Постанова від 25.07.2019 по справі 0840/3997/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2019 року м. Дніпросправа № 0840/3997/18

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,

за участю секретаря судового засідання Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного інспектора будівельного нагляду відділу за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Шкода Аліси Миколаївни на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року (суддя Татаринов Д. В.) у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Шкоди Аліси Миколаївни про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Шкоди Аліси Миколаївни, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 29.08.2018 № 462 про скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності від 25.05.2017 року, реєстраційний № 04-03/963/5.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач у встановленому порядку отримав паспорт прив'язки, добросовісно реалізував своє право на розміщення тимчасової споруди та повідомив про виконання паспорту прив'язки орган, який його видав. На даний час паспорт прив'язки є зареєстрованим органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про тимчасову споруду до містобудівного кадастру. Оскаржуване рішення не обґрунтоване, прийняте без врахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття та без урахування права заявника на участь у процесі прийняття рішення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції у Запорізькій області Шкоди Аліси Миколаївни від 29 серпня 2018 року № 462 про скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності від 25 травня 2017 року, реєстраційний № 04-03/963/5.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач скасував дію паспорту прив'язки тимчасової споруди, як рішення об'єкта нагляду.

Однак паспорт прив'язки за визначенням пункту 1.4 Порядку № 244 не є рішенням, тому паспорт прив'язки тимчасової споруди може бути анульований або призупинений.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що діяльність, пов'язана із розміщенням тимчасових споруд є законодавчо визначеною, передбачає дотримання певних процедур та отримання відповідного дозволу у формі паспорту прив'язки ТС. Самовільне розміщення ТС заборонено. Виключною компетенцією органів місцевого самоврядування є організація благоустрою населених пунктів. Повноваженнями щодо здійснення благоустрою населених пунктів наділяються відповідні виконавчі органи місцевого самоврядування з питань містобудування та архітектури.

Діяльність органів місцевого самоврядування з питань містобудування та архітектури з організації благоустрою населених пунктів в частині оформлення паспортів прив'язки є містобудівною діяльністю, яка є піднаглядною органам державного архітектурно-будівельного контролю.

Паспорт прив'язки ТС є рішенням органу місцевого самоврядування з питань містобудування та архітектури, яке надає право зацікавленій особі на розміщення ТС.

Перевірки законності рішення органу місцевого самоврядування з питань містобудування та архітектури щодо надання паспорту прив'язки ТС входить до компетенції відповідача.

Вказує на те, що Верховним Судом у постанові від 18.10.2018 року у справі №821/140/18 була підтверджена законність позиції і дій відповідача щодо можливості скасування рішення про видачу паспорта прив'язки ТС у разі порушення містобудівних норм під час його оформлення.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач вказує на безпідставність та необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

В обґрунтування відзиву позивачем зазначено, що порушень законодавства з боку ФОП при встановленні тимчасової споруди не допущено, внаслідок чого, підстав для прийняття відповідачем рішення про скасування дії паспорту прив'язки не було та немає на теперішній час.

Позапланову перевірку проведено без виїзду на об'єкт нагляду та з порушенням принципу наявності або відсутності можливості усунення виявлених порушень, що у свою чергу тягне і незаконність прийнятого рішення за результатом проведення з порушенням позапланової перевірки.

Звернення громадської організації «АНТИКОРУПЦІЙНЕ ОБЄДНАННЯ ЗАПОРІЖЖЯ» від 18.05.2018 № 18/15, яке вказане як підстава для проведення перевірки, не відповідає часу проведення перевірки, тож з рішення відповідача не вбачається дотримання ним жодної з підстав для проведення позапланової перевірки.

Крім того, відповідачем не враховано, що об'єкти, які знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватись, якщо, при цьому не порушується її режим. Не придатні до експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.

Зазначає, що відповідачем не враховано, що у випадку встановлення тимчасової споруди позивачем обмеження 100 м не порушено.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримує доводи, викладені в апеляційній скарзі, наполягає на її задоволенні.

В судове засідання суду апеляційної інстанції позивач не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неприбуття суду не повідомлені.

Відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі звернення Громадської організації «АНТИКОРУПЦІЙНЕ ОБ'ЄДНАННЯ ЗАПОРІЖЖЯ» від 18 травня 2018 року № 18/15 проведено документальну перевірку відділу містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області стосовно дотримання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 під час надання паспортів прив'язки тимчасових споруд на предпляжній території центрального пляжу м. Приморськ по вул. Курортній, а також на території старого пляжу по вул. Курортній у м. Приморськ.

За результатами документальної перевірки, зокрема, у пункті 13, встановлено, що 25 травня 2017 року відділом містобудування та архітектури Приморської Міської ради Приморського району Запорізької області за реєстраційним номером ТС № 04-03/963/5 видано Паспорт прив'язки двох тимчасових споруд, відповідно до якого:

Назва об'єкту: «Паспорт прив'язки двох тимчасових споруд».

Адреса будівництва: Запорізька область, Приморський район, м. Приморськ, вул .. Курортна (перед пляжна територія центрального пляжу).

Замовник: ОСОБА_2 , ОСОБА_1

Підписаний начальником відділу житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури та підприємництва Приморської міської ради Приморського району Запорізької області - Кононовим В .В.

Паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлено з порушенням вимог пункту 8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» та статті 89 Водного кодексу України, зокрема тимчасова споруда розміщена на прибережній захисній смузі.

Вищенаведене свідчить про порушення відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області вимог пункту 8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» під час надання вищезазначеного паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності. Також вбачається порушення відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області вимог пункту 1.12 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244.

За результатами документальної перевірки складено довідку про результати документальної перевірки від 20 серпня 2018 року.(а. с.56-58)

Відповідно до пункту 14 підставою для проведення позапланової перевірки є виявлення за результатами камеральної чи документальної перевірки відомостей про порушення об'єктом нагляду вимог законодавства під час виконання ними повноважень у сфері містобудівної діяльності.

Позапланова перевірка проводиться на підставі наказу Держархбудінспекції та направлення для проведення перевірки.

23 серпня 2018 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано наказ № 1089 про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області містобудівної діяльності, а саме: надання паспортів прив'язки групи тимчасових споруд.

На виконання покладених повноважень, відповідачем відповідно до направлення на проведення позапланової перевірки від 29 серпня 2018 року № 25, здійснено позапланову перевірку Відділу містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області за адресою: вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область,72100.

В ході перевірки встановлено, що при видачі всіх паспортів прив'язки тимчасових споруд, в тому числі паспорту прив'язки тимчасової споруди позивача відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області було порушено вимоги:

- пункту 1.12 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244;

- вимоги пункту 8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій»;

- вимоги пункту 10.17 ДБН 360-92** «Планування та забудова міських та сільських поселень»;

- вимоги статті 89 Водного кодексу України, згідно яких забороняється будівництво будинків, споруд і комунікацій у приморських прибережних смугах завширшки 100 м від урізу води, а у приморських курортних зонах за наявності пляжу - менше 100 м від його суходільної межі.

За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 29 серпня 2018 року та видано рішення № 462 від 29 серпня 2018 року про скасування дії Паспорту прив'язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності. Назва об'єкту - «Паспорт прив'язки двох тимчасових споруд». Адреса будівництва - Запорізька область, Приморський район, м. Приморськ , вул.. Курортна (предпляжна територія центрального пляжу). Реєстраційний номер ТС № 04-03/963/5 від 25 травня 2017 року прийнятого відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: пункту 1.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244, пункту 8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій», пункту 10.17 ДБН 360-92** та статті 89 Водного кодексу України.(а. с. 64)

Правомірність прийняття рішення про скасування паспорта прив'язки передана на розгляд суду.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.(частина 1 статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»)

Відповідно до частини 2 статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами частини 3 статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.

Відповідно до частини четвертої статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: 1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону; 3) ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності; 4) вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення; 5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося; 6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил у формі державного архітектурно-будівельного контролю та державного архітектурно-будівельного нагляду, які відрізняються суб'єктами та об'єктами перевірки. Зокрема, контроль передбачає систему заходів щодо перевірки дотримання суб'єктами господарської діяльності (замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, у той час, як нагляд здійснюється щодо уповноважених органів містобудування та архітектури.

Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 № 698, пунктом 2 якого встановлено, що нагляд здійснюється ДАБІ через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок. Перевірки проводяться головним інспектором будівельного нагляду або кількома головними інспекторами будівельного нагляду.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 698 основними завданнями нагляду є: 1) виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; 2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів; 3) притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності відповідно до закону.

Приписами пунктом15 Порядку № 698 встановлено, що підставами для проведення позапланової перевірки є: подання об'єктом нагляду письмової заяви про проведення перевірки щодо нього; перевірка виконання об'єктом нагляду припису головного інспектора будівельного нагляду; обґрунтоване звернення фізичної чи юридичної особи про порушення їх прав, визначених законодавством, об'єктом нагляду під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності; письмова вимога правоохоронних органів про проведення перевірки; виявлення за результатами камеральної чи документальної перевірки відомостей про порушення об'єктом нагляду вимог законодавства під час виконання ним повноважень у сфері містобудівної діяльності.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі звернення Громадської організації «АНТИКОРУПЦІЙНЕ ОБ'ЄДНАННЯ ЗАПОРІЖЖЯ» від 18 травня 2018 року № 18/15 проведено документальну перевірку відділу містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області стосовно дотримання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 під час надання паспортів прив'язки тимчасових споруд на передпляжній території центрального пляжу м. Приморськ по вул. Курортній, а також на території старого пляжу по вул. Курортній у м. Приморськ.

За результатом проведеної перевірки складено довідку від 20.08.2018 року, на підставі якої видано наказ № 1089 від 23.08.2018 про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області містобудівної діяльності. (а. с. 59)

На підставі наказу № 1089 від 23.08.2018 видано направлення на проведення позапланової перевірки № 25 від 29.08.2018 року. (а. с. 60)

Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів вважає, що відповідачем дотримано вимоги Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду № 698.

За результатом проведеної перевірки складено акт від 29.08.2018 року, в якому встановлено порушення Відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області при видачі паспортів прив'язки ТС пункту 1.12 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244, пункту 8.2.5 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій», пункту 10.17 ДБН 360-92** та статті 89 Водного кодексу України, згідно яких забороняється будівництво будинків, споруд і комунікацій у приморських прибережних смугах завширшки менше 100 м від узрізу води, а у морських курортних зонах за наявності пляжу - менше 100 м від його суходільної межі.

Відповідно до вимог підпункту в) пункту 10.17 ДБН 360-92** у трикілометровій зоні узбережжя Азовського і Чорного морів забороняється будівництво будинків, споруд і комунікацій у приморських прибережних смугах завширшки менше 100 м від урізу води, а у приморських курортних зонах за наявності пляжу - менше 100 м від його суходільної межі.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21 жовтня 2011 року № 244.

Відповідно до вимог пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Приписами пункту 1.12 Порядку № 244 встановлено, що при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що при видачі паспортів прив'язки ТС на передпляжній території центрального пляжу м. Приморськ по вул. Курортній за замовленням ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . Відділом містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області порушено вимоги пункту 10.17 ДБН 360-92**, яким передбачено заборону будівництва споруд у приморських курортних зонах за наявності пляжу - менше 100 м від його суходільної межі.

Згідно з пунктом 6 частини 4 статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Вищевстановлені обставини у відповідності до пункту 6 частини четвертої статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є підставою для скасування рішення про видачу паспорта прив'язки.

Стосовно висновків суду першої інстанції, що паспорт прив'язки не є рішенням, яке підлягає скасуванню згідно з пункту 6 частини четвертої статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку № 244 комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. (пункт 2.1 Порядку № 244)

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. (пункт 2.2 Порядку № 244)

Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів. (пункт 2.4 Порядку № 244)

З аналізу вищевикладених норм, колегія суддів дійшла висновку що відповідний орган міської ради для видання паспорту прив'язки ТС приймає ряд рішень, кінцевим результатом якого та відповідною їх реалізацією є видання паспорту прив'язки ТС.

Оскільки при прийнятті відповідних рішень щодо вирішення питання наявності законних підстав для розміщення ТС, відділ містобудування та архітектури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області порушив вимоги чинного законодавства, тому, паспорт прив'язки, як результат таких рішень, підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, що у відповідності до статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного інспектора будівельного нагляду відділу за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Шкода Аліси Миколаївни задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року - скасувати.

У задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області Шкоди Аліси Миколаївни про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з 25.07.2019 року та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повне судове рішення складено 30.07.2019.

Головуючий - суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров

суддя О.В. Головко