30 липня 2019 року справа №200/844/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Ястребової Л.В., суддів: Компанієць І.Д., Казначеєва Е.Г.,
секретар Святодух О.Б.,
за участі представника відповідача Груєнка С.Л.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року (у повному обсязі складено 21.05.2019 року) у справі № 200/844/19-а (суддя І інстанції - Кошкош О.О.) за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
У січні 2019 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.09.2018 № 0007111405, прийняте заступником начальника Головного управління ДФС у Донецькій області В.М. Дарменко про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій на загальну суму 159980,86 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 06.09.2018 № 0007111405. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що ухвалюючи оскаржуване рішення суд першої інстанції не врахував, що перед початком проведення фактичної перевірки було проведено контрольно-розрахункову операцію з придбання газу скрапленого. В ході проведення фактичної перевірки оператор ОСОБА_2 , в порушення вимог ст. 85 Податкового кодексу України, відмовилась від надання будь-яких документів відповідно до переліку, окрім КОРО та денного звіту РРО. Наголошують на тому, що під час перевірки було встановлено реалізацію не облікованого скрапленого газу у кількості 5573,08 літрів (79990,43 грн.), чим порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зауваження до акту перевірки не надходили, заперечення платника не надавались.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, встановила наступне.
Судом першої інстанції встановлено та не є спірним у справі, позивач зареєстрований в якості фізичної особи підприємця, основний вид діяльності: 47.30 роздрібна торгівля пальним, є платником податку на додану вартість що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 13).
10 серпня 2018 року, на підставі Наказу Головного управління ДФС у Донецькій області від 09.08.2018 №1394, Головним управлінням ДФС у Донецькій області за результатом фактичної перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності відповідних дозвільних документів і ліцензій складено акт (довідка) (дата реєстрації акта в органі ДФС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 13.08.2018 №155/05/99/14/05/ НОМЕР_1 ) (а.с. 123-126).
Цього ж дня контролюючим органом складено акт № 1564/05/99/14/09/3067511123 від 10.08.2018 про відмову від надання документів до перевірки (а.с. 127).
Відповідно до акту фактичної перевірки: о 13:24 10.08.2018 розпочата перевірка господарської одиниці газової АЗС, що розташована за адресою АДРЕСА_1 суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 ; перевірка закінчена о 16 год. 42 хв. 10.08.2018.
Додатками до акту зазначені: чек РРО, денний звіт РРО, додаток №1 від 10.08.2018, фото з газ. АЗС - 10 арк.
Також складено акт №156/05/99/14/05/3067511123 від 13.08.2018 про відмову у його підписанні оператором АЗС ОСОБА_2 (а.с. 130).
За результатом перевірки встановлено, що в реалізації знаходиться скраплений газ за ціною 14,10 грн./л облік якого не ведеться у встановленому законодавством порядку, оскільки наявне відхилення між фактичним залишком (2211,6 л) та залишками вказаними в обліку (7884,68 л.). Зроблено висновок про реалізацію необлікованого скрапленого газу у кількості 5673,08 л на загальну суму 79990,43 грн. (за ціною 14,10 за літр), чим порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
06 вересня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007111405, яким на підставі акту перевірки від 13.08.2018 №155/05/99/14/05/НОМЕР_1, за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну санкцію у розмірі 159980,86 грн. (а.с. 133).
Позивач скористалася правом адміністративного оскарження та звернулася до Державної фіскальної служби зі скаргою на податкове повідомлення рішення № 0007111405 від 06.092018, за результатами розгляду якої 30 листопада 2018 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення №18833/Д/9999-11-06-01-25 про залишення скарги без задоволення, податкового повідомлення-рішення від 06.09.2018 №0007111405 - без змін.
Відповідно до п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
За змістом пп. 1 та 2 абз. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 року № 547, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 року за № 918/29048, затверджений Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі - Порядок № 547).
Підпунктом 1 пункту 2 Розділу ІІ Порядку № 547 визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг та відповідно до вимог законодавства повинні застосовувати РРО, зобов'язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.
Як свідчать матеріали справи, під час перевірки, посадовими особами встановлено залишок скрапленого газу шляхом визначення загального обсягу двох ємностей «VPS» (2 по 4850 л), призначених для зберігання газу, та показника лічильника станом на час здійснення перевірки.
Так, загальний обсяг скрапленого газу в двох ємностях дорівнює 25 одиницям показника лічильника, при цьому фактичний показник - 5,7 одиниць, що зафіксовано на фотокартках, які є додатками до акту перевірки. Тобто залишок, згідно визначених показників лічильника складає 2211,6 л (4850* 2 * 5,7 / 25).
Вказані данні зафіксовані в акті перевірки, при цьому, оператор АЗС ОСОБА_2 від підписання цього акту відмовився, та заперечень не надав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, придбання скрапленого газу здійснено згідно договорів поставки, а саме від 01.06.2018 №1-06-18/3 укладеного з ТОВ «ЛПГ-Транс», від 01.06.2018 №01/06, від 01.06.2018 №01/06 укладеного з ПП «Восток-Транс», від 15.05.2018 №34-15-05 укладеного з ТОВ «Єврогазгруп» (а.с. 25-39).
На підтвердження постачання та обліку надані: видаткова накладна від 03.06.2018 №736, від 15.06.2018 №15/06-1, від 08.07.2018 №8/07-2, від 11.07.2018 №11/07-1, від 15.05.2018 №221, від 11.07.2018 №182, від 14.07.2018 №243, від 23.07.2018 №431, від 30.07.2018 №548, від 06.08.2018 №82, акцизні накладні: від 03.06.2018 №654, від 03.06.2018 №655, від 15.06.2018 №62, від 08.07.2018 №64, від 15.05.2018 №6972, від 11.07.2018 №7930, від 14.07.2018 №7984, від 23.07.2018 №8141, від 30.07.2018 №825, від 06.08.2018 №8427, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів, накладні на переміщення, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 01.05.2018 - 10.08.2018, оборотно-сальдова відомість по рахунку 3711 за 01.05.2018 - 10.08.2018, змінні звіти АГЗС, журнал операторного обліку скрапленого вуглеводного газу на ФОП ОСОБА_1 (а.с. 40-110).
Згідно змінного звіту АГЗС №1 м. Волноваха 09.08.2018 залишок газу на кінець зміни складав 8100,29 л. (за ціною 14,10 грн.) (а.с. 97).
При цьому, додатком до акту перевірки є денний звіт РРО, а саме Х-звіт РРО ФОП ОСОБА_1 , що сформований за період 10.08.2018 04:50:28 по 10.08.2018 13:19:49 та свідчить про те, що в резервуарі на початок зміни - 8100,29 л, реалізація - 215,61 л (3028,08 грн.), залишок - 7884,68 л. (а.с.129).
Отже, як вірно зазначив суд першої інстанції, придбавши зазначену кількість скрапленого газу, ФОП ОСОБА_1 належним чином оприбуткувала вказане пальне, поповнивши тим самим обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування та підтвердив висновок контролюючого органу, що залишок скрапленого газу згідно обліку складає 7884,68 грн. При цьому, фактичний залишок (згідно показників лічильника) - 2211,6 л.
В акті перевірки зроблено висновок про реалізацію необлікованого скрапленого газу у кількості 5673,08 л на загальну суму 79990,43 грн., про що також відповідачем зазначено в апеляційній скарзі.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що розмір штрафної санкції визначено відповідно до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із розрахунку подвійної вартості скрапленого газу обсягом 5673,08 л (5673,08 л * 14,10 грн./л * 2).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що визначальною підставою для застосування фінансових санкцій, згідно цієї статті, є встановлення контролюючим органом не облікованого товару.
Разом з цим, контролюючим органом під час перевірки встановлено те, що залишок облікованого товару (7884,68 л) більший ніж фактичний залишок (2211,6 л), що унеможливлює зробити висновок про реалізацію товарів які не обліковані.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що твердження контролюючого органу про здійснення позивачем продажу необлікованого скрапленого газу (5673,08 л) не відповідає фактично встановленим обставинам, що унеможливлює визначення фінансових санкцій у порядку, передбаченому ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Доводи апелянта стосовно ненадання на вимогу перевіряючих у повному обсязі усіх документів не приймаються судом до уваги, оскільки до позивача застосовано фінансові санкції не за ненадання документів, а за здійснення продажу не облікованого товару. Крім того, позивачем 13.08.2018 направлені на адресу ГУ ДФС у Донецькій області засвідчені та скріплені печаткою первинні документи, на що відповідачем листом від 17.08.2018 №34947/10/05-99-14-05-17 було повідомлено, що надані документи розглянуті та будуть прийняті до уваги при винесенні податкового повідомлення-рішення (а.с. 139-140).
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення від 06.09.2018 № 0007111405, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 159980,86 грн. підлягає скасуванню.
Доводи ж відповідача, викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2019 року у справі № 200/844/19-а залишити без змін.
Повний текст постанови складений 30 липня 2019 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.Д. Компанієць
Е.Г. Казначеєв