Рішення від 29.07.2019 по справі 320/1998/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року м. Київ справа №320/1998/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство" про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку з позовом до Приватного акціонерного товариства "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство", в якому просить стягнути штраф у розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість перед Державним бюджетом України у зв'язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначає, що у відношенні відповідача було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів, в яких зафіксовано порушення підприємством законодавства на ринку цінних паперів. За результатами розгляду справ були прийняті постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 5 100,00 грн., які у добровільному порядку відповідачем не погашена.

Київський окружний адміністративний суд 23.04.2019 постановив ухвалу про залишення позовної заяви Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку без руху, у якій зазначив недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановив строк для усунення недоліків протягом 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали позивачу. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.

Ухвалою від 15.05.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив справу до розгляду у судовому засіданні на 11.06.2019, яке відкладено у зв'язку з неявкою відповідача на 09.07.2019.

Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, до судового засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертався, заяв по суті справи до суду не надавав.

Протокольною ухвалою суду від 09.07.2019 судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Приватне акціонерне товариство "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство" є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства, реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних.

Відповідно до п. 2 ст. 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" учасники фондового ринку - емітенти, інвестори, саморегулюванні організації та професійні учасники фондового ринку.

Емітент - юридична особа, у тому числі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Автономна Республіка Крим або міська рада, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади чи міжнародна фінансова організація, які від свого імені розміщують емісійні цінні папери та беруть на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.

Згідно ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п. 4 Глави 4 Розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (далі - Положення) розкриття регулярної річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватись, зокрема, шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання) не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Як убачається з матеріалів справи, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 21.12.2018 №731-ДП-Е, №732-ДП-Е та №733-ДП-Е (том 1, а. с. 13-15).

Згідно даних актів встановлено, що станом на 07.12.2018 регулярна річна інформація емітента (відповідача) за 2017 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua), одному з офіційних друкованих видань Комісії та Системі моніторингу фондового ринку відсутня.

Таким чином, у зв'язку з нерозміщенням в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації, ПрАТ "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство" порушено вимоги п. 4 Глави 4 Розділу II Положення та ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".

Посадовою особою Комісії прийнято постанови від 03.01.2019 про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів, якими призначено розгляд справ на 16.01.2019 (том 1, а. с. 16-18).

Також посадовою особою Комісії прийнято постанову від 16.01.2019, якою об'єднано в одне провадження вказані справи (том 1, а. с. 20-21).

На підставі п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та п. 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, було прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 16.01.2019 №29-ДП-Е, згідно якої до ПрАТ "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство" застосовано штрафну санкцію у розмірі 5 100,00 грн. (том 1, а. с. 23-24).

Несплата відповідачем штрафу у добровільному порядку, стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України від 30.10.1996 №448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон №448/96-ВР).

Згідно ст. 1 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 ст. 5 Закону №448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ст. 6 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями ст. 7 Закону №448/96-ВР визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до п.п. 10, 14 ст. 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ст. 40 Закону України від 23.02.2006 №3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" (в редакції, чинній на час спірних правовідносин, далі - Закон №3480-IV), регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно ч. 4 ст. 40 Закону №3480-IV річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Аналогічні положення закріплені і в Положенні про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національно комісії з цінних паперів та фондового ринку №2826 від 03.12.2013 (далі - Положення №2826).

Так, відповідно до п. 4 глави 4 розділу 2 Положення №2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Пунктами 5, 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону №448/96-ВР як зазначено вище, передбачена відповідальність для юридичних осіб за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у вигляді штрафу в розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Для юридичних осіб передбачена відповідальність за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у вигляді штрафних санкцій в розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Для юридичних осіб передбачена відповідальність у вигляді фінансових санкцій, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 11 Закону №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Матеріали справи свідчать, що ПрАТ "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство" порушило вимоги ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п. 4 глави 4 розділу ІІ Положення №2826, що зафіксовано в актах про правопорушення на ринку цінних паперів.

Суд зазначає, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 8 Закону №448/96-ВР, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону №448/96-ВР рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

При цьому, жодних доказів щодо оскарження постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в адміністративному чи судовому порядку, суду не надано.

На момент судового розгляду, сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів відповідачем не сплачена. У той же час, проти позову, поданого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідач не заперечував, а відтак доводи позивача не спростував.

Беручи до уваги ту обставину, що суму штрафу відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Ольшаницьке хлібоприймальне підприємство" (09642, Київська область, Рокитнянський район, с. Ольшаниця, вул. Привокзальна, буд. 3, код 00954550) штраф у розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. до Державного бюджету України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Басай О.В.