П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
30 липня 2019 р. Справа № 420/6534/18
Головуючий І інстанції суддя - Завальнюк І.В. Категорія №8.3
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ем Ес Сі Крюнінг Сервісес» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ем Ес Сі Крюнінг Сервісес» - задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 07.12.2018 №№ 054201401, 0054251401, 0054231401 .
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області подано апеляційну скаргу, яка не відповідає вимогам ст. 296 КАС України, а саме по справі не сплачено судовий збір за подачу апеляційної скарги.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року вказана апеляційна скарга була залишена без руху з наданням строку для усунення недоліків, а саме надання оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору у розмірі 695 957, 54 грн. протягом 10 днів з моменту отримання даної ухвали.
03 травня 2019 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання представника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про продовження строку на виконання ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року, оскільки у вказаний судом строк неможливо усунути недоліки.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2019 року задоволено клопотання представника скаржника та продовжено строк на виконання ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду про залишення апеляційної скарги без руху.
03 червня 2019 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання представника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про продовження строку на виконання ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року, оскільки у вказаний судом строк неможливо усунути недоліки.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2019 року задоволено клопотання представника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про продовження строку на усунення недоліків.
12 липня 2019 року, на виконання ухвали апеляційного суду, представником скаржника подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, вказуючи про важке фінансове становище та неможливість сплати в строк, встановлений ухвалою суду про залишення апеляційної скарги без руху.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2019 року у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору відмовлено, у зв'язку із не наданням доказів, в підтвердження клопотання, та продовжене строк на усунення недоліків.
26 липня 2019 року, на виконання ухвали апеляційного суду, представником скаржника подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, в обґрунтування якого надано копії листів Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 05.03.2019р. №8365/9/15-32, від 22.04.2019р. №15583/9/15-32, від 15.05.2019р. №18174/9/15-32, від 10.05.2019р. №21734/9/15-32, від 23.07.2019р. №27465/9/15-32 якими апелянта повідомлено відповідно до постанови КМУ від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» Головним управлінням державної казначейської служби України в Одеській області, призупинено проведення платежів за платіжними дорученнями за всіма кодами програмної класифікації видатків, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України до проведення безпідставного списання коштів. З цього слідує, що рахунки для сплати судового збору заблоковано, що унеможливлює в повному обсязі виконати вимоги даної ухвали, а судовий збір, відповідно до службових записок, буде сплачений після відновлення проведення платежів.
Таким чином, як зазначає апелянт, наразі Головне управління ДФС в Одеській області не має можливості усунути недоліки ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 року та надати оригінал платіжного доручення у розмірі 695 957, 54 грн.
Вимогами ст.ст.3,4 Закону України «Про судовий збір» визначено об'єкти справляння судового збору та розміри ставок судового збору.
Відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про судовий збір» пільги щодо сплати судового збору ДФС України та її територіальних органів не передбачені.
Відповідно до вимог ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно до вимог ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, враховуючи відсутність у апелянта на даний час фінансової можливості сплатити визначену суму судового збору, що обумовлено об'єктивними обставинами, значний розмір судового збору, що підлягає сплаті, для надання апелянту можливості реалізувати своє право на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, суд вважає за можливе задовольнити подане клопотання та відстрочити Головному управлінню Державної фіскальної служби в Одеській області сплату судового збору у сумі 695 957, 54 грн. до ухвалення рішення по даній справі.
З огляду на зазначене, перешкоди для прийняття апеляційної скарги та відкриття апеляційного провадження П'ятим апеляційним адміністративним судом відсутні.
Керуючись ст.8 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 8, 133, 293, 296, 300, 321 КАС України, колегія суддів, -
Клопотання Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області задовольнити.
Відстрочити Головному управлінню Державної фіскальної служби в Одеській області сплату судового збору у розмірі 695 957, 54 грн. за подання апеляційної скарги на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року до ухвалення судового рішення у справі.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2019 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ем Ес Сі Крюнінг Сервісес» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Запропонувати особам, які беруть участь у справі, на протязі п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали, подати до П'ятого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу, який має відповідати вимогам ст. 304 КАС України.
Надіслати особам, які беруть участь у справі, копії ухвали про відкриття апеляційного провадження, інформацію про права та обов'язки та копії апеляційної скарги.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук