Справа № 855/337/19
31 липня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Ганечко О. М., Губської Л. В.,
за участю секретаря судового засідання Кірієнко Н. Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» про визнання протиправною постанови, -
Позивачка звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправною постанову Центральної виборчої комісії №1814 від 24.07.2019 щодо встановлення одноразового грубого порушення законодавства про вибори головою окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що не могла вільно виконувати свої повноваження та правильно організувати роботу ОВК через незаконне позбавлення її волі працівниками поліції, тиск та погане самопочуття.
Зазначає, що оскаржувана постанова ЦВК має узагальнюючий характер без посилання на конкретні факти, а посилання щодо переривання роботи комісії не відповідають дійсності.
На думку позивача, постанова ЦВК від 24 липня 2019 року №1814 містить лише фіксацію загальних недоліків та порушень в організації роботи і не містить даних про одноразове грубе порушення законодавства про вибори ОСОБА_1 як головою окружної виборчої комісії.
Як вказує позивач, зазначене не може бути достатнім доказом правомірності звільнення її з посади голови ОВК. Так як вона не вчиняла порушень законодавства, яке б вплинуло на результати виборів чи порушило виборчі права громадян.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2019 відкрито провадження у справі та, враховуючи особливості строку розгляду вказаної категорії справ, призначено до розгляду в судовому засіданні на 30.07.2019 о 16.00 год.
До суду надійшов відзив Центральної виборчої комісії на адміністративний позов.
На виконання вимог ухвали суду від 29.07.2019 ЦВК надано суду належним чином завірену копію постанови № 1814 від 24.07.2019 та матеріали які стали підставою для її прийняття.
В судове засідання з'явилася позивачка, підтримала позовні вимоги з підстав заявлених у ньому, просила задовольнити позов з урахуванням заяви про уточнення вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнавав, надав пояснення, які аналогічні тим, що були зазначені у відзиві на позовну заяву та додав, що Центральна виборча комісія діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представник третьої особи, просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у поясненні щодо позову. Зазначив, що станом на момент прийняття оскаржуваної постанови відповідачем склад ОВК становив 18 членів комісій, а відтак засідання ОВК було б повноважним за умови присутності на ньому не менше 10 членів комісії. З позовної заяви вбачається, що на засіданні ОВК 24 липня 2019 року були присутніми лише 9 членів комісії, а відтак, на думку представника третьої особи, засідання ОВК, на якому приймалась постанова, яка слугувала в подальшому підставою для встановлення факту ЦВК одноразового грубого порушення головою ОВК ОСОБА_2 законодавства України про вибори, було неповноважним.
Водночас зазначає, у разі, якщо на засіданні ОВК 24 липня 2019 року була необхідна кількість членів ОВК (наявний кворум) та за умови невиконання головою ОВК своїх повноважень щодо ведення засідання, керуючись частиною п'ятою статті 32 Закону, члени комісії мали можливість визначити головуючого на засіданні та здійснювати подальше приймання виборчої документації від дільничних виборчих комісій.
Таким чином, навіть за умови невиконання через поважні суб'єктивні та об'єктивні причини головою ОВК ОСОБА_1 своїх повноважень щодо ведення безперервного засіданні ОВК, це не мало наслідком неможливість здійснення ОВК своїх повноважень щодо приймання виборчої документації дільничних виборчих комісій та встановлення підсумків голосування в окрузі.
Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Судом встановлено, Указом Президента України №303/2019 від 21.05.2019 постановлено припинити достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначити позачергові вибори до Верховної Ради України на 21.07.2019.
ОСОБА_1 включено до складу окружної виборчої комісії № 207 та призначено її головою постановою Центральної виборчої комісії від 31 травня 2019 року № 919 за поданням політичної партії Всеукраїнське, об'єднання «Батьківщина», депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання.
Постановою від 24.07.2019 № 1814 Центральна виборча комісія встановила одноразове грубе порушення головою окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 законодавства України про вибори.
Вказаною постановою достроково припинено повноваження голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 у зв'язку з одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори та призначено головою окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_3 .
Вважаючи таке рішення Центральної виборчої комісії протиправним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, позивачка звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Заслухавши пояснення позивача, представника Центральної виборчої комісії, дослідивши надані докази, відзив на позов, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
У статті 38 Конституції України закріплено право громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 № 4061-VI.
За змістом статті 15, 16 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними. Позачергові вибори депутатів призначаються Президентом України з підстав і в порядку, встановлених Конституцією України.
Позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, виданого відповідно до Конституції України.
Виборчий процес позачергових виборів депутатів починається з дня, наступного після дня опублікування Указу Президента України, зазначеного у частині третій цієї статті.
Спеціальним законом, який визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі є Закон України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 р. № 1932-IV (надалі за текстом - «Закон № 1932-IV»).
Частиною 1 статті 1 Закону № 1932-IV установлено, що Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 Закону «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України.
Відповідно до частини 3 статті 37 Закону України «Про вибори народних депутатів України» повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, у зв'язку з:
1) особистою заявою про складення повноважень члена комісії;
2) внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії;
3) припиненням його громадянства України;
4) вибуттям на період включно до дня голосування за межі України або країни, на території якої утворена закордонна виборча дільниця, що тягне за собою неможливість виконувати обов'язки члена комісії;
5) реєстрацією його кандидатом у народні депутати України або кандидатом у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатом у депутати місцевої ради або кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, якщо виборчий процес вказаних виборів проводиться одночасно з виборчим процесом виборів народних депутатів України;
6) реєстрацією його представником партії у Центральній виборчій комісії, офіційним спостерігачем, уповноваженою особою партії, довіреною особою кандидата у народні депутати України або довіреною особою кандидата у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидата у депутати місцевої ради чи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, представником, уповноваженою особою місцевої організації партії, якщо виборчий процес вказаних виборів проводиться одночасно з виборчим процесом виборів народних депутатів України;
7) входженням його до складу іншої виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів народних депутатів України або депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, якщо виборчий процес вказаних виборів проводиться одночасно з виборчим процесом виборів народних депутатів України;
8) відмовою скласти присягу члена комісії;
9) порушенням присяги члена комісії, що виявилося як систематичне невиконання покладених на нього обов'язків, засвідченим не менш як двома рішеннями з цього приводу виборчої комісії, до складу якої він входить;
10) одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори, встановленим рішенням суду або рішенням виборчої комісії вищого рівня;
11) набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину чи злочину проти виборчих прав громадян;
12) виявленням обставин наявності судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину чи злочину проти виборчих прав громадян, якщо така судимість не знята або не погашена;
13) визнанням його недієздатним;
14) його смертю.
Як встановлено під час апеляційного розгляду справи, до Центральної виборчої комісії 24 липня 2019 року надійшла постанова окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року «Про звернення до Центральної виборчої комісії з питання щодо дострокового припинення повноважень голови ОВК № 207», а також акти та звернення, складені членами вказаної виборчої комісії та іншими суб'єктами виборчого процесу, щодо перешкод, які чиняться головою цієї виборчої комісії, в організації її роботи.
Згідно з вказаними документами, голова окружної виборчої комісії № 207 у період з 20 години 23 липня до 12 год 30 хв 24 липня 2019 року перебувала у приміщенні серверної кімнати окружної виборчої комісії, відмовляючись вести засідання та надавати печатку виборчої комісії для засвідчення документів комісії. Також станом на момент направлення до Комісії звернення окружна виборча комісія № 207 фактично не здійснює свої повноваження щодо встановлення підсумків голосування в окрузі.
До ЦВК електронною поштою 24 липня 2019 року надійшли скарги ОСОБА_4 , довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_8 , та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_6 , у яких, зокрема, йдеться про невиконання головою окружної виборчої комісії № 207 ОСОБА_1 своїх повноважень щодо організації роботи окружної виборчої комісії № 207, ведення засідань виборчої комісії, зокрема, безперервного засідання з приймання виборчої документації від дільничних виборчих комісій. Головою окружної виборчої комісії створюються перешкоди для прийняття протоколів дільничних виборчих комісій. Так, 23 липня 2019 року після того, як 8 членів указаної виборчої комісії безпідставно залишили безперервне засідання, голова виборчої комісії відмовилась вести засідання. У цей самий день близько 21 год 30 хв голова виборчої комісії намагалась залишити засідання виборчої комісії, взявши із собою печатку комісії. Крім того, системним адміністратором окружної виборчої комісії № 207 за вказівкою голови виборчої комісії припинено введення інформації до бази даних інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України». На підтвердження таких обставин до вказаних скарг додано відповідні акти.
Також до Комісії надійшла інформація від Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (листи за вх. № 21-24-37538 та № 21-24-37747) щодо незадовільної роботи окружної виборчої комісії № 207 та її голови ОСОБА_1.
