30 липня 2019 року справа №812/785/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Арабей Т.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 р. у справі № 812/785/18 (головуючий І інстанції А.Г. Секірська) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відповідач, УПФУ), в якому просив: визнати протиправною та дискримінаційною бездіяльність щодо не виплати пенсії за віком з грудня 2016 року; зобов'язати поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість з пенсії за віком з грудня 2016 року по день прийняття рішення про поновлення виплат з урахуванням компенсації; допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць; зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно статті 382 КАС України.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено в повному обсязі.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду скасувати, прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування скарги апелянт посилався на відомості порталу Пенсійного фонду України, як доказ перебування його на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (а.с. 103).
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є внутрішньо перемішеною особою (а.с.5, 6, 62).
Листом Управління соціального захисту населення Кремінської РДА від 08.10.2018 за вх. № 25418/2018 надано інформацію, що позивач перебував на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа з 10.12.2015, з 04.10.2017 ОСОБА_1 був знятий з обліку в управлінні у зв'язку з вибуттям в інший район (арк.спр. 39).
Згідно із довідкою від 04.09.2017 № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої УСЗН Станично - Луганської РДА, фактичним місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 (а.с. 4).
Відповідно до листа Управлінням соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації від 05.10.2018 за вх. № 25073/2018, позивач. отримав довідку внутрішньо переміщеної особи від 04.09.2017 № НОМЕР_1, рішення про скасування довідки не приймалося (а.с. 37).
04.03.2018 на електронну адресу відповідача надійшла скарга ОСОБА_1 , в якій він просив поновити виплату пенсії з дня припинення та виплатити заборгованість (а.с. 7).
Відповідач листом від 13.03.2018 за вх. № 3300/02-02 надав відповідь на звернення позивача, в якій запропоновано для поновлення виплати пенсії звернутися особисто до УПФУ, в якому позивач перебуває на обліку (арк.спр. 8).
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволені позовних вимог виходив з того, що позивач не звертався із заявою про взяття на облік та поновлення виплати пенсії до відповідача, отже, в суду відсутні підстави для визнання бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з грудня 2017 року протиправною та зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії позивачу.
У відповідності з п. 6 ч. 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, правові засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч.2 статті 45 Закону № 1058, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно до положень ч.1 статті 47 Закону № 1058, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Отже, відповідно до цієї норми пенсія виплачується за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера.
За положенням статті 47 Закону № 1058, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
З наведених норм вбачається, що рішення щодо припинення та поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням відповідного територіального органу Пенсійного фонду на обліку в якому перебуває особа.
Пунктом 3 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2) визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до ч. 7, 8 п. 4 Положення № 28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: зокрема: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Пунктом 7 Положення № 28-2 передбачено, що управління Фонду зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно пункту 12 Положення № 28-2, Управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок № 22-1).
Пункт 1.5 Порядку № 22-1 передбачає, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 4.12 пункту 4 визначено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Системний аналіз вищенаведених нормативно-правових актів свідчить про те, що територіальні органи Пенсійного Фонду України виконують свої функції з перерахунку та виплати пенсії в залежності від місця проживання (реєстрації) пенсіонера і знаходження його пенсійної справи в цьому територіальному органі.
Крім того, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637, призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
За пунктом 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже, пенсія виплачується відповідним територіальним органом Пенсійного фонду на обліку в якому перебуває особа, за попереднім зверненням особи про взяття її на облік (на запит пенсійної справи за новим місцем проживання).
Матеріали справи свідчать, що станом на момент виникнення спірних правовідносин та винесення рішення у справі позивач перебуває на обліку в Рубіжанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області.
Як вбачається з поданих відповідачем до суду документів вбачається, що позивач до відповідача з заявою про запит пенсійної справи звернувся 29.11.2018, з обліку в Рубіжанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області позивача знято з 01.04.2019. Відповідно до рішення відповідача від 03.04.2019 позивача взято на облік. Тобто, позивач став на облік у відповідача після прийняття рішення судом першої інстанції у цій справі.
Отже, надані позивачем доводи в межах апеляційного розгляду справи не сприймаються судом як належні в розумінні статті 73 КАС України докази у справі.
З наведеного вбачається, що позивач станом на момент виникнення спірних правовідносин та винесення рішення у справі не перебував на обліку у відповідача та не звертався з заявою про отримання пенсії в зазначеному управлінні.
Таким чином, виходячи з принципу повного, всебічного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає, що судом першої інстанції було ухвалено законне і обґрунтоване рішення у справі.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 р. у справі № 812/785/18- залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 р. у справі № 812/785/18- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати підписання та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п. 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 30 липня 2019 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді Т.Г. Арабей
І.Д. Компанієць