ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 липня 2019 року м. Київ № 640/13219/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши заяву позивачів про забезпечення позову у справі
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5
до Київської міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з позовом до Київської міської ради в якому просили:
- визнати незаконним та скасувати рішення Київської міської ради від 28.03.2002 року за № 370/1804 «Про затвердження Генерального плану міста Києва та проект планування його приміської зони на період до 2020 року» в частині віднесення водного об'єкту та його прибережної захисної смуги, що розташовані на вулиці Назарія Яремчука у місті Києві в межах вулиці Олега Рябова (з парної сторони між номерами будинків 16-32) та провулку Залужний (з непарної сторони між номерами будинків 25-39) до земель житлової садибної забудови;
- визнати незаконним та скасувати рішення Київської міської ради від 20.12.2007 року № 1463-4296 «Про затвердження детального плану території мікрорайону Чапаєвка в Голосіївському адміністративному районі м. Києва» в частині віднесення водного об'єкту та його прибережної захисної смуги, що розташовані на вулиці Назарія Яремчука із межах вулиці Олега Рябова (з парної сторони між номерами будинків 16-32) та провулку Залужний (з непарної сторони між номерами будинків 25-39) до земель житлової садибної забудови.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2019р. адміністративний позов залишено без руху.
Одночасно з адміністративним позовом позивачами подано заяву про забезпечення в якій просять забезпечити позов шляхом заборони Київській міській раді передавати у приватну власність земельні ділянки із цільовим призначенням "Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)", які розташовані в межах водного об'єкту та його прибрежної захисної смуги, що розташовані на вулиці Назарія Яремчука у місті Києві в межах вулиці Олега Рябова (з парної сторони між номерами будинків 16-32) та провулку Залужний (з непарної сторони між номерами будинків 25-39) до земель житлової садибної забудови.
В обґрунтування необхідності задоволення заяви про забезпечення адміністративного позову позивач фактично посилається на те, що не зупинення процесу передачі у приватну власність земельних ділянок, що розташовані в акваторії водного об'єкту та його прибрежної захисної смуги в межах вулиці Олега Рябова (парна сторона) та провулку Залужного (непарна сторона) у мікрорайоні Чапаєвка Голосіївського району міста Києва, призведе до ускладнення чи неможливості виконання рішення суду, поновлення прав та інтересів позивачів.
Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, суд відмовляє в його задоволенні з огляду на таке.
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 154 цього Кодексу).
За правовою позицією, викладеною у Рішенні Конституційного Суду України від 31 травня 2011 року № 4-рп/2011 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_7 щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 376 у взаємозв'язку зі статтями 151, 152, 153 Цивільного процесуального кодексу України, "з метою гарантування виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог у процесуальних законах України передбачено інститут забезпечення позову" (абзац п'ятий пункту 4 мотивувальної частини).
Вказаний інститут є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права. Він віднесений до механізму захисту прав і свобод людини, зокрема в судовому порядку, і є гарантією їх захисту та відновлення, а отже, елементом правосуддя. Забезпечення позову стосується всіх стадій судового провадження (підготовка, призначення, розгляд справи, виконання рішення) і є складовою комплексу заходів, спрямованих на охорону публічно-правового та матеріально-правового інтересу в адміністративному судочинстві, а також однією з гарантій реального виконання можливого позитивного для людини рішення, оскільки надає можливість суду до ухвалення рішення в адміністративній справі вжити заходів до забезпечення реалізації позовних вимог.
Тобто, застосування інституту забезпечення позову є дискреційним правом суду, а не його обов'язком, яке він реалізує залежно від обставин справи.
Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Виходячи з системного тлумачення зазначених положень вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача має бути очевидною.
Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 154 КАС України).
Розглянувши заяву позивачів про забезпечення позову та матеріали позовної заяви, суд зазначає, що останнім не доведено обставини, які б вказували, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулись.
Однак, суд звертає увагу на те, що наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення, дій та/або бездіяльності може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачами не доведено існування обставин, вказаних у ч. 2 ст. 150 КАС України.
Отже, вжиття заходів забезпечення позову у запропонований позивачем спосіб є неможливим, оскільки при цьому фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Керуючись ст. 150 - 154, 156, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви позивачів про забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 293-297 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська