31 липня 2019 року
м. Київ
справа № 826/8945/18
адміністративне провадження № К/9901/18574/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
перевіривши касаційну скаргу Міністерства фінансів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2019 року у справі №826/8945/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України про визнання протиправним та скасування індивідуального акту №179-о від 31 травня 2018 року,
03 липня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства фінансів України.
Ухвалами Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10 квітня 2019 року та 17 травня 2019 року касаційну скаргу Міністерства фінансів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2019 року у справі №826/8945/18 повернуто особі, яка її подала на підставі п. 1 ч. 5 ст. 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
На виконання вимог вказаних ухвал, скаржник усунув встановлені судом недоліки, додавши до матеріалів касаційної скарги оригінал довіреності від 02 липня 2019 року № 13030-08/33.
Також, ухвалою Верховного Суду від 09 липня 2019 року касаційну скаргу залишено без руху та надано скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги, а саме: подання заяви про поновлення строку та доказів на підтвердження існування поважних обставин щодо пропуску строку на касаційне оскарження.
На усунення недоліків касаційної скарги 22 липня 2019 року Міністерство фінансів України подало заяву, в якій посилається на те, що вони не мали змоги долучити оригінал довіреності до касаційної скарги, оскільки оригінал довіреності був необхідним для участі та підтвердження повноваження представника в судах різних інстанцій, де стороною є Міністерство фінансів України. В разі долучення оригіналу довіреності Міністерство фінансів України було б позбавлено процесуальних прав та обов'язків. Також, надано роздруківку з сайту http://court.gov.ua/fair/, за період з 04 травня 2019 року по 03 липня 2019 року, де Міністерство фінансів України було стороною і при участі в судових засіданнях представнику необхідно було мати оригінал довіреності.
Згідно частини 3 статті 329 КАС України строк на подання касаційної скарги, також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
Суд касаційної інстанції вважає, що наведені скаржником доводи не можуть бути підтвердженням поважності причини пропуску строку на касаційне оскарження вказаного судового рішення. Підставою для його пропуску є лише наявність поважних причин (підтверджених належними доказами), тобто обставини, які є об'єктивно непереробними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Слід зауважити, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (Рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 року у справі "Компанія "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А." проти Іспанії").
Посилання скаржника на його незгоду з ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 травня 2019 року є безпідставним. В даному випадку в ухвалах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10 квітня 2019 року та від 17 травня 2019 року при поверненні касаційної скарги судом наголошувалося на необхідності подання або оригіналу, або копію довіреності завірену належним чином.
Крім того, навіть після того, як скаржнику було надіслано ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 травня 2019 року про повернення касаційної скарги, яка була вручена скаржнику 24 травня 2019 року згідно рокомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ним подано касаційну скаргу разом з заявою про поновлення строку на касаційне оскарження лише 03 липня 2019 року, тобто з великим пропуском строку.
Також, слід зазначити, що повернення первинної касаційної скарги не означає можливість повторного звернення до суду касаційної інстанції у будь який час такого повернення, без дотримання часових рамок, встановлених процесуальним законом, оскільки в такому разі порушуватиметься принцип юридичної визначеності.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, мотиви та доводи наведені в заяві про поновлення строку слід вважати неповажними та необґрунтованими для поновлення цього строку, оскільки неналежна організація діяльності установи, яка унеможливила своєчасне подання належним чином оформленої касаційної скарги, не може бути визнана поважною причиною пропуску процесуального строку.
Таким чином, у поданій заяві про поновлення строку відсутні відомості про наявність обставин, які б давали підстави для поновлення строку на касаційне оскарження, а тому у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.
Відповідно до частини третьої статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнанні судом неповажними.
На підставі викладеного, керуючись статтею 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства фінансів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2019 року у справі №826/8945/18.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М. М. Яковенко
Судді І. В. Дашутін
О. О. Шишов