про зупинення апеляційного провадження
30 липня 2019 рокуЛьвів№ 857/5527/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя -Святецького В. В.
суддів -Гудима Л. Я.
Довгополова О. М.
за участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2019 року в справі № 1.380.2019.001155 (суддя Коморний О.І., м. Львів) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив: а) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 травня 2018 року з 01.01.2018 року та 75% - з 01.01.2019 року (відповідно до перерахунку від 15 квітня 2018 року);
б) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.05.2018 року з 01.01.2018 по 01.01.2019 року, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум;
в) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області компенсувати різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 1 січня 2019 року з урахуванням перерахунків з 01 грудня 2018 року від 16.01.2019 року, та з 01 січня 2019 року від 16.01.2019 року.
Рішенням від 22 квітня 2019 року Львівський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
У судовому засіданні 23.07.2019 представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - подав клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Розгляд справи відкладено до 30.07.2019.
Дослідивши доводи клопотання апелянта та матеріали справи, суд вважає, що таке підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 21, 22 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 23.05.2019 відкрито провадження у зразковій справі № 160/3586/19 за позовом особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 75% суми підвищення пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 у розмірі 100% суми підвищення.
Предметом спору у цій зразковій справі є дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві (з урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що ознаками вказаної типової справи, є: позивач: особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; відповідач: територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з неперерахуванням та невиплатою пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018); позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті).
В силу положень п. 21 ст. 4 КАС України типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що справа, що перебуває в провадженні Восьмого апеляційного адміністративного суду, підпадає під ознаки типової, провадження у якій відкрито Верховним Судом ухвалою від 25.03.2019 р. у справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19), оскільки відповідачем в обох випадках є територіальний орган Пенсійного фонду України, а спір виник з аналогічних підстав і відносин, що регулюються одними нормами права, зазначеними вимогами позивачів.
Цей висновок випливає з того, що позивач заявляв вимоги не лише щодо перерахунку та виплати пенсії за період з 01.01.2018 по 01.01.2019, але й просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області компенсувати різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 1 січня 2019 року з урахуванням перерахунків з 01 грудня 2018 року від 16.01.2019 року, та з 01 січня 2019 року від 16.01.2019 року.
Тобто в період з 05.03.2019 предмет цього спору та норми закону співпадають з предметом розгляду в типовій справі № 160/3586/19.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що провадження в даній справі необхідно зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19).
Керуючись ст. ст. 236, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 1.380.2019.001155 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 160/3586/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Святецький
судді Л. Я. Гудим
О. М. Довгополов
Повне судове рішення складено 31.07.2019.