місяць.

Стягнути із ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп - НОМЕР_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп - НОМЕР_7 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 сплачений нею при подачі позову судовий збір в сумі 704,80 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп - НОМЕР_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір на користь держави у сумі 704,80 грн.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду у порядку, передбаченому ст. 355 і п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 29.07.2019 року.

Суддя В.В. Орловський

Попередній документ
83357101
Наступний документ
83357103
Інформація про рішення:
№ рішення: 83357102
№ справи: 398/4605/18
Дата рішення: 29.07.2019
Дата публікації: 02.08.2019
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори, що виникають із сімейних правовідносин; Спори, що виникають із сімейних правовідносин про встановлення батьківства або материнства