ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
19 липня 2019 року м. Київ № 640/12894/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовною заявою в якій просить :
визнати протиправним дії та бездіяльність органів Державної фіскальної служби із нарахування ОСОБА_1 зобов'язань щодо сплати земельного податку за земельну ділянку;
зобов'язати відповідача сторнувати (анулювати) всі та будь-які зобов'язання, які були та або могли бути нараховані у зв'язку із цим (податки, штрафи, пеня, тощо).
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як слідує з позовної заяви, 14.05.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою через особистий електронний кабінет платника податків до ГУ ДФС України в м. Києві (надалі - ГУ ДФС), як до органу який здатний виправити помилку здійснену ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві (надалі - ДПІ), яка полягає у нарахуванні земельного податку, якою ОСОБА_1 не володіє та на яку немає жодних прав користування, яка знаходиться за даними ДПІ в м. Києві, по вул. Червонофлотська, 17.
Зазначене вище звернення було зареєстровано в системі, про що мені прийшов лист в електронному кабінеті за № 6995 дата 15.05.2019 10:05:44 Реєстраційний індекс Д/6995/ДЗН.
Офіційної відповіді на відповідне письмове звернення ОСОБА_1 не отримав, натомість замість того щоб розібратись у ситуації, що склалася, 24.06.2019 отримав, на поштовому відділенні ПАТ «УКРПОШТА» №04108, рекомендований лист від ГУ ДФС в якому були податкові повідомлення-рішення (надалі-всі разом ППР) від 11.04.2019 року №№ 58499-1305-2615 (на суму 11,33 грн.); 58497-1305-2615 (на суму 92 грн.); 58500-1305-2615 (на суму 125,54 грн.); 58502-1305-2615 (на суму 18,13 грн.).
В зазначених вище ППР додатково було зазначено про наявність заборгованості зі сплати земельного податку у сумі 998 грн., 78 копійок.
Позивач вважаю, що в даному випадку оскарження кожного окремо ППР не є належною формою захисту прав.
При цьому, суд зазначає, що згідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Також позивач не зазначив у чому саме полягають протиправні дії та бездіяльність відповідача, які норми законодавства порушені та в чому полягають дані порушення. Зміст позовних вимог викладено не чітко та не зрозуміло . Більш того, позивач в позовній заяві описує звернення та рішення Головного управління ДФС в м.Києві, однак в позовній заяві зазначає відповідачем Державну фіскальну службу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У разі подання позовної заяви майнового характеру фізичною особою ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно п.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2019 року, становить 1921,00 грн.
Проте, позивачем не додано до позовної заяви доказів сплати судового збору за звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом за кожну вимогу немайнового характеру позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн.
А за подання позовної вимоги майнового характеру розрахувати судовий збір відповідно до ставки судового збору, яка вказана судом вище.
Поряд з цим вимоги до оформлення письмових доказів, які подаються до суду, встановлено ст. 94 КАС України.
Так, згідно з ч. 2 цієї статті письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ч. 4).
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (ч. 5).
Водночас додані до позовної заяви копії документів жодним чином не засвідчені позивачем або його представником, з огляду на що суд приходить до висновку про невідповідність позовної заяви ч.1 ст. 161 КАС України.
Отже, зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вказані недоліки повинні бути усунуті у 5-денний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду : позовної заяви оформленої у відповідності до ст.ст.5, 160, 161 КАС України із зазначенням вимог, які вказані вище, а також надати відповідний примірник позовної заяви для учасників справи; оригіналу документа про сплату судового збору у відповідності до позовних вимог та подання до суду належним чином засвідчених копій документів, доданих до позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву - залишити без руху.
Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.О. Арсірій