Постанова від 18.07.2019 по справі 580/1185/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/1185/19 Суддя (судді) першої інстанції: П.Г. Паламар

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Мєзєнцева Є.І.,

за участю секретаря: Чуб Н.С.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 (м. Черкаси, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Управління Держпраці у Черкаській області до Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Управління Держпраці у Черкаській області звернулось з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області, в якому просить суд:

- визнати дії щодо повернення листом № 0205/04-33 від 26.02.2019 без виконання постанов про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП/ФС-620, № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018, та бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області щодо не прийняття до виконання вказаних постанов незаконними;

- зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області прийняти до виконання постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП/ФС-620, № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018 та вжити заходи по їх виконанню.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки постанови № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП/ФС-620, № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018 є виконавчими документами про стягнення коштів в дохід держави і винесені Управлінням Держпраці у Черкаській області, то відповідно вказаний орган є стягувачем по цим виконавчим документам.

У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, оскільки постанови № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП/ФС-620, № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018 не підлягають виконанню органом Казначейства, керуючись п.п. 1 п. 9 Порядку № 845 зазначені постанови були повернуті листом № 0205/04-33 від 26.02.2019.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 позов задоволено повністю.

Відповідач, не погоджуючись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В апеляційній скарзі зазначено про те, що Порядком № 509 передбачено, що у разі невиконання у добровільному порядку постанови Держпраці про накладення штрафу, стягнення здійснюється органами ДВС. Оскільки вказаний порядок безпосередньо регулює правовідносини щодо накладення штрафу за порушення законодавства про працю та є спеціальним, то стягнення в іншій спосіб штрафів, ніж визначений Порядком № 509, є порушенням законодавства.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.

Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За матеріалами справи, постановою Управління Держпраці у Черкаській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-620 від 22.11.2018 накладено на Леміщинський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Жашківської районної ради Черкаської області штраф у розмірі 3 723,00 грн.

Управління Держпраці у Черкаській області звернулось до Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області із заявою № 06-22/56/123 від 08.01.2019 про виконання рішення, в якій зазначено про направлення на виконання постанови № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-620 від 22.11.2018.

Постановою Управління Держпраці у Черкаській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018 накладено на Вороненський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Жашківської районної ради Черкаської області штраф у розмірі 3723,00 грн.

Управління Держпраці у Черкаській області звернулось до Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області із заявою № 06-22/55/124 від 08.01.2019 про виконання рішення, в якій зазначено про направлення на виконання постанови № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018.

Листом Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі № 0205/04-33 від 26.02.2019 повідомлено Управління Держпраці у Черкаській області, що відповідно до п.п. 1 п. 9 постанови КМ України № 845 від 03.08.2011 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» повертає без виконання:

- заяву про виконання рішення № 06-22/56/123 від 08.01.2019;

- постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК-1011/15/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-620;

- заяву про виконання рішення №06-22/55/124 від 08.01.2019;

- постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621.

Так, згідно з постанов Управління Держпраці у Черкаській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами штраф у розмірі 3 723,00 грн, накладені на Леміщинський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Жашківської районної ради Черкаської області та на Вороненський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Жашківської районної ради Черкаської області на підставі абз. 8 частини другої ст. 265 КЗпП.

Відовідно до абз. 8 частини другої ст. 265 КЗпП України відповідальність за порушення законодавства про працю юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі - порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.

Також, ст. 265 КЗпП визначено, що штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.

Постановою КМ України № 509 від 17.07.2013 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, який визначає механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення".

Згідно з п. 2 цього Порядку штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).

Відповідно до п. 8 Порядку за результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.

Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінсоцполітики, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, другий - надсилається протягом трьох днів суб'єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або видається його представникові, про що на ньому робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника. У разі надсилання примірника постанови поштою у матеріалах справи робиться відповідна позначка.

Згідно з п. 9. Порядку штраф сплачується протягом одного місяця з дня прийняття постанови про його накладення, про що суб'єкт господарювання або роботодавець повідомляють уповноваженій посадовій особі, яка склала постанову про накладення штрафу.

Відповідно до п. 11 цього Порядку не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).

Тобто, Порядком передбачено, що у разі невиконання у добровільному порядку постанов Держпраці про накладення штрафу, стягнення здійснюється органами ДВС

Наказом Міністерства соціальної політики України № 1338 від 18.08.2017 (далі - Наказ №1338) затверджено форму постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами.

У формі постанови, яка затверджена даним Наказом, зокрема, зазначаються наступні дані: "Дата набрання постановою законної сили з "___" ____20__ року.

Постанова про накладення штрафу може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення або з дня залишення скарги або протесту на постанову без задоволення.

Строк пред'явлення постанови до виконання до "___" ____20__ року (включно).

Постанова про накладення штрафу може бути оскаржена у судовому порядку".

З аналізу наведених норм законодавства слідує, що штраф накладений органом Держпраці сплачується суб'єктом господарювання протягом одного місяця з дня прийняття постанови про його накладення, а постанова органів Держпраці про накладення штрафу є виконавчим документом, який може бути пред'явлений до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Таким чином, оскільки постанови № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 та № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018 прийняті на підставі абзацу восьмового частини другої статті 265 КЗпП України, отже, пред'являються до виконання органам державної виконавчої служби в порядку встановленому законом для виконавчих документів.

Встановлені колегією суддів обставини свідчать про відсутність протиправності дій відповідача щодо повернення без виконання постанов про накладення штафу від 22.11.2018, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Пунктом 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМ України № 845 від 03.08.2011 передбачено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Дії органів Казначейства з виконання виконавчих документів відповідно до пункту 15 Порядку можуть бути оскаржені до Казначейства або суду.

Підпунктом 1 п. 9 Порядку № 845 визначено підстави повернення стягувачу органом Казначейства виконавчого документу, а саме, коли виконавчий документ не підлягає виконанню органом Казначейства.

Оскільки постанови № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 та № ЧК-1006/364/АВ/П/ПТ/ІП-ФС-621 від 22.11.2018 прийняті на підставі абзацу восьмового частини другої статті 265 КЗпП України, а отже, пред'являються до виконання органам державної виконавчої служби в порядку встановленому законом для виконавчих документів, колегія суддів вважає, що відповідачем обґрунтовано повернено відповідні постанови на підставі п.п. 1 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи наведене, колегія суддів доходить висновку, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття до виконання постанов про накладення штрафу уповноваженими особами, тому діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами та іншими нормативними актами України та не вчинив дії з порушенням частини другої статті 2 КАС України.

У зв'язку з викладеним, колегія суддів доходить висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

За наведених обставин, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині, а апеляційна скарга позивача - частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 229, 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області задовольнити.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 - скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Черкаській області до Управління Державної казначейської служби України у Жашківському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29.07.2019.

Головуючий-суддя:А.Ю. Кучма

Судді:В.О. Аліменко

Є.І. Мєзєнцев