Рішення від 30.07.2019 по справі 300/792/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2019 р. справа № 300/792/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Панікар І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

09.04.2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем, в порушення статті положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року та інших нормативно-правових актів, при обчисленні пенсії на підставі довідок про заробітну плату не враховано суми районних коефіцієнтів та північної надбавки за час роботи у ООО "Строймеханізація" за період з 03 січня 2001 року по 03.04.2006 та ООО "Башспецгеострой" у 2007-2008 роках. Позивач зазначає, що звернувся до відповідача за перерахунком пенсії, подавши відповідні довідки про заробітну плату, однак у відповідному перерахунку йому відмовлено, внаслідок чого, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо непроведення перерахунку пенсії з 17.06.2017 року відповідно до довідки, виданої ООО "Строймеханізація" від 06.04.2006 року № 229 та з врахуванням районного коефіцієнта та північної надбавки; відповідно до довідки виданої ООО "Строймеханізація" від 06.04.2006 року № 230 з врахуванням районного коефіцієнта та північної надбавки; відповідно до довідки про заробітну плату ООО "Башспецгеострой" від 05.02.2009 року №337 за 2007 рік; та відповідно до довідки про заробітну плату довідки ООО "Башспецгеострой" від 05.02.2009 року № 17 за 2008 рік;

- зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії з 17.06.2017 року з врахуванням довідки № 229 виданої ООО "Строймеханізація" від 06.04.2006 року та довідки № 230 виданої ООО "Строймеханізація" від 06.04.2006 року, з врахуванням районного коефіцієнта та північної надбавки та врахуванням довідки про доходи ООО "Башспецгеострой" від 05.02.2009 року № 337 та врахуванням довідки про доходи ООО "Башспецгеострой" від 05.02.2009 року № 17.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В період з 28.05.2019 року по 31.05.2019 року головуючий по справі суддя Панікар І.В. перебував на листку непрацездатності, з 03.06.2019 року по 17.06.2019 року у відпустці та з 18.06.2019 по 21.06.2019 року у службовому відрядженні, у зв'язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено на 22 календарних дні.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Вказав на те, що підстав для перерахунку пенсії на підставі заробітної плати після 1992 року з урахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки чинне законодавство не містить.

Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 17.06.2017 року призначена та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач 12.10.2018 року звернувся до відповідача із заявою, щодо правильності призначення пенсії за віком, вказавши на необхідність врахування для обчислення пенсії заробітну плату згідно довідок про заробітну плату з районними коефіцієнтами та північної надбавки за час роботи у ООО "Строймеханізація" за період з січня 2001 року по 30.12.2003 року на підставі довідки про заробітну плату №229 від 06.04.2006 року та довідки № 230 від 06.04.2006 року за період роботи з 01.01.2004 року по 31.03.2006 року, а також довідок за № 337 від 05.02.2009 року за 2007 рік та за № 17 від 05.02.2009 року за 2008 рік виданих ООО "Башспецгеострой".

Листом від 22.10.2018 року, відповідач у проведенні перерахунку пенсії відповідно до зазначених довідок про заробітну плату відмовив (а.с.16-17). Роз'яснив позивачу, що стаж, набутий на територіях будь-якої з держав-учасниць відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 та заробітна плата за цей період враховуються тільки при призначенні пенсії. Для проведення перерахунку пенсії відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року особам, які після призначення пенсії продовжували працювати за межами України підстав не має, пенсія призначена і виплачується згідно чинного законодавства.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 (далі - Угода від 13 березня 1992 року) визначає принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 3 Угоди також передбачено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Статтею 3 Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі, та в місцевостях, які прирівняні до даних районів, в галузі пенсійного забезпечення від 15 січня 1993 року передбачено, що при призначенні пенсії у відповідності із статтею 1 цієї Тимчасової Угоди на території України, компетентні органи Російської Федерації відшкодують витрати на виплату цієї пенсії у тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, починаючи з 1 січня 1991 року. У цьому випадку частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого у районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, обчислюється за нормами законодавства Російської Федерації.

Відповідно до положень статті 14 Федерального закону Російської Федерації "Про трудові пенсії в Російській Федерації" від 17 грудня 2001 року № 173-ФЗ фіксований базовий розмір страхової частини трудової пенсії по старості особам, які проживають в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, збільшується на відповідний районний коефіцієнт, який встановлюється Урядом Російської Федерації залежно від району (місцевості) проживання, на весь період проживання зазначених осіб у цих районах (місцевостях). При переїзді громадян на нове місце проживання в інші райони Крайньої Півночі і прирівняні до них місцевості, в яких встановлено інші районні коефіцієнти, фіксований базовий розмір страхової частини трудової пенсії по старості визначається з урахуванням розміру районного коефіцієнта за новим місцем проживання.

При виїзді громадян за межі районів Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостей на нове місце проживання фіксований базовий розмір страхової частини трудової пенсії по старості визначається відповідно до пунктів 2 - 5 цієї статті (тобто без урахування районного коефіцієнта).

Аналогічні положення містяться і в частині третій статті 96 Закону СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 №1480-І, відповідно до якої при вибутті осіб, які проживають у районах, де до заробітної плати встановлено районні коефіцієнти, за межі районів Крайньої Півночі чи прирівняних до них районів, у райони, де коефіцієнт до заробітної плати не встановлено, пенсія за їх вибором обчислюється в такому ж порядку, але з виключенням з фактичного заробітку виплат за районними коефіцієнтами, або із заробітку, обчисленого відповідно до статей 76 та 78 цього Закону.

Крім того, суд зазначає, що ні Законом № 1058-IV, ні Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" не передбачено включення в заробітну плату північної надбавки та районного коефіцієнту.

Аналогічний правовий висновок зроблений у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2019 року у справі № 345/4316/16-а, який відповідно до положень частини 5 статті 242 КАС України суд має враховувати при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи наведене суд зазначає, що до 01.01.1992 року до заробітку може враховуватися районний коефіцієнт та північна надбавка, а після 01.01.1992 року в розмір заробітної плати для перерахунку пенсії районний коефіцієнт та північна надбавка включенню не підлягають.

Крім того, необґрунтованими є посилання позивача на норми Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних Держав в області пенсійного забезпечення, оскільки в даній Угоді регулюється виключно питання зарахування трудового стажу, а не визначення розміру заробітної плати для обчислення, перерахунку пенсії, а відтак дана Угода не підлягає до застосування у спірних правовідносинах.

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без урахування районного коефіцієнту та північної надбавки за період його роботи на Крайній Півночі після 1992 року є правомірними та такими, що відповідають вимогам діючого законодавства, внаслідок чого, підстави для задоволення позову - відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 18.06.2019 року, як дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );

Надвірнянське об'єднане управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Шевченка 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківської області, 78405, код ЄДРПОУ 37952250).

Суддя Панікар І.В.