ГУНП в Чернігівській області поінформувало, що станом на 24 липня 2019 року роботу окружної виборчої комісії № 207 було заблоковано, оскільки голова комісії ОСОБА_1 стверджувала, що її самопочуття незадовільне, та відмовлялася від подальшої роботи, свої повноваження нікому не передавала, а печатку окружної виборчої комісії закрила в сейфі.
На посилання позивача щодо тиску на неї з боку правоохоронних органів, встановлено, що за повідомленням ГУНП в Чернігівській області, дії голови окружної виборчої комісії №207 ОСОБА_1 унеможливлюють роботу виборчої комісії у відповідності до виборчого законодавства, а також можуть призвести до втручання у виборчий процес сторонніх осіб, що призведе до порушення прав та законних інтересів суб'єктів виборчого законодавства.
Подія з приводу встановлення відеоспостереження на ОВК №207 ГУНП в Чернігівській області внесена до ЄРДР за №12019270150000220 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 157 КК України.
Як зазначено у листі ГУНП в Чернігівській обласні, направленого на адресу ЦВК, факт вилучення відеокамер та намагання повернути роботу окружної виборчої комісії в рамки діючого законодавства працівниками ГУНП в Чернігівській обласні не влаштував голову виборчої комісії ОСОБА_1 , як наслідок, нею до ОВК було надано доступ невстановленим особам, які намагались повторно встановили камери з метою здійснення відеоспостереження. Завдяки діям працівників поліції, камери встановлено не було.
20 липня 2019 року за ініціативою голови комісії ОСОБА_1 було проведено засідання членів ОВК наслідком якого стало припинення повноважень голів, заступників голів, секретарів майже 50 ДВК. До складу дільничних комісій було введено інших осіб, переважно мешканців інших областей. В зв'язку із зазначеними діями, на передодні дня виборів, було паралізовано діяльність ДВК.
Намагання працівників правоохоронних органів відновити роботу ОВК в рамках діючого законодавства було трактовано ОСОБА_1 негативно, про що вона повідомила прихильні до політичної сили, яку вона представляє, засоби масової інформації.
За даним фактом 20.07.2019 ГУНП в Чернігівській області порушено кримінальне провадження №12019270150000221 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 387 КК України.
За висновком ГУНП в Чернігівській області, дії голови окружної виборчої комісії №207 ОСОБА_1 унеможливлюють роботу виборчої комісії у відповідності до виборчого законодавства, а також можуть призвести до втручання у виборчий процес сторонніх осіб, що призведе до порушення прав та законних інтересів суб'єктів виборчого законодавства.
Вказані матеріали та наявна у ЦВК інформація, стала підставою для прийняття Центральною виборчою комісією постанови від 24 липня 2019 року № 1814 «Про окремі питання діяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року».
За змістом частини першої статті 25 Закону України «Про вибори народних депутатів України» окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів народних депутатів України.
Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії (частина перша статті 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
На голову виборчої комісії відповідно до ч. 8 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» покладено повноваження щодо ведення засідання виборчої комісії.
Відповідно до ч. 9 ст. 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України», член виборчої комісії зобов'язаний: додержуватися Конституції України, зазначеного та інших законів України та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів; брати участь у засіданнях виборчої комісії; виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.
Частиною першою статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному багатомандатному окрузі в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій вказаної статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням (частина третя статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій вказаної статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному багатомандатному окрузі в межах одномандатного виборчого округу та одномандатному виборчому окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 Закону (частина четверта статті 94 Закону).
Відповідно до ч. 9 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» з моменту початку прийняття окружною виборчою комісією документів дільничних виборчих комісій окружна виборча комісія почергово, після ухвалення рішення про врахування відомостей протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному багатомандатному окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі, на підставі відповідних протоколів дільничних виборчих комісій (у тому числі з поміткою «Уточнений») та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку із спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці, через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему передає Центральній виборчій комісії оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу (із зазначенням усіх відомостей, що містяться у відповідних протоколах дільничних виборчих комісій). Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на своєму офіційному вебсайті.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку.
Відповідач вказує, що зміст отриманих Центральною виборчою комісією документів та інформація, що надходила до Центральної виборчої комісії, свідчили, що голова окружної виборчої комісії № 207 ОСОБА_1 не виконує своїх повноважень щодо ведення безперервного засідання виборчої комісії, перешкоджає прийманню виборчої документації від дільничних виборчих комісій, її розгляду, а також введенню інформації до бази даних інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» та передачі її Центральній виборчій комісії.
