Постанова від 30.07.2019 по справі 360/3168/18

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2019 року справа №360/3168/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Блохіна А.А.

Сіваченка І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» на рішення Луганського окружного адміністративного (суддя - Кисельова Є.О.) від 14 травня 2019 року (повний текст складено 20 травня 2019 року у м.Сєвєродонецьк) у справі №360/3168/18 за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» про стягнення заборгованості в сумі 95 914,51 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року позов задоволено, стягнуто заборгованість у сумі 95 914,51 грн.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги, що пунктом 4 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року №77- VII (набрав чинності з 01.01.2015 року), передбачено утворення Фонду соціального страхування в Україні реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Відповідач також вважає, що позивачем безпідставно було прийнято рішення № 927/08-1 від 06.03.2018р. про повернення коштів загальнообов'язкового соціального страхування на суму 85714,44 грн. та рішення № 6/1513/08-1 від 12.04.2018р. про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України на суму 10200,07 грн. Окрім того, судом першої інстанції безпідставно не прийнято до уваги приписи ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

На адресу Першого апеляційного адміністративного суду надіслано відзив на скаргу, в якому позивач проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, відзив на апеляційну скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідач є юридичною особою та перебуває на обліку у позивача в якості страхувальника.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017р. у справі № 812/868/17 зобов'язано приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» допустити уповноважених осіб управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до проведення планової перевірки з питань правомірності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.11.2011р. по 31.12.2016р. (арк. спр. 14-16).

На підставі наведеної постанови Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 р. та на виконання приписів ч. 2 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105, позивачем проведена планова документальна перевірка відповідача за період з 01.11.2011р. по 31.12.2016р., результати якої оформлені актом перевірки від 15.02.2018р. № 08-11-03 (арк. спр. 17-20), яким встановлено порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 57 142,96 грн., а саме: призначено та сплачено матеріальне забезпечення з тимчасової втрати працездатності за страховим випадком, що пов'язаний з нещасним випадком на виробництві застрахованій особі ОСОБА_1 ,по листкам непрацездатності: АГВ №623484 за період непрацездатності з 06.10.2014 р. по 02.11.2014р., АГВ № 623629 за період непрацездатності з 03.11.2014 р. по 11.12.2014р., АГО № 284238 за період непрацездатності з 12.12.2014р. по 29.12.2014р., що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України № 1105 та п. 4 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затв. постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010р. №26.

Акт перевірки від 15.02.2018р. № 08-11-03 був підписаний відповідачем з запереченнями.

За наслідками розгляду наведеного акту та заперечень відповідача, позивачем винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 06.03.2018р. № 927/08-1. Загальна сума страхових коштів, що підлягають перерахуванню до Управління за цим рішенням складає 85 714,44 грн., з яких неправомірно використані страхові кошти - 57 142,96 грн., штрафна санкція - 28 571,48 грн. (50 % неправомірно використаних страхових коштів) (арк. спр. 32-33, 34, зворотній бік арк. спр. 34).

Рішення від 06.03.2018р. № 927/08-1 відповідачем в передбачений законодавством десятиденний строк не виконано, у зв'язку з чим позивачем винесено рішення від 02 квітня 2018 року №6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України на суму 10 200,07 грн., в тому числі: штраф - 8 571,44 грн., пеня - 1 628,63 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача за рішеннями від 06.03.2018р. №927/08-1 та від 12.04.2018р. № 6/1513/08-1 склала 95 914,51 грн. (арк. спр. 35, зворотній бік арк. спр. 35).

Рішенням спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів від 11 липня 2018 року скарга відповідача від 19.04.2018 р. № 24 щодо скасування рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 залишена без задоволення, що засвідчується витягом з протоколу від 11.07.2018 № 4 (арк. спр. 38-39).

Також судом встановлено, що відповідач скористався правом оскарження в судовому порядку рішення № 927/08-1 про повернення коштів загальнообов'язкового соціального страхування від 06.03.2018 на суму 85714,44 грн. та рішення № 6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України від 12.04.2018 на суму 10200,07 грн.

Однак, ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.02.2019р. у справі №360/171/19, залишеною без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 р., позовну заяву залишено без розгляду (арк. спр. 225-227, 231-232).

Наведені обставини сторонами неоспорюються.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків: 1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Частиною 6 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

За приписами частини 7 цієї статті своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідачем 16.01.2015 р. за вих. № 7 до Сєвєродонецької міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності самостійно подано заяву-розрахунок про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особі - ОСОБА_1 ,зокрема, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (за винятком допомоги по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім'ї) по листках непрацездатності: серії АГВ № 623484, серії АГВ №623629 , серії АГО № 284238 за 56 днів у сумі 57142,96 грн. (арк. спр. 21-22). При цьому, до вказаних документів надано протокол № 4 засідання комісії ПрАТ «Лугансько-Авто» по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов'язаними з народженням та похованням; акт форми Н-5 «Про проведення розслідування нещасного випадку, що стався 04.06.2014р. о 16 год. 30 хв. на ПрАТ «Луганськ-Авто» від 23.02.2015; акт форми Н-1 «Про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом» від 23.02.2015 (арк. спр. 21-31).

Оскільки відповідачем самостійно подано до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності саме заяву-розрахунок про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності ОСОБА_1 згідно листків непрацездатності: серії АГВ № 623484, серії АГВ № 623629, серії АГО №284238 за 56 днів у сумі 57142,96 грн., колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що позивачем правомірно прийнято рішення від 06.03.2018р. № 927/08-1 про повернення коштів загальнообов'язкового соціального страхування на суму 85714,44 грн. та рішення від 12.04.2018р. № 6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України на суму 10200,07 грн.

Враховуючи, що спірні рішення на час розгляду справи є чинними, визначена в них сума 95 914,51грн. відповідачем не сплачена, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов.

Пунктом 4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105 ( в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-УІІІ) передбачено утворення Фонду соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно пункту 4 постанови Правління Фонду соціального страхування України від 24.05.2017р. №34 «Деякі питання реорганізації Фондів соціального страхування» виконання Фондом соціального страхування України функцій та завдань, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», забезпечується з 01 серпня 2017 року. Тобто, до 01.08.2017р. (завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів) виконання функцій і завдань, передбачених Законом України № 1105, забезпечували у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (п. 6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1105).

Таким чином, факт об'єднання Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не звільняє відповідача від відповідальності за порушення вимог Закону України № 1105.

Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово- промислової палати України.

Наявні в матеріалах справи копії сертифікатів Торгово-промислової палати України від 08.10.2014р. № 828, від 09.10.2014 р.№ 863, засвідчують настання для відповідача форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, встановлених Податковим кодексом України.

За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що зазначені сертифікати не розповсюджують свою дію на правовідносини, що регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому доводи відповідача щодо звільнення його від відповідальності в силу приписів ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» колегією суддів не прийнято до уваги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» на рішення Луганського окружного адміністративного від 14 травня 2019 року у справі №360/3168/18 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного від 14 травня 2019 року у справі №360/3168/18 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 30 липня 2019 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 30 липня 2019 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко