30 липня 2019 року справа №227/3107/19
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),
суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Святодух О.Б.,
представника відповідача Безрука С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу дільничної виборчої комісії № 140787 в одномандатному виборчому окрузі № 50 на рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 липня 2019 року у справі № 227/3107/19 (головуючий І інстанції Левченко А.М.) за позовом кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 50 ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 140787 в одномандатному виборчому окрузі № 50, треті особи - окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 50 , кандидат в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 50 ОСОБА_2 про визнання рішення неправомірним, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати неправомірними та скасувати результати голосування на звичайній виборчій дільниці №140787 одномандатного округу №50, які встановлені протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 від 22.07.2019 року;
прийняти рішення, яким зобов'язати виборчу комісію дільниці №140787 одномандатного округу №50 провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №140787 одномандатного округу №50.
В обґрунтування позову зазначив, що 22.07.2019 року кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 50 ОСОБА_1 було отримано восьмий примірник протоколу (Бланк № 0336219) дільничної виборчої комісії №140787 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, в якому в графі №14 про кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу, під №11 у колонці про кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу ОСОБА_2, було зазначено (п'ять) 5 голосів.
Однак, за інформацією, яка оприлюднена на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії про відомості про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі №50 в межах виборчої дільниці №140787 за кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу ОСОБА_2 віддано 50 (п'ятдесят) голосів виборців. Вказаний факт, на думку позивача, свідчить про фальсифікацію результатів виборів на дільничній виборчій комісії №140787.
Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 липня 2019 року позов задоволено частково.
Встановлено факт порушення дільничною виборчою комісією №140787 в одномандатному виборчому окрузі №50 вимог п. 14 ч. 3 ст. 91 Закону України «Про вибори народних депутатів», який виразився у невідповідності кількості голосів виборців відданих за кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №50 ОСОБА_2 , які були занесені до восьмого примірнику протоколу (Бланк № 0336219) дільничної виборчої комісії №140787 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, кількості голосів виборців відданих за кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №50 ОСОБА_2 , які були занесені до першого та другого примірнику протоколу дільничної виборчої комісії №140787 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішення, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Суд першої інстанції, при ухваленні оскаржуваного рішення, порушив норми процесуального права, оскільки в якості доказів для обґрунтування рішення, посилається виключно на один примірник протоколу, який неможливо порівняти з іншими примірниками, які суду не надавалися.
Суд першої інстанції помилково обрав спосіб захисту порушеного права позивача, оскільки статтею 245 КАС України не передбачено право суду встановлювати юридичні факти.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати рішення суду першої інстанції.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
Указом Президента України від 21 травня 2019 року №303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» припинено достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання, призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Відповідно додатку 2 до Постанови Центральної виборчої комісії від 04.06.2019 року №930 про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року ОСОБА_1 зареєстрований в якості кандидата в народні депутати одномандатного виборчого округу №50 (а.с. 13).
ОСОБА_2 також є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №50, висунутий політичною партією «Опозиційний блок», що підтверджено посвідченням №КД-5734 (а.с. 66).
Згідно відомостей про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі №50, розміщених на офіційному веб-сайті ЦВК, в межах виборчої дільниці №140787 за кандидата в народні депутати ОСОБА_2 віддано 50 (п'ятдесят) голосів виборців на виборчий дільниці №140787.
Відповідно до восьмого примірника (Бланк №0336219) протоколу дільничної виборчої комісії №140787 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 в межах виборчої дільниці №140787 за кандидата в народні депутати ОСОБА_2 віддано 5 (п'ять) голосів виборців (а.с. 69-70).
Вказані обставини встановлені судом першої інстанції та не заперечуються сторонами.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем порушено права позивача, яке виразилося у невідповідності кількості голосів виборців, відданих за кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №50 ОСОБА_2 , які були занесені до восьмого примірнику протоколу (Бланк № 0336219) дільничної виборчої комісії №140787 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, кількості голосів виборців відданих за кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №50 ОСОБА_2 , які були занесені до першого та другого примірнику протоколу дільничної виборчої комісії №140787 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Оцінка суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписам ч. 1 ст. 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061) дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в загальнодержавному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формами, встановленими Центральною виборчого комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.
Центральна виборча комісія забезпечує виготовлення бланків протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці для кожної виборчої дільниці для виборів у загальнодержавному окрузі та в одномандатному окрузі у кількості 200 примірників відповідно в порядку та у строки, визначені статтею 81 цього Закону для виготовлення виборчих бюлетенів. Бланки протоколів дільничних виборчих комісій нумеруються підприємством-виготовлювачем. Бланки протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі передаються виборчим комісіям разом із виборчими бюлетенями в порядку та у строки, визначені статтею 82 цього Закону.
Відповідно до п. 14 ч. 3 ст. 91 Закону №4061 до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, прописом та цифрами заносяться кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.
Згідно ч. 4 ст. 91 Закону №4061 протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії відповідно. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
На підставі ч.9-10 ст.91 Закону 4061 перший і другий примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, а за наявності - і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються до пакетів зі спеціальною системою захисту у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол загальнодержавного округу", "Протокол одномандатного округу". Треті примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі (протоколу з поміткою "Уточнений") зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, четверті примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику протоколу надаються членам дільничної виборчої комісії.
