Рішення від 25.07.2019 по справі 200/5879/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2019 р. Справа№200/5879/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Незалежності, буд. 41, код ЄДРПОУ 41325231) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з лютого місяця 2017 року;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період з лютого 2017 року із урахуванням компенсації, яка провадиться відповідно до Закону України від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабміну від 21.02.2001 року № 159.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з листопада 2015 року по січень 2017 року перебував на обліку та отримував страхові виплати у Бахмутському міському відділенні управлінні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, як внутрішньо переміщена особа.

Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (Відділення ВД ФССНВВ та ПЗ України у місті Бахмут Донецької області) від 30 січня 2017 року № 0503/20639/20639/20 позивачу припинено нарахування та виплату щомісячної грошової суми в розмірі 4 721, 48 грн.

Позивач вважає такі дії незаконними, оскільки вони порушують його право на отримання страхових виплат.

Відповідач надав письмовий відзив, проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначив, що позивач перебував на обліку та отримував страхові виплати у структурному підрозділі відповідача - у Бахмутському міському відділені, з листопада 2015 року по січень 2017 року, як внутрішньо переміщена особа.

Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року.

Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад.

Згідно Порядку контролю № 365, для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності вказаної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

За результатами проведення перевірки акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, після чого комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглядає питання про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) відповідної страхової виплати.

Відповідно до пп. 2 п. 12 Порядку контролю № 365 соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Бахмута, створеною при Бахмутській міській раді, були припинені соціальні виплати ОСОБА_1 у зв'язку з непідтвердженням фактичного місця проживання (протокол комісії № 30 від 17.01.2017 року).

На підставі зазначеного рішення, 18.01.2017 року Бахмутським міським відділенням було винесено постанову про припинення виплат ОСОБА_1 .

Відповідач зазначає, що важливою обставиною є також те, що 30 січня ОСОБА_1 звернувся до Бахмутського міського відділення із заявою, у якій просив зняти його з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання та призупинити страхові виплати з 01.02.2017 року.

Постановою від 30 січня 2017 року № 0503/20639/21 про зняття з обліку страхового випадку, було знято страховий випадок «профзахворювання» за номером 20639 (Причина зняття: заява потерпілого).

Постановою від 30 січня 2017 року № 0503/20639/22 про зняття з обліку потерпілого, позивача було знято з обліку, справу закрито.

У квітні 2019 року на адресу відповідача надійшов лист представника позивача, у якому він просив поновити нарахування та виплату страхових виплат та виплатити заборгованість за період з лютого 2017 року по дату звернення.

Листом від 15 квітня 2019 року № 13.06/1376 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило позивача, що в зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 335 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365», відповідно до якої суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковується в органах, що здійснює соціальні виплати та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного КМУ.

Тобто страхові виплати позивача за спірний період обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуватимуться на умовах окремого порядку.

Стосовно стягнення з відповідача компенсації за несвоєчасно виплачену суму виплат відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до п. 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається.

Згідно з п. 6 означеного Порядку, своєчасно не отриманий з вини громадянина дохід компенсації не підлягає.

На підставі викладеного відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України, постановами Правління Фонду. З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/5677/19-а за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року суд вирішив замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та призначити підготовче засідання на 24 червня 2019 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 04 липня 2019 року.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , рнокпп. НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки від 16 жовтня 2015 року № 1419077544 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи фактичним місцем проживанням позивача є: АДРЕСА_1 .

17 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області з заявою про продовження раніше призначених страхові виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням). (а.с. 30)

17 листопада 2015 року позивач звернувся до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області з заявою про виплату раніше призначених страхових виплат за період 16.10.2015 року по 15.04.2015 року (а.с. 31).