З огляду на те, що окружна виборча комісія № 207 зобов'язана здійснювати приймання та розгляд документів дільничних виборчих комісій цього округу щодо підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях, дії голови окружної виборчої комісії щодо перешкоджання прийняттю та розгляду виборчої документації від дільничних виборчих комісій порушували законодавство України про вибори, виборчі права громадян України.
Крім того, внаслідок неможливості проставлення печатки на документах окружної виборчої комісії № 207 порушуються встановлені Законом та Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350 (зі змінами), вимоги щодо оформлення документів виборчої комісії.
Станом на момент прийняття оскаржуваної постанови, приймання окружною виборчою комісією № 207 виборчої документації від дільничних виборчих комісій та її опрацювання не було відновлено. Як встановлено в засіданні, зв'язку із позивачкою не було, незважаючи на намагання відповідача зв'язатися з нею.
Зважаючи на такі обставини, Центральна виборча комісія дійшла правомірного висновку про одноразове грубе порушення головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 207 ОСОБА_1 законодавства України про вибори.
Як зазначалося, відповідно до пункту 10 ч. 2 ст. 37 Закону України «Про вибори народних депутатів України» повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, у зв'язку з одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори, встановленим рішенням суду або рішенням виборчої комісії вищого рівня.
Колегія суддів зауважує, що виборчий процес є швидкоплинним, вимагає забезпечення належної організації підготовки виборів, професійної та ефективної роботи окружних виборчих комісій, з метою запобігання негативних наслідків, які можуть мати місце у разі незадовільної роботи виборчих комісій.
Розглянуті судом матеріали підтверджують у повній мірі наявність законних підстав для прийняття ЦВК оскаржуваної постанови про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 .
В судовому засіданні, під час перегляду наданого позивачкою відеозапису, колегією суддів встановлено, що перешкод для залишити приміщення позивачці не створювали. До неї висувалася вимога залишити печатку комісії, після чого вона могла вільно вийти. Згідно із відеозаписом, секретарем комісії також пропонувалося залишити печатку та виходити.
Таким чином, спростовується твердження позивача що її позбавили волі і примушували знаходитися в приміщенні (кімнаті засідання комісії).
Під час перегляду відео також встановлено, що працівники поліції не примушували позивачку до вчинення будь-яких дій, що спростовує доводи, що вона працювала «під дулами зброї» і незаконним примусом з боку працівників поліції, оскільки на відео пояснюється працівники поліції прибули для того, щоб між сторонами не відбувалося протистоянь та щоб не допускати знищення майна.
Більш того, працівниками поліції роз'яснено право та можливість бажаючим подати заяву про вчинення злочину, що також спростовує доводи позивачки, що поліція діяла незаконно і вона не могла звернутися із заявою про вчинення злочину.
За частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З аналізу встановлених у цій справі фактичних обставин вбачається, що приймаючи оскаржувану постанову від 24 липня 2019 року № 1814 «Про окремі питання діяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року», Центральна виборча комісія діяла в межах повноважень, у порядку та спосіб, визначених Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу на те, що позивачем не було сплачено судовий збір за подання позовної заяви під час звернення до суду та вказує наступне.
Відповідно до правил ст. 139 КАС України та ст. ст. 4, 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI суд вирішує питання про стягнення судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову.
Так, відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 1 ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2019 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1 921, 00 гривня (відповідно до Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік»), відтак, за подання позову до суду позивач повинна була сплатити 768,40 грн.
Отже, враховуючи усі доводи учасників процесу, перевіривши мотивування та доводи адміністративного позову, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що доводи позивача не знайшли своє відображення в ході розгляду справи.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
На підставі викладеного та керуючись ст. 242, 272, 273, 278, 328, КАС України, колегія суддів,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» про визнання протиправною постанови - залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) у дохід Державного бюджету України судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення суд відповідно до ч. 1 ст. 272 КАС України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Верховного суду у дводенний строк з дня його проголошення за правилами, встановленими ч. 2 ст. 278 КАС України.
Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, апеляційна скарга подається учасниками справи до Верховного суду через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: О. М. Ганечко
Л. В. Губська
Повний текст рішення виготовлено 31.07.2019
Головуючий суддя Кузьменко Володимир Володимирович
Судді: Губська Людмила Вікторівна
Ганечко Олена Миколаївна