Ухвала від 30.07.2019 по справі 810/5852/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони її правонаступником

30 липня 2019 року м. Київ №810/5852/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В.,

за участю секретаря судового засідання Чубко А.Ю.,

за участю:

представника позивача - Стрільчук Я.П.,

представника відповідача - Косюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання Головного управління ДФС у Київській області про заміну відповідача правонаступником, яке подане під час перегляду за нововиявленими обставинами постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 в адміністративній справі №810/5852/15 за позовом Приватного підприємства "Трансоіл Груп" до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Київській області 12 червня 2019 року звернулося до Київського окружного адміністративного суду з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 в адміністративній справі №810/5852/15 за позовом Приватного підприємства "Трансоіл Груп" до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з ухвалою суду від 18.06.2018, вказана заява Головного управління ДФС у Київській області прийнята до провадження та ухвалено вирішити питання про відкриття провадження на підставі заяви після надходження до Київського окружного адміністративного суду матеріалів адміністративної справи №810/5852/15 з Верховного Суду.

Відповідно до ухвали від 08.07.2019, суд відкрив провадження про перегляд постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 в адміністративній справі №810/5852/15 за нововиявленими обставинами, визначив що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання.

21 червня 2019 року до суду від Головного управління ДФС у Київській області надійшло доповнення до заяви про перегляд судового рішення по справі за нововиявленими обставинами, у якому зокрема зазначене клопотання про заміну відповідача - Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області на Головне управління ДФС у Київській області. Клопотання мотивоване тим, що 21.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні". Так, зокрема, вказаним Законом було доповнено Податковий кодекс України ст. 193, якою визначено функції державних податкових інспекцій. Зі змісту вказаної статті випливає, що з 01.01.2017 державні податкові інспекції виконують виключно функції сервісного обслуговування платників податків.

Разом з тим, в силу пп.191.1 ст.191 ПК України, виключно контролюючі органи виконують такі функції, як адміністрування податків та зборів, облік платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, забезпечують ведення обліку податків та зборів, платежів, (пп.191.1.10 ст.19 ПК України).

ГУ ДФС у Київській області є територіальним органом ДФС України та забезпечує реалізацію повноважень ДФС України на території Київської області. Відтак в даному випадку має місце публічне правонаступництво.

З огляду на вищенаведені положення ПК України, Головне управління ДФС у Київській області вважає, що є публічним правонаступником Києво-Святошинської ОДНІ ГУ ДФС у Київській області.

У судовому засіданні 30.07.2019 представник Головного управління ДФС у Київській області підтримав зазначене клопотання. Представник позивача не заперечив щодо заміни відповідача.

Вирішуючи клопотання про заміну відповідача на правонаступника, заслухавши думку представника позивача та представника Головного управління ДФС у Київській області, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що згідно з постановою від 01.02.2016, Київський окружний адміністративний суд, зокрема, зобов'язав Державну податкову інспекцію у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ломоносова, 34, ідентифікаційний код 39471029) внести зміни до зворотного боку інтегрованої картки платника - Приватного підприємства "Трансоіл Груп" (ідентифікаційний код 36292016) з податку на прибуток підприємств (код класифікації доходів бюджету 11021000) шляхом відображення сплати суми податкового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток підприємств за вересень, жовтень 2015 року згідно платіжного доручення №6463 від 04.09.2015 у розмірі 77650,00 (сімдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят гривень 00 коп.).

Відповідно до ухвали від 13.09.2016, суд замінив відповідача - Державну податкову інспекцію у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області правонаступником - Києво-Святошинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39471029, місцезнаходження 08132, Київська область, Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вулиця Ломоносова, будинок 34).

Згідно з ухвалою від 22.11.2017, суд змінив порядок і спосіб виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у справі №810/5852/15 шляхом зменшення суми податкових зобов'язань Приватного підприємства "Трансоіл Груп" з авансових внесків з податку на прибуток підприємств в інтегрованій картці платника на суму 77650,00 грн.

Замінив боржника у виконавчому провадженні - Києво-Святошинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області на Головне управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260, місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд.5-А).

Зобов'язав Головне управління ДФС у Київській області надати звіт про виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у справі №810/5852/15 у строк до 18 грудня 2017 року до 14 год. 00 хв., направивши на адресу нового боржника копію постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 з відміткою про дату набрання нею законної сили.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент ухвалення постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у справі №810/5852/15) контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Згідно з пунктом 41.3 статті 41 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент ухвалення постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у справі №810/5852/15) повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.

Пунктом 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент ухвалення постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у справі №810/5852/15) було передбачено, що контролюючі органи виконують, зокрема такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів (підпункт 19-1.1.1); забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів (підпункт 19-1.1.10).

У подальшому, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 №1797-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 (за виключенням окремих статей) були внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема шляхом доповнення статтею 19-3 та викладення в новій редакції абзацу першого пункту 19-1.1 та підпункту 19-1.1.1.

Так, пунктом 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (у редакції Закону України від 21.12.2016 № 1797-VIII, чинній з 01.01.2017) визначено, що контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 19-1.1.1); забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів (підпункт 19-1.1.10).

Відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків (підпункт 19-3.1.1); здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням (підпункт 19-3.1.2); формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи (підпункт 19-3.1.3); виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом (підпункт 19-3.1.4).

Ураховуючи викладене, з 01.01.2017 функції державних податкових інспекцій обмежено повноваженнями щодо виконання сервісного обслуговування платників податків.

Відповідно до підпункту 14.1.226-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Системний аналіз вищенаведених положень дає підстави для висновку, що з 01.01.2017 державні податкові інспекції позбавлені функцій щодо обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Такою компетенцією наділено контролюючі органи вищого рівня.

Положеннями статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Із змісту статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України можна зрозуміти, що процесуальне правонаступництво це заміна або вибуття в адміністративній справі сторони чи третьої особи в разі переходу правового статусу від однієї особи до іншої (правонаступника), зокрема компетенції між суб'єктами владних повноважень, у спірних матеріальних правовідносинах.

Ураховуючи зазначене, суд вважає, що клопотання про заміну відповідача на правонаступника слід задовольнити та замінити відповідача - Києво-Святошинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області на правонаступника - Головне управління ДФС у Київській області.

Керуючись статтями 52, 241, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління ДФС у Київській області про заміну відповідача задовольнити.

Замінити відповідача у даній справі - Києво-Святошинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області на її правонаступника - Головне управління ДФС у Київській області.

Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Басай О.В.