Рішення від 29.07.2019 по справі 200/6753/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 р. Справа№200/6753/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання зарахувати трудовий стаж за періоди: 01.07.1985 в Донецькому АТП-10550, - 01.07.1986 Донецьке АТП-21460, - 27.07.1988 Донецьке АТП-11460, - 28.10.1996 ДП «Укртранс-Донецьк», - 08.05.1998 ЗАТ «Укртранс-Донецьк».

В обґрунтування позову зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території. Значиться на обліку відповідача, де отримує пенсію за віком з 25.11.2018 року.

26.11.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком у зв'язку з досягненням пенсійного віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При розрахунку розміру пенсії не взятий до уваги період роботи з 1985-1998 рр., оскільки архівні довідки про роботу в автопідприємствах м. Донецька не визнані відповідачем як такі, що не створюють правових наслідків.

Вважає дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії спірного періоду роботи протиправними та такими, що суперечать законодавству.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 травня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24 червня 2019 року. Також ухвалою звільнено позивача від сплати судового збору за подачу позовної заяви.

24 червня 2019 року розгляд справи відкладено на 16 липня 2019 року.

16 липня 2019 року розгляд справи відкладено на 29 липня 2019 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про встановлення факту перебування у трудових відносинах за період з 1985-1998 роки.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Позивачем разом з позовною заявою надано заяву про розгляд справи без участі (а.с. 20).

Відповідачем надано письмовий відзив від 07.06.2019 року (а.с. 68-697). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що 26.11.2018 року позивач звернувся до управління з заявою № 1184 про призначення пенсії а віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Управлінням було прийняте рішення про призначення пенсії, однак період роботи на автопідприємствах м. Донецька з 1985-1998 рр. не врахований з підстав не прийняття до розрахунку архівних довідок з тимчасово окупованої території.

Листом від 30.11.2018 року № 7300/03 управління повідомило позивача про призначення пенсії за віком, повідомивши про неможливість врахування довідок, які видано з порушенням чинного законодавства України, оскільки їх видано на тимчасово окупованій території України, тобто, такі довідки не підлягають реєстрації та не створюють правових наслідків.

При цьому, зазначає, що спірний період роботи з 20.03.1985 року по 14.07.1998 року зарахований при призначенні пенсії до страхового стажу згідно належних записів у трудовій книжці.

З зазначених причин відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 6-7). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки від 07.05.2015 року № 14480000597 позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу у с. Новокалинове Ясинуватського району Донецької області (а.с. 8).

Судом встановлено, що 26 листопада 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 1184 про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 74).

Разом з заявою про призначення пенсії позивач надав заяву від 26.11.2018 року про прийняття архівних довідок про заробітну плату в ЗАТ «Укртранс-Донецьк» до 2000 року (а.с. 75). В цій заяві позивач попросив надати йому офіційну відмову про призначення пенсії для подальшого звернення до суду.

Рішенням № 207 від 30.11.2018 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком (а.с. 85). Слід зазначити, що загальний стаж на дату призначення пенсії склав 38 років 09 місяців 21 день (а.с. 71).

Згідно вказаного рішення та листа управління від 30.11.2018 року № 7300/03 (а.с. 85 зв.бік) відповідач повідомив позивача про те, що для розрахунку розміру пенсії не було взято архівну довідку про заробітну плату за період роботи з 1985 року по 1998 рік, видану 12.06.2018 року № Б-83/06-03, оскільки остання видана на території, тимчасово непідконтрольній українській владі (а.с. 9-10).

При цьому, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що період роботи з 1985 року по 1998 рік не врахований до страхового стажу згідно довідок - заробітну плату за період роботи з 1985 року по 1998 рік, але врахований згідно записів у трудовій книжці (а.с. 76-78).

Перевіряючи правомірність дій відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон №1058) встановлює порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно до п. 1 та п. 4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 44 Закону №1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.

Пункт 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 передбачає, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до пунктів 1.6 та 1.7 Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-якій час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Пунктом 2.23 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій передбачено, що документи необхідні для призначення пенсії, можуть бути поданім як в оригіналах, та і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Пунктом 4.2. Порядку встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.

Суд зауважує, що в трудовій книжці позивача НОМЕР_2 належно відображено спірні періоди роботи позивача на автопідприємствах м. Донецька з 20.03.1985 року по 14.07.1998 року, що дає право на пенсію за віком.

Відповідач зазначив, що врахував цей період до страхового стажу позивача, що підтверджується розрахунком стажу позивача (а.с. 71-73).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання зарахувати трудовий стаж за періоди: - 01.07.1985 в Донецькому АТП-10550, - 01.07.1986 Донецьке АТП-21460, - 27.07.1988 Донецьке АТП-11460, - 28.10.1996 ДП «Укртранс-Донецьк», - 08.05.1998 ЗАТ «Укртранс-Донецьк» не підлягають задоволенню саме в межах заявлених позовних вимог, оскільки спірний період відповідачем враховано при призначенні пенсії за віком.

Питання розподілу судових витрат не вирішується у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог та у зв'язку з тим, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 травня 2019 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за подачу позовної заяви до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У позовних вимогах ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання/перебування згідно довідки від 07.05.2015р. № 14480000597 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Ясинуватського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 86020, Доненька область, Ясинуватський район, смт. Очеретине, м-н. Гідростроітелів, буд. 12, код ЄДРПОУ 37544393) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 30 липня 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова