Ухвала від 30.07.2019 по справі 809/654/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про призначення до розгляду

"30" липня 2019 р. справа № 809/654/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову

Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018,

до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", вул. Б. Хмельницького, 59А, м. Івано-Франківськ, 76007,

про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - позивач, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області) 10.04.2018 звернувся в Івано-Франківський окружний адміністративний суд з позовом до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" (надалі по тексту також - відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог Головне управління ДФС в області вказує на наявність у відповідача станом на дату звернення до суду податкового боргу перед бюджетом в сумі 17 408 119,85 грн. Разом із тим, враховуючи, що вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, а вжиті ГУ ДФС в Івано-Франківській області заходи для погашення податкового боргу за рахунок коштів боржника позитивного результату не дали, позивач вимушений звернутись до суду з вимогою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Ухвалою суду від 11.04.2018 задоволено заяву про самовідвід головуючої судді - Лучко О.О., а справу передано на повторний автоматизований розподіл.

13.04.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження у дані справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2018, позов ГУ ДФС в Івано-Франківській області задоволено повністю. Надано Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 12 567 801 (дванадцять мільйонів п'ятсот шістдесят сім тисяч вісімсот одна гривня) 99 копійок за рахунок майна Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03346058), що перебуває у податковій заставі згідно акта опису майна від 13.09.2016 №101, акта опису майна від 13.09.2016 №102 та акта опису майна від 02.11.2017 №115/15.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 апеляційну скаргу Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" задоволено. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2018 у справі №809/654/18 скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відмовлено.

За наслідками розгляду касаційної скарги, 16.07.2019, Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийнято постанову, якою скасовано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2018, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

За змістом вимог частини 5 статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

Скасовуючи рішення першої та апеляційної інстанції колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду зазначила наступні висновки і мотиви:

- "Податковий кодекс України не покладає на податковий орган обов'язок перевіряти, чи накладено на майно інші обтяження, та не ставить можливість звернення до суду у залежність від наявності (чи відсутності) інших обтяжень.";

- "Посилання суду апеляційної інстанції на пріоритетність обтяжень Суд вважає недоречним, з огляду на наступне.

Поняття пріоритету в розрізі обтяжень встановлено статтею 2 Закону України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень” № 1255-IV від 18 листопада 2003 року, відповідно до якої пріоритет - переважне право обтяжувача відносно права іншої особи на те ж саме рухоме майно.

Статтею 1 вказаного Закону встановлено, що цей Закон визначає правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов'язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна.

Тобто, вказаний Закон регулює правовий режим виключно рухомого майна, а як зазначено у актах опису майна від 13 вересня 2016 року та 02 листопада 2017 року в податкову заставу передано об'єкти як рухомого так і нерухомого майна.";

- "У випадку, якщо предметом застави є нерухоме майно, вимоги заставодержателів задовольняються у порядку черговості виникнення права застави.";

- "Оцінюючи спірні правовідносини необхідно враховувати особливості погашення податкового боргу комунальними підприємствами, до яких належить відповідач у справі, встановлені статтею 96 Податкового кодексу України, які зумовлені організаційно-правовою формою підприємства, власником майна якого є кожен член територіальної громади міста, особливим порядком погашення податкового боргу встановленого положеннями цієї статті.";

- "...суди попередніх інстанцій не встановили, на підставі належних та допустимих доказів дотримання податковим органом встановлено порядку погашення податкового боргу, а саме звернення із поданням до органу місцевого самоврядування відповідно до пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України, виконання приписів пункту 96.4 цієї статті.";

- "Суд визнає, що вирішення спірного питання у справі без участі міської ради є неможливим, оскільки це вказує на прийняття рішення про права особи, яка не була залучена до участі у справі, оскільки власником описаного у податкову заставу майна є територіальна громада, ...".

Адміністративна справа №809/654/18 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 25.07.2019.

З огляду на вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що Івано-Франківським окружним адміністративним судом слід прийняти до провадження та призначити до розгляду адміністративну справу №809/654/18.

Частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Беручи до уваги коментоване вище, та те, що судове рішення у розгляді даної справи може вплинути на права та інтереси Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, суд приходить до висновку про необхідність залучення її у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Враховуючи наведене, керуючись статями 49, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Прийняти до провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду та призначити до розгляду адміністративну справу №809/654/18 за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

2. Залучити Івано-Франківську міську раду Івано-Франківської області (ідентифікаційний код юридичної особи 33644700, вул. М. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76004), як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

3. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.

4. Встановити відповідачу з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання для повторного надання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних докази (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідача надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

5. Встановити позивачу - для подання відповіді на відзив, а відповідачу - для подання заперечення, - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи відповіді на відзив, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

6. Встановити третій особі десятиденний строк для подання пояснень щодо відзиву з дня його отримання, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

7. Витребувати у Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області і Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" станом на 01.01.2015, 01.01.2016, 01.01.2017, 01.07.2017 та 01.01.2018 довідку із переліком усіх рахунків, відкритих у фінансових установах і територіальних органах Державного казначейства України із зазначенням:

- номера рахунку;

- найменування установи (усіх реквізитів фінансової установи і органу казначейства);

- режим використання за кожним рахунком окремо і окремо рахунків із встановленими обмеженнями на списання коштів за інкасовими дорученнями (розпорядженнями);

- назва нормативно-правового акту (абзац, пункт, частина, розділ), який визначає відповідний вид режиму використання рахунку, наявність якого обмежує списання коштів за інкасовими дорученнями (розпорядженнями).

8. Витребувати у Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, окрім відзиву на позов:

8.1. Розширену довідку про суму податкового боргу станом на 10.04.2019 і 02.10.2018, в межах якого контролюючий орган 10.04.2019 звернувся до суду із адміністративним позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", що перебуває у податковій заставі, зазначивши в ній:

- загальну суму боргу: за основним платежем, штрафними санкціями і пенею;

- підстава утворення податкового боргу (самостійно задекларовані зобов'язання, податкові повідомлення-рішення, рішення суду);

- за кожною підставою формування податкового боргу (декларація, податкове повідомлення-рішення, рішення суду) сума нарахованого/визначеного податкового зобов'язання: за основним платежем, штрафними санкціями і пенею;

- за кожною підставою формування податкового боргу (декларація, податкове повідомлення-рішення, рішення суду) сума залишку податкового боргу: за основним платежем, штрафними санкціями і пенею.

8.2. Детальну інформацію про вжиті заходи до стягнення у безспірному порядку суми податкового боргу, визначеного за підставами, про які зазначено у пункті 8.1 даної ухвали суду, зокрема:

8.2.1. по кожному рахунку відповідача вжиті заходи стягнення:

- номер і дата інкасового доручення (розпорядження);

- сума списання за таким доручення (розпорядженням);

- частина податкового боргу за відповідною підставою його формування/нарахування, в межах якого скеровано до виконання інкасове доручення (розпорядження);

8.2.2. перелік рахунків відповідача (станом на 01.01.2015, 01.01.2016, 01.01.2017, 01.07.2017 та 01.01.2018), за якими згідно норм чинного законодавства заборонено здійснювати безспірне стягнення коштів у зв'язку із спеціальним режимом використання коштів, що знаходяться на них.

При цьому надати відповідні докази, які засвідчують обставину спеціального режиму використання коштів за відповідними рахунками.

9. Витребувати у Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, засвідчені відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, копії наступних документів:

- докази дотримання вимог пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України, як передумову подання 10.04.2018 адміністративного позову до суду, в тому числі докази розгляду Івано-Франківською міською радою листа позивача №3935/09-19-17-07-19 від 18.09.2017;

- докази недостатності коштів на усіх рахунках Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" в розмірі, достатньому для сплати податкового боргу станом на 01.04.2018.

10. Витребувати в Івано-Франківською міської ради Івано-Франківської області, засвідчені відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, копії наступних документів:

- докази дотримання Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області вимоги пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України;

- результати розгляду листів позивача №3274/9/09-19-17-07-19 від 11.08.2017 і №3935/09-19-17-07-19 від 18.09.2017;

- докази виконання вимог пункту 96.4 статті 96 Податкового кодексу України у відношенні до керівника Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго".

11. Витребувані в пунктах 7, 8, 9 і 10 ухвали суду письмові докази і пояснення подати позивачу, відповідачу і третій особі в термін до 15 серпня 2019 року.

12. Повідомити учасникам справи, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

13. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.

14. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 294 КАС України.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.