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Артемівську Донецької області № 0503/20639/20639/12 від 19 листопада 2015 року «Про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати», продовжено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 20639 , номер випадку 20639 , раніше призначену грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку (вид виплати 410, КЕКВ 2730.03) в розмірі 4 721,48 грн.(а.с. 32)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Артемівську Донецької області № 0503/20639/20639/13 від 22 березня 2016 року «Про продовження раніше призначеної, але невиплаченої, щомісячної страхової виплати», продовжено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 20639 , номер випадку 20639 , раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку (вид виплати 410, КЕКВ 2730.03) в розмірі: за червень 2014 року - 4375,79 грн., за липень 2014 року - 4375,79 грн.,за серпень 2014 року - 4375,79 грн.,за вересень 2014 року - 4375,79 грн., за жовтень 2014 року - 4375,79 грн., за листопад 2014 року - 4375,79 грн.,за грудень 2014 року - 4375,79 грн. (а.с. 33)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Артемівську Донецької області № 0503/20639/20639/14 від 25 березня 2016 року «Про продовження раніше призначеної, але не вплаченної, щомісячної страхової виплати», продовжено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 20639 , номер випадку 20639 , раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку (вид виплати 410, КЕКВ 2730.03) в розмірі: за березень 2014 року - 345, 69 грн., за квітень 2014 року - 345, 69 грн., за травень 2014 року - 345, 69 грн.,за червень 2014 року - 345, 69 грн., за липень 2014 року - 345, 69 грн., за серпень 2014 року - 345, 69 грн.,за вересень 2014 року - 345, 69 грн., за жовтень 2014 року - 345, 69 грн., за листопад 2014 року - 345, 69 грн.,за грудень 2014 року - 345, 69 грн., за січень 2015 року - 4721, 48 грн., за лютий 2015 року - 4721, 48 грн., за березень 2015 року - 4721, 48 грн.,за квітень 2015 року - 4721, 48 грн., за травень 2015 року - 4721, 48 грн.,за червень 2015 року - 4721, 48 грн.,за липень 2015 року - 4721, 48 грн., за серпень 2015 року - 4721, 48 грн.,за вересень 2015 року - 4721, 48 грн.,за жовтень 2015 року - 4721, 48 грн.(а.с. 34)

Відповідно до протоколу виконкому Бахмутської міської ради від 17 січня 2017 року № 30 до надходження відповідної інформації та вирішення питання щодо навності підстав для підтвердження факту проживання або скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" запропоновано призупинити соціальні виплати 19045 внутрішньо переміщеним особам (згідно додатку № 3), у тому числі і позивачу. (а.с. 35-38)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 0503/20639/20639/17 від 18 січня 2017 року «Про припинення щомісячної страхової виплати», припинено виплату ОСОБА_1 номер справи 20639, номер випадку 20639 , щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку (вид виплати 410, КЕКВ 2730.03) в розмірі 4721,48 грн. (причина припинення: згідно протоколу № 30 від 17.01.2017 року). (а.с. 39)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 0503/20639/20639/18 від 18 січня 2017 року «Про зняття з обліку страхового випадку», знято з обліку страховий випадок «профзахворювання» за номером 20639. Причина зняття: припинення виплат (ВПО) згідно з рішенням комісії. Дата зняття з обліку страхового випадку 31 січня 2017 року. (а.с. 40)

30 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Бахмутського міського відділення із заявою, у якій просив зняти його з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання ( АДРЕСА_6 ) та припинити страхові виплати з 01.02.2017 року. (а.с. 41)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 0503/20639/20639/20 від 30 січня 2017 року «Про припинення щомісячної страхової виплати», припинено виплату гр.. ОСОБА_1 номер справи 20639, номер випадку 20639 , щомісячної грошової суми у разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку (вид виплати 410, КЕКВ 2730.03) в розмірі 4721,48 грн., у зв'язку з відмовою потерпілого від отримання виплат (заява потерпілого). (а.с.42)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 0503/20639/20639/21 від 30 січня 2017 року «Про зняття з обліку страхового випадку», було знято з обліку страховий випадок «профзахворювання» за номером 20639, у зв'язку з відмовою потерпілого від отримання виплат (заява потерпілого).

Дата зняття з обліку страхового випадку 31 січня 2017 року. (а.с.43)

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 0503/20639/22 від 30 січня 2017 року «Про зняття з обліку потерпілого», знято з обліку потерпілого ОСОБА_1 номер справи 20639, у зв'язку з відмовою потерпілого від отримання виплат (заява потерпілого).

Дата зняття з обліку справи 31 січня 2017 року. (а.с. 44)

Згідно довідки Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 19.03.1/1662 від 14.05.2019 року про доходи видно, що остання виплата страхова виплата позивачу була проведена у січні 2017 року.

Крім того, згідно довідки виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 13.03.1/1663 від 14.05.2019 року видно, що страхові виплати позивачу з лютого 2017 року не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 45-46).

Суд зазначає, що у положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV від 23.09.1999 року (далі - Закон № 1105).

Пунктом третім розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105 встановлено, що особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 3 Закону №1105 визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп. 1, 3 ч. 1 ст. 3).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 1105 страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

У разі отримання інформації з Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, про закінчення строку дії довідки про взяття на облік, її скасування або про відмову у продовженні строку дії такої довідки робочий орган виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) особи, яка тимчасово переміщена, припиняє нарахування і фінансування страхових виплат та страхових витрат на медичну і соціальну допомогу (абз. 3 п. 2 постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 № 20 "Про затвердження Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції").

За приписами п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб. Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці. Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі-постанова № 365) установлено, що комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у мм. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно ч. 2 Розділу 1 Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 року № 20, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 12.01.2015 року під № 6/26451 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення або продовження раніше призначених страхових виплат, медичних та соціальних послуг згідно Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-ХІУ від 23.09.1999 року, безпосередньо у робочих органах виконавчої дирекції Фонду по фактичному місцю проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи. яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Відповідно до п. 1.6. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 року № 24 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) справа про страхові виплати потерпілого формується за його бажанням в робочих органах виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням роботодавця або за місцем проживання потерпілого.

З аналізу вищезазначених положень видно, що для перебування потерпілої особи на обліку у відділенні, має бути певний «територіальний зв'язок» особи з органом Фонду. Особа береться на облік за місцем реєстрації/фактичного проживання або за місцем знаходження підприємства, на якому трапився нещасний випадок.

Відповідно до п. 1.2 Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 року № 27 (далі - Порядок № 27, чинний станом на дату звернення представника ОСОБА_1 ), внутрішньо переміщені особи мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, витрат на медичну та соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-ХІУ (зі змінами та доповненнями) безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України або їх відділеннях за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 3.1. Порядку № 27 встановлено, що для продовження раніше призначених страхових виплат внутрішньо переміщена особа подає такі документи: заяву; копію довідки про взяття на облік; рішення Комісії (у разі наявності на момент подачі документів); копію паспорта або документа, що посвідчує особу; копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або-паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

Копії документів засвідчуються працівником управління (відділення) при пред'явленні оригіналів.

Згідно п. 3.7 Порядку № 27 щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеній особі продовжуються (відновлюються) на підставі рішення Комісії з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та фінансуються впродовж тридцяти календарних днів з дати прийняття постанови про продовження раніше призначених страхових виплат.

З матеріалів справи встановлено 17 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про взяття на облік та продовження страхових виплат. Зазначені виплати позивачем отримані по січень 2017 року включно.

Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Бахмут Донецької області № 0503/20639/20639/17 від 18 січня 2017 року «Про припинення щомісячної страхової виплати» припинено страхові виплати ОСОБА_1 .

Проте, 30 січня 2017 року позивач звернувся до Бахмутського міського відділення із заявою про зняття його з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання та припинення страхових виплат з 01.02.2017 року.

За результатом розгляду даної заяви позивача 31 січня 2017 року знято з обліку у зв'язку з відмовою потерпілого від отримання виплат (заява потерпілого), про що винесено постанови від 30 січня 2017 року № 0503/20639/20639/21 та № 0530/20639/22.

З огляду на викладене суд зазначає, що позивач з 30 січня 2017 року знятий з обліку Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, отже, відповідач не мав правових підстав на здійснення страхових виплат позивачу з лютого 2017 року.

Стосовно посилання позивача на те, що він звертався до відповідача із заявою про поновлення страхових виплат, суд зазначає наступне.

Дійсно, 10 квітня 2019 року представник позивача - ОСОБА_2 (а не позивач особисто) звернувся до начальника Бахмутського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області, із заявою відповідно до якої просив здійснити усі необхідні заходи для поновлення, нарахування страхових виплат ОСОБА_1 також повідомляв, що ОСОБА_1 місце свого проживання не змінював (хоча у заяві від 30 січня 2017 року позивач сам вказав на зміну місця проживання на: АДРЕСА_6 ) тому підстав для припинення нарахування щомісячних страхових виплат не було.

Однак суд не погоджується з даним посиланням позивача, оскільки на час звернення із заявою від 10 квітня 2019 року до Бахмутського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціально страхування в Донецькій області ОСОБА_3 . Г. вже не перебував на обліку відповідача (на підставі його особистої заяви) та не мав підстав для отримання страхових виплат.

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 3.1. Порядку № 27 встановлено, що для продовження раніше призначених страхових виплат внутрішньо переміщена особа подає такі документи: заяву; копію довідки про взяття на облік; рішення Комісії (у разі наявності на момент подачі документів); копію паспорта або документа, що посвідчує особу; копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або-паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

Проте представником позивача не надано заяву про продовження раніше призначеної страхової виплати встановленого чинним законодавством зразка чи про призначення відповідних виплат, окрім того не надано доказів додавання до вказаного звернення: копії довідки про взяття на облік; рішення Комісії (у разі наявності на момент подачі документів); копії паспорта або документа, що посвідчує особу; копії реєстраційного номера облікової картки платника податків або-паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по справі № 200/5879/19-а, є необгрунтованою, безпідставною та такою, що задоволенню не підлягає.

Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову судовий збір не сплачувався, а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету 768,40 грн. судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру.

Керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Незалежності, буд. 41) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ? відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Повне рішення складено 25 липня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч