Постанова від 30.07.2019 по справі 460/2707/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2019 року№ 857/4569/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Носа С.П.

за участю секретаря судового засідання Кітраль Х.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної фіскальної служби України на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року, ухвалене суддею Недашківською К.М., м. Рівне, дата складання повного тексту рішення 14 березня 2019 року, у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» до Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій щодо затвердження коригування плану-графіка проведення перевірок,-

ВСТАНОВИВ:

25.10.2018 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної фіскальної служби України, в якому, із урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо затвердження коригування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків у жовтні 2018 року в частині включення до нього Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» код ЄДРПОУ 37433589; визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Рівненській області від 12.10.2018 №2526 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» код ЄДРПОУ 37433589».

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року задоволено повністю адміністративний позов. Визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо затвердження коригування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків у жовтні 2018 року в частині включення до нього Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» код 37433589. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Рівненській області від 12 жовтня 2018 року №2526 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» код ЄДРПОУ 37433589».

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що контролюючий орган не надав суду інформації з приводу процедури та підстав включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, відтак, відповідачами не дотримано умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу. Суд першої інстанції також вказує на наявність суперечностей у наданих відповідачами документах (доказах) та заявах по суті справи. Так, у відзиві на позовну заяву Головне управління ДФС у Рівненській області вказало про наявність у платника податків високого та середнього ступенів ризику, що, на якого думку, слугувало підставою для включення позивача у коригування плану-графіка на 2018 рік. Натомість, до відзиву на позовну заяву Державна фіскальна служба України надала суду витяг з таблиці платників податків по Проекту коригування Плану-графіка на 2018 рік, де в графі «Причина включення до плану-графіка» зазначено: наявність оперативної інформації про ухилення від оподаткування службова записка від 01.10.2018 щодо проведення аналізу по завданню ДФС України від 01.10.2018 та включенню до плану-графіка шляхом коригування.

Таким чином, відповідачами не доведено правомірності підстав для включення ТОВ «Будтех-Пром» до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2018 рік шляхом його коригування. Прийняття в подальшому на основі таких змін оскаржуваного наказу, було здійснено суб'єктом владних повноважень всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано та без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для його винесення. Відтак, наказ №2526 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Будтех-Пром» код ЄДРПОУ 37433589 від 12.10.2018 є протиправним.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, Головне управління ДФС у Рівненській області та Державна фіскальна служба України оскаржили його, подавши апеляційну скаргу, в якій просять скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянти зазначають, що наказом від 12.10.2018 року №2526 визначено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015р. по 30.06.2018р. тривалістю 20 робочих днів з 23.10.2018 року. Наказ та повідомлення від 12.10.2018 року №878 були надіслані позивачу згідно п.77.4 ст.77 ПКУ. Згідно чеку Укрпошти №00172190009791 від 12.10.2018 року вищевказані документи були надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення вчасно - за 11 календарних днів до початку перевірки.

Територіальний орган ДФС після остаточного узгодження проекту плану-графіків надав департаментам аудиту засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка) до 03 числа місяця поточного року, відповідно до Порядку. Згідно листа Державної фіскальної служби України «Про затвердження коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у жовтні 2018 року» від 10.10.2018 року №31492/7/99-99-14-03-01-17 повідомлено, що коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у жовтні 2018 року сформовано та затверджено в.о. Голови Державної фіскальної служби України О.С. Власовим та розміщено на сайті ДФС 10.10.2018 року.

Таким чином, до коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок включено ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» на основі чинного законодавства без порушення вимог ПКУ та Порядку.

Крім того, апелянти стверджують, що суд першої інстанції безпідставно дійшов висновку про відсутність у ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» ризиків, згідно яких є підстави для включення платника податку до плану-графіка.

Останнім податковим періодом вважається подана звітність за 1 півріччя 2018 року ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ». Згідно аналізу вищезазначеної податкової звітності позивач мав високий та середній ступені ризику, що слугувало критерієм для його відбору для проведення перевірки.

Учасники справи на виклик апеляційного суду не прибули, що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч.2 ст.313 КАС України.

На підставі ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що начальником Головного управління ДФС у Рівненській області винесено наказ від 12.10.2018 №2526 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ», код 37433589», відповідно до якого постановлено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2018 тривалістю 20 робочих днів з 23.10.2018. Вказаний наказ №2526 прийнято згідно з Планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, шляхом коригування у жовтні 2018 року.

Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ППК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Приписами пункту 77.1 статті 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Відтак, документальна виїзна планова перевірка платника податків можлива за умови включення останнього до плану-графіка проведення перевірок та прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу оформленого наказом рішення про проведення такої перевірки.

Положення абзацу другого пункту 77.1 статт 77 ПК України передбачають, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Згідно пункту 77.2. статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 77.3. статті 77 ПК України забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за №751/27196) (далі - Порядок №524).

Згідно пункту 1 Розділу I «Загальні положення» Порядку №524 встановлено, що цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).

Річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс). План-графік документальних планових перевірок щодо дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, складається з квартальних планів-графіків відповідно до вимог статті 346 Митного кодексу України.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Встановлено, що Державною фіскальною службою України у грудні 2017 року оприлюднено на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади План-графік проведення планових перевірок платників податків на 2018 рік. Проте, ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» не було включено до Плану-графіка планових перевірок платників податків у грудні 2017 року.

Також встановлено, що ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» включено до Плану-графіка проведення планових перевірок платників податків на 2018 рік шляхом його коригування 10.10.2018 (жовтень 2018 року). Опублікування коригувань Плану-графіка відбулося 10.10.2018, а наказ №2526 про проведення перевірки прийнято вже 12.10.2018.

Відповідно до пункту 2 Розділу I «Загальні положення» Порядку №524, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).

Згідно пункту 3 Розділу I «Загальні положення» Порядку №524 проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

У листі ДФС №2897/8/17-00 від 10.10.2018 «Про затвердження коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у жовтні 2018 року», адресованому, зокрема, Головним управлінням ДФС в областях, вказано, що Департамент аудиту ДФС України повідомляє про затвердження коригування Плану-графіка проведення планових перевірок на 2018 рік в.о. Голови ДФС О.С. Власовим 10.10.2018.

Відповідно до абзацу 4 пункту 3 Розділу I «Загальні положення» Порядку №524 після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Отже, територіальні органи фіскальної служби формують «проекти» коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року; засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України територіальні органи подають такі «проекти» на узгодження; після остаточного узгодження «проектів» планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Із матеріалів справи вбачається, що «проект» коригування Плану-графіка проведення перевірок платників податків на 2018 рік (щодо включення, зокрема, позивача) узгоджений 10.10.2018.

Відповідно до листа Головного управління ДФС у Рівненській області від 11.10.2018 №4819/8/17-00-14-05-05, адресованого ДФС України (Департамент аудиту), Головне управління ДФС у Рівненській області на виконання наказу від 02.06.2016 №524 направив «проект» коригування Плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 2018 рік, яке пропонувалося провести у жовтні 2018 року. Додатками до такого листа були: проект Коригування плану-графіка документальних перевірок на 2018 рік, тип коригування: включення до плану-графіка; та проект Коригування плану-графіка документальних перевірок на 2018 рік, тип коригування: виключення з плану-графіка.

Відтак, Головним управління ДФС у Рівненській області не дотримано вимог законодавства щодо належного надіслання «проекту» коригування Плану-графіка проведення планових перевірок платників податків на 2018 рік та щодо належного надіслання «остаточно узгодженого» коригування Плану-графіка проведення планових перевірок платників податків на 2018 рік.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що після остаточного узгодження «проекту» коригування Плану-графіка територіальний фіскальний орган зобов'язаний надіслати до ДФС України «Коригування Плану-графіка», а не «проект», що було здійснено 11.10.2018. Надсилання проектів коригування планів графіків проведення документальних планових перевірок з відповідними додатками та обґрунтуванням підстав включення, після їх затвердження ДФС України, суперечить нормам законодавства.

Вказане свідчить про порушення відповідачами порядку проведення документальних планових перевірок платників податків, передбаченого ПК України та Порядком №524.

Щодо правових підстав для включення позивача у «проект» коригування Плану-графіка проведення планових перевірок платників податків на 2018 рік, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Розділом III Порядку №524 передбачено, що до розділів І, ІІ плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.

Формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період. При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

До плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Пунктом 5 розділу ІІІ Порядку 524 визначено наступні Критерії відбору платників податків - юридичних осіб:

1) високого ступеня ризику: рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування; рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5 млн грн. або перевищує 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн.; наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн.; наявність розбіжностей у платника податків згідно із системою автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 1 млн грн. або понад 5 відсотків загальних обсягів податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн.; здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн грн. або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн.; наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДФС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків: які мають ознаки фіктивності або стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов'язані з фіктивним підприємництвом; реєстрацію яких скасовано у судовому порядку; стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів; які знаходяться в розшуку; які визнані банкрутами; стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов'язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; щодо яких порушено кримінальні справи, які пов'язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах; інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності; декларування обсягу нарахованих/виплачених доходів нерезидента, з яких не утримано суми податку, за винятком дивідендів, понад 10 млн грн.; декларування від'ємного значення фінансового результату від операційної діяльності; наявність у органів ДФС оригіналів розрахункових документів, що не передані до органів ДФС дротовими або бездротовими каналами зв'язку у вигляді електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані; наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел; здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків; здійснення операцій з реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) нижче собівартості; різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції; декларування експортних та/або імпортних операцій без фактичного здійснення таких операцій; зростання удвічі та більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів; сума інших операційних витрат, витрат на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці;

2) середнього ступеня ризику: декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, якщо податковим (звітним) періодом є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, якщо податковим (звітним) періодом є календарний рік; здійснення експортних операцій щодо товарів, нетипових для основного виду діяльності підприємства (нетиповий експорт), у сумі понад 5 млн грн. або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн.; декларування залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 1 млн грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн. за останній звітний (податковий) період; відхилення між значеннями фінансового результату до оподаткування (прибуток або збиток), визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, задекларованого у податковій звітності, та фінансового результату до оподаткування (прибуток або збиток), задекларованого у фінансовій звітності, понад 10 відсотків; нарахування та виплата доходів за ознаками, визначеними Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 (далі - Довідник ознак доходів), 101 (заробітна плата, нарахована (виплачена)) та/або 102 (виплати відповідно до умов цивільно-правового договору), без утримання, перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб та/або єдиного внеску; зменшення у звітності суми нарахованого єдиного внеску за попередні періоди більше ніж на 20 відсотків загальної суми нарахованого єдиного внеску за останні 12 місяців, що передують звітному; порушення встановлених строків сплати єдиного внеску більше ніж на 365 днів; наявність інформації щодо здійснення платником податків операцій з купівлі-продажу та інших способів відчуження цінних паперів, емітенти яких за рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку включені до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності; наявність відносин із платниками податків, які обрали спрощену систему оподаткування та є керівниками, засновниками або співробітниками цього підприємства, у сумі операцій понад 5 млн грн. або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн.; наявність інформації про встановлення порушень порядку погашення векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання спирту етилового та біоетанолу, легких та важких дистилятів; різниці, що виникають при формуванні резервів (забезпечень), та різниці, які зменшують фінансовий результат, у сумі становлять понад 30 відсотків різниць, на які збільшується фінансовий результат; невідповідність суми сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів розрахунковій сумі цього податку із суми загального продажу таких товарів, проведеної через реєстратори розрахункових операцій; здійснення платником податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці від 20 до 30 відсотків; нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку; наявність інформації про об'єкти оподаткування у платника податків, який не сплачує плату за землю або сплачує її в неповному обсязі, а також задекларував податкові зобов'язання без документів, які надають право використовувати земельні ділянки; наявність розбіжностей між обсягами задекларованих у податкових деклараціях з податку на додану вартість податкових зобов'язань або податкового кредиту з податку на додану вартість та обсягами податкових зобов'язань або податкового кредиту з податку на додану вартість за даними Єдиного реєстру податкових накладних на 5 та більше відсотків; наявність негативних рішень комісії ДФС в системі автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризику, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних протягом трьох звітних періодів; інші операційні витрати більше інших операційних доходів; наявність в Системі електронного адміністрування реалізації пального від'ємного ліміту пального; невідповідність даних звітності реєстратора розрахункових операцій та обсягів постачання, зазначених у деклараціях з податку на додану вартість;

3) незначного ступеня ризику: проведення протягом місяця більше трьох ремонтів одного реєстратора розрахункових операцій, не пов'язаних із плановим технічним обслуговуванням; наявність у органів ДФС інформації про відсутність торгових патентів і ліцензій у платників податків, які провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню; зменшення у звітності суми нарахованого єдиного внеску за попередні періоди від 10 до 20 відсотків загальної суми нарахованого єдиного внеску за останні 12 місяців, що передують звітному; здійснення платником податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці від 10 до 20 відсотків; декларування платником податків видів діяльності, пов'язаних з торгівлею, громадським харчуванням, наданням послуг, за відсутності зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій; наявність зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій за відсутності обсягів реалізації товарів (послуг) через такий реєстратор розрахункових операцій; суми за повернення товарів становлять понад 5 відсотків суми загального продажу, проведеної через реєстратори розрахункових операцій.

Встановлено, що відповідно до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік (в редакції станом на початок поточного року), ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» відсутнє у переліку юридичних осіб, перевірка яких планується. ТОВ «БУДТЕХ-ПРОМ» включено до вказаного Плану-графіка з урахуванням коригування лише у жовтні 2018 року і одразу 12 жовтня 2018 року, видано наказ про проведення перевірки, що є порушенням вимог Порядку №524 та норм Податкового кодексу України.

Пунктом 4 розділу III Порядку №524 передбачено, що структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення. Пропозиції структурних підрозділів ДФС направляються Департаментом аудиту ДФС до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка. На рівні територіальних органів ДФС за даними інформаційних ресурсів ДФС та з інших джерел з урахуванням вимог пункту 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС та за пропозиціями структурних підрозділів ДФС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДФС.

Отже, План-графік проведення перевірок на відповідний квартал має формується у визначені терміни та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику визначені у відповідності до вищевказаного Порядку, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що в матеріалах справи відсутня, та апелянтом не надана, інформація та документи (належні та допустимі докази) на підтвердження обставин щодо підстав включення позивача до Плану-графіка на 2018 рік шляхом коригування.

З наданої у відповідь на адвокатський запит від 26.10.2018, інформаційно-аналітичної довідки (без дати та номера) не вбачається за який період проаналізовано діяльність підприємства та яким чином вираховувався ступінь ризику. Ненадання вказаної інформації та документів свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного суду від 23.01.2018 року по справі №813/1946/17 (провадження №К/9901/1709/17).

Враховуючи, що контролюючий орган не надав суду інформації з приводу процедури та підстав включення позивача до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що відповідачами не дотримано умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу.

З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачами не доведено правомірності підстав для включення ТОВ «Будтех-Пром» до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2018 рік шляхом його коригування. Прийняття в подальшому на основі таких змін оскаржуваного наказу, було здійснено суб'єктом владних повноважень всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано та без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для його винесення.

Таким чином, обґрунтованими є позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» до Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій щодо затвердження коригування плану-графіка проведення перевірок, тому правомірно задоволені судом першої інстанції.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянтів на правомірність прийнятого додаткового рішення не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що Державній фіскальній службі України слід повернути переплачену суму судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 2643,00 грн. згідно платіжного доручення № 1314 від 27.05.2019 року.

Керуючись ст.229, ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а Рівненського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року у справі №460/2707/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДТЕХ-ПРОМ» до Головного управління ДФС у Рівненській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій щодо затвердження коригування плану-графіка проведення перевірок - без змін.

Повернути з Державного бюджету України Державній фіскальній службі України (код ЄДРПОУ 39292197, р/р 35212098088530 в Державній казначейській службі України, м.Київ, МФО 820172) переплачену суму судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 2643,00 грн. (дві тисячі шістсот сорок три грн.) згідно платіжного доручення № 1314 від 27.05.2019 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Я. С. Попко

судді Р. Б. Хобор

С. П. Нос

Повне судове рішення складено 31.07.2019.