Кандидатам у депутати, їх довіреним особам, уповноваженим особам партій, офіційним спостерігачам, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, у тому числі з поміткою "Уточнений", засвідчені на кожній сторінці головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою виборчої комісії, з розрахунку не більш як по одній копії протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу для кожної партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі для кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі та не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного офіційного спостерігача.
Відповідно до ч. 12 ст. 91 Закону №4061 пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії.
Згідно з ч.1-2 ст. 93 Закону №4061 транспортування виборчих документів, зазначених у частині дванадцятій статті 91 цього Закону, здійснюється членами дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці (…) - представниками чотирьох різних партій, кандидатів у депутати, а саме: головою та заступником голови дільничної виборчої комісії та двома членами цієї виборчої комісії - представниками двох інших партій, кандидатів у депутати, які набрали найбільшу кількість голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. Їх обов'язково супроводжує поліцейський, який повинен забезпечити охорону при транспортуванні. За своїм бажанням інші члени дільничної виборчої комісії, кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі можуть супроводжувати транспортування документів. Супроводження транспортування виборчих документів іншими особами забороняється.
Під час транспортування виборчих документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою виборчою документацією.
Судом першої інстанції під час судового засідання встановлено, що транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії здійснювалось у супроводі поліцейського відповідно до вимог ст. 93 Закону №4061.
На підставі ч.1 ст.94 Закону №4061 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Закону №4061 на засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 97 Закону №4061 центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні Центральної виборчої комісії оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії.
За приписами ч. 17 ст. 85 Закону №4061 центральна виборча комісія після отримання попередніх відомостей щодо всіх виборчих дільниць оприлюднює зазначені відомості на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно до ч. 9 ст. 35 Закону №4061 документи виборчих комісій, що стосуються організації виборів, підлягають невідкладному оприлюдненню на стенді офіційних матеріалів відповідної комісії та на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії відразу після їх надходження до Центральної виборчої комісії.
Аналіз зазначених норм свідчить, що відомості розміщені на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії є достовірними.
Оскільки відомості про підрахунок голосів, які оприлюднюються на офіційному сайті ЦВК формуються на підставі першого та другого примірників протоколів, що підписані та транспортовані дільничими виборчими комісіями за результатами підрахунку голосів до окружних виборчих комісій, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про невідповідність кількості голосів виборців, поданих за кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 , які відображені у восьмому примірнику протоколу ДВК №140787, що виданий кандидату у народні депутати ОСОБА_1 , - кількості голосів виборців, поданих за кандидата в народні депутати України ОСОБА_2, які занесені у перший та другий примірники протоколу, що підписані і транспортовані ДВК №140787 до ОВК №50 за результатами підрахунку голосів.
Таким чином дільничною виборчою комісією №140787 були порушені вимоги п. 14 ч. 3 ст. 91 Закону №4061.
Є неприйнятними доводи апелянта, що суд першої інстанції не дослідив інших примірників протоколів дільничної виборчої комісії, оскільки, як зазначено вище, відомості, що оприлюднюються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, формуються саме на підставі інформації з першого та другого примірників протоколу.
Щодо доводів апелянта про неправильно обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права позивача суд зазначає наступне.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Крім того, оскільки юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу і стосувалися підготовки та проведення виборів, тому встановлення фактів, визначення яких передбачено законами про вибори, також належать до юрисдикції адміністративних судів. Про встановлення таких фактів обов'язково зазначається в резолютивній частині судового рішення.
З огляду на положення ст.273 КАС України суб'єктам відповідного виборчого процесу, до яких відноситься позивач, крім виборців, надано право звернення до суду з таким позовом незалежно від того, чи порушені їх права, свободи та інтереси, або від того, чи уявно вони вважають про таке порушення.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами п.1 ч.1 ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Стосовно стягнення судових витрат по справі.
Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - закон №3674) за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Позивачем заявлені вимоги немайнового характеру.
На підставі пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання апеляційної скарги на рішення суду (…) судовий збір встановлюється в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №3674 судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 4 статті 6 Закону №3674 якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
Згідно ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2019 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 грн.
Матеріали справи свідчать, що розмір судового збору за подання позовної заяви складає 768,40 грн.
Таким чином, оскільки судом першої інстанції позов задоволено частково, заявник повинен сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 576,30 грн.
При поданні апеляційної скарги апелянтом судовий збір не сплачено.
Враховуючи відмову у задоволенні апеляційної скарги відповідача та відсутність доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги, суд дійшов висновку про стягнення з дільничної виборчої комісії № 140787 в одномандатному виборчому окрузі № 50 судових витрат зі сплати судового збору в сумі 576,30 грн.
Керуючись статтями 270, 271, 272, 275, 278, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу дільничної виборчої комісії № 140787 в одномандатному виборчому окрузі № 50 на рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 липня 2019 року у справі № 227/3107/19 - залишити без задоволення.
Рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 липня 2019 року у справі № 227/3107/19 - залишити без змін.
Стягнути з дільничної виборчої комісії № 140787 в одномандатному виборчому окрузі № 50 (вул. Пушкіна, буд.23, смт. Новодонецьке, м. Добропілля, Донецька область, 85010) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 576,30 грн (п'ятсот сімдесят шість) гривень 30 копійок на користь спеціального фонду Державного бюджету України, здійснити зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: 31211256026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення 30 липня 2019 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Постанова проголошена в судовому засіданні 30 липня 2019 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Е.Г. Казначеєв
Л.В. Ястребова