Рішення від 29.07.2019 по справі 320/5780/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року № 320/5780/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ГУ ДФС у Київській області до Миронівської районної ради Київської області про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося ГУ ДФС у Київській області з позовом до Миронівської районної ради Київської області про стягнення податкового боргу у розмірі 185654, 09 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем як засновником підприємства - боржника рахується податковий борг, який у добровільному порядку не сплачено.

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якій проти позову заперечив та просив відмовити у задоволення позовних вимог.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представники сторін надали суду клопотання, в якому просили розглядати справу за їх відсутності.

На підставі ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що Миронівська районна рада Київської області як засновник Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа» зареєстрована за адресою: 08800, Київська обл . , Миронівський район, м. Миронівка , вул. Соборності , буд . 58 та знаходиться на обліку у Миронівському відділенні Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Відповідно до Статуту Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа», затвердженого рішенням Миронівської районної ради від 28.11.2003 № 104-10 ХХІV, останнє є комунальним підприємством, заснованим на спільній власності територіальних громад міст, сіл, селищ Миронівського району.

Підприємство перебуває в управлінні Миронівської районної ради.

КП «Миронівкатепломережа» має узгоджений податковий борг у розмірі 185654, 09 грн.

Заборгованість виникла в результаті несплати самостійно задекларованих сум, нарахованих штрафних санкцій та пені по ПДВ, земельного податку з юридичних осіб, надходжень від викидів забруднюючих речовин та зі сплати частини чистого прибутку.

У зв'язку з наявністю податкового боргу ГУ ДФС у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа» про стягнення податкового боргу.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2015 у справі №810/6948/14 адміністративний позов про стягнення податкового боргу у розмірі 70 995, 80 грн. задоволено.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 у справі № 810/1162/18 адміністративний позов про стягнення податкового боргу у розмірі 37872, 05 задоволено.

На підставі постанови Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2015 у справі №810/6948/14 та рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 у справі № 810/1162/18 податковим органом виставлено Комунальному підприємству теплових мереж «Миронівкатепломережа» інкасові доручення для стягнення податкового боргу від 11.07.2018 №80 у розмірі 1020, 00 грн., від 11.07.2018 №78 у розмірі 10038,06 грн., від 08.08.2018 №109 у розмірі 1020, 00 грн., від 08.08.2018 №112 у розмірі 10038,06 грн., від 08.08.2018 №113 у розмірі 94789,12 грн.

У зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, відповідно п. 12.7, п. .2.11 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою Постановою Правління НБУ від 21.01.2014 №22, інкасові доручення повернуті Миронівській ОДПІ без виконання.

ГУ ДФС у Київській області листом від 22.05.2018 №4208/9/10-36-55-03 з метою вжиття заходів щодо погашення податкового боргу звернулось з поданням до Миронівської районної ради Київської області як до засновника підприємства-боржника з проханням сприяти в погашенні боргу та розглянути питання щодо виділення коштів в рахунок погашення заборгованості боржника.

ГУ ДФС у Київській області направило на адресу Миронівської районної ради подання про розірвання контракту з керівником підприємства від 22.05.2018 №4209/9/10-36-55-03.

ГУ ДФС у Київській області листом від 30.07.2018 №7597/9/10-36-55-03 звернулось до Голови Миронівської районної ради про надання дозволу на реалізацію майна Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа» в якому просило прийняти рішення про:

- надання дозволу на продаж описаного майна в рахунок погашення податкового боргу, згідно акту опису від 05.04.02018 та від 25.04.2018, у разі незгоди на реалізацію описаного майна, виділити інше майно для подальшої реалізації;

- виділити кошти на сплату податкового боргу;

- затвердити план досудової санації платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідації платника податків та призначення ліквідаційної комісії.

Відповідачем відповіді на зазначені листи не надано.

Таким чином, контролюючим органом було здійснено всі заходи, спрямовані для погашення податкової заборгованості, однак зазначені дії контролюючого органу не призвели до повного погашення податкового боргу.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та (або) сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків передбачених законом.

Відповідно п.п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно ст. 96 ПК України :

96.1. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

96.1.1. виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

96.1.2. затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

96.1.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

96.1.4. прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

96.2. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;

96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;

96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.

96.3. Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

96.4. Виникнення у державного або комунального підприємства податкового боргу є підставою для розірвання трудового договору (контракту) з керівником такого підприємства.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Так, в ході розгляду справи було встановлено, що засновником Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа» є Миронівська районна рада Київської області.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку про наявність підстав щодо стягнення з відповідача коштів у розмірі 185654, 09 грн. в рахунок погашення податкового боргу Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа».

Позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Миронівської районної ради Київської області в рахунок погашення податкового боргу платника податків Комунального підприємства теплових мереж «Миронівкатепломережа» заборгованість у розмірі 185654 (сто вісімдесят п'ять тисяч шістсот п'ятдесят чотири) грн. 09